Deniz otobüsleri yıllık 18 milyon TL zarara neden oluyor

Karamürsel-Değirmendere-İzmit hatlarında yolcu taşıyan deniz otobüsleri, uzun ve kapsamlı bir bakıma alınıyor. Sürekli arıza yapan ve vatandaşları çi...

Karamürsel-Değirmendere-İzmit hatlarında yolcu taşıyan deniz otobüsleri, uzun ve kapsamlı bir bakıma alınıyor. Sürekli arıza yapan ve vatandaşları çileden çıkaran iki deniz otobüsü, sörvey adı verilen bakım için kızağa çekilecek. Büyükşehir Belediyesi Toplu Ulaşım Daire Başkanlığı, iki deniz otobüsü yerine Atatürk ve İnkılap vapurlarını halkın hizmetine sundu. Uzun ve kapsamlı bakım tamamlanıncaya kadar Karamürsel-İzmit arası seferleri Atatürk ve İnkılap vapurları yapacak.

 

YILLIK ZARAR 18 MİLYON TL

Büyükşehir Belediyesi Toplu Ulaşım Daire Başkanı Salih Kumbar, bakıma ihtiyaç duyan deniz otobüslerinin yıllık 18 milyon lira civarında zarara neden olduğunu açıkladı. Kumbar, şunları söyledi: “Deniz otobüslerimiz oldukça eskidi. Çok yakıt tüketiyorlar. Yıllık 18 milyon TL civarı zarara neden oluyorlar. Bu nedenle bakım yapılacak. Atatürk ve İnkılap vapurlarının da hazırlık bakımları yapıldı. Sörvey bakımının ne kadar süreceği belli değil. Motoru inecek ve bakım yapılacak. Bu nedenle tam bir tarih veremiyorum bakımın ne zaman biteceğiyle ilgili. Sorun yaratan durum, iki deniz otobüsünün sörveyinin aynı döneme denk gelmesi. Ancak bu sırada yolcularımız mağdur edilmeyecek”

 

SEFER SAYISI ARTACAK

Kumbar, Karamürsel hattında çalışan deniz otobüslerinin sörvey isimli yıllık bakımları bulunduğunu ve bu bakımın uzun sürdüğünü kaydetti. Kumbar, mağduriyet yaşanmaması için önlem aldıklarını belirterek şu ifadeleri kullandı: “O hatta Atatürk ve İnkılap vapurlarını görevlendiriyoruz. Vapurla yolculuk 20 dakika daha uzun sürecek. Bu sorunu sefer sayısını artırarak çözmeyi planlıyoruz.”

 

SIK SIK ARIZALANIYORDU

Atatürk ve İnkılap vapurları 750 yolcu taşıma kapasitesine sahip. Deniz otobüslerine göre çok daha az yakıt tüketen vapurlar, aynı zamanda deniz otobüslerine göre daha yavaş gidiyor. Deniz otobüsleriyle yaklaşık 1 saat süren Karamürsel-İzmit seferi, vapurla 1 saat 20 dakika sürecek. Karamürsel hattında çalışan deniz otobüsleri sık sık arızalanarak yetkilileri ve yolcuları zor durumda bırakıyordu. Birçok kez arızalanan deniz otobüsleri, Değirmendere İskelesi’nde seferi noktalamak zorunda kalmıştı.

Kaynak: Deniz Haber Ajansı

19 Kasım 2014 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR