Vatandaşın hayali borç ödemek

Milli Piyango 31 Aralık 2013 yılbaşı çekilişinde büyük ikramiye kimin olacak merakla bekleniyor. Bu yıl Talih Kuşu, yılbaşı özel çekilişinde 50 milyon...

BÜYÜT

Milli Piyango 31 Aralık 2013 yılbaşı çekilişinde büyük ikramiye kimin olacak merakla bekleniyor. Bu yıl Talih Kuşu, yılbaşı özel çekilişinde 50 milyon lira ile tarihinin en büyük ikramiyesini de vermiş olacak. Biz de bilet alan, ya da alacak olan vatandaşlara ikramiyenin onlara çıkması halinde hangi hayallerini gerçekleştireceklerini sorduk.
Yılbaşı özel çekilişinin ikinci büyük ikramiyesi, bu yıl da 5 milyon lira olacak. Talih kuşu, yılbaşı gecesi ayrıca 1 adet 3 milyon lira, 1 adet 2 milyon lira, 1 adet de 1 milyon lira verecek. Böylece, ikramiyelerin tam, yarım ya da çeyrek bilete çıkma durumuna göre en az 5 kişi, en fazla da 13 kişi 2014'e milyoner olarak girebilecek. Sokağa çıktık ve piyango bileti alan ya da alacak olan vatandaşlara “Para size çıkarsa hayaliniz nedir?” diye, piyango bileti satan emekçi biletçilere de satışların nasıl gittiğini sorduk. Aldığımız cevaplar neredeyse aynı yöndeydi.

TAM BİLET 50 TL, ÇEYREK 12,5 TL
Fethiye Caddesi’nde 14 senedir tezgah kurup piyango bileti satan 48 yaşındaki Sevgi Öztürk, vatandaşın genellikle çeyrek bilet aldığını, tek tük yarım bilet alındığını ve geçen seneye oranla fiyatların yükseldiğini ve satışların bu nedenle de düşmüş olabileceğini söyledi. İşte Milli Piyango bilet fiyatları: Tam bilet 50 liradan, yarım bilet 25 liradan, çeyrek bilet ise 12,5 liradan satılacak. Talih kuşu, yılbaşı özel çekilişinde 50 milyon lira ile tarihinin en büyük ikramiyesini de vermiş olacak. Geçen seneki bilet fiyatları ise şöyleydi: Tam bilet 40 TL, yarım bilet 20 TL, çeyrek bilet ise 10 TL’den satılmıştı.
BÜYÜK İKRAMİYE SATTIM AMA BANA ÇIKMADI
Fethiye Caddesi’nde 27 senedir tezgahı başında biletçilik yapan bir diğer emekçi Cafer Öziri ise satışların yüzde 30 gerilediğini, ekonominin bozuk olduğunu ve halkın bilet alımlarına son günlerde rehavet gösterdiğini ifade etti.

ÖĞRENCİLERE BURS DAĞITIRIM
Yıllardır bu mesleği yapan, büyük ikramiye satan fakat kendisine hiç büyük ikramiyenin denk gelmediğini söyleyen Öziri bu sefer ikramiyenin kendisine çıkmasıyla vakıf kuracağını söyledi. Öziri, “Boğaziçi Üniversitesi’nde Türk Dili ve Edebiyatı, Sakarya Üniversitesi’nde de Endüstri Mühendisliği okuyan iki kızım var. Okutmanın ne olduğunu bildiğimi için vakıf kurup öğrencilere burs dağıtırım” dedi. Öziri aynı zamanda bilet alacak vatandaşları sahte bilete karşı da uyardı. Öziri, vatandaşların güvendiği ve biletin arkasında damgası olan biletçilerden bilet satın almalarını uyarısında bulundu.

“İkramiye size çıkarsa hayaliniz nedir?” diye sorduk
Murat Erçetinkaya: Bu sene çeyrek aldım, geçen sene de çeyrek almıştım çıkmamıştı. Bu sene çıkarsa borçlarımı kapatıp ihtiyaç sahiplerine yardım edeceğim.
Hasan Ceylan: Çeyrek bilet aldım. 12,5 trilyon bana çıkarsa kendi düzenimi kurar gerekli yerlere yardımda bulunurum. Özellikle sağlık açısından pek çok yardım yaparım.
Ayşin Olcay: Çeyrek bilet aldım daha önce de çıkmamıştı açıkçası şu an hiç hayalim yok.
Nigar Girgin: Torunumun şansına ilk defa piyango bileti alıyorum. Bana çıkarsa 3 öksüz bakacağım. Kendi çocuklarıma da yardım edeceğim.

Can Hediyelik Sahibi Osman Nohut: Ben 1 ay önce Nimet Abla kuyruğuna girip bir çeyrek bilet aldım. Şans her yerde eşittir ama olasılık orayı daha fazla gösteriyor. Daha önce sadece son 3 rakam tutturabildim.

Takı Kafe’nin işletmecisi Nazan Bal: İkramiye bana çıkarsa zaten evim var bir de araba alırım. Borçlarımı öderim. Çok fazla para istemiyorum. Durumu kötü olan yakın dostlarıma yardım ederim. Bizim de işlerimiz kötü gidiyor. Piyasa 1 haftadır berbat.

Takı Kafe işletmecisi Nazan Bal’ın eşi Hüseyin Bal (40): Çeyrek bilet tutarsa hayat standartlarımız yükselir. Daha iyi bir şekilde yaşayabiliriz. Fakat para çıktı diye de geldiğimiz yerleri unutmayız. Burayı kapatmayız fakat daha da geliştiririz.

28 Aralık 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR