Aktif Eğitimciler’den torba yasa tepkisi

        Aktif Eğitimciler Sendikası Kocaeli İl Temsilcisi Mahmut Mollarecep, yaptığı basın açıklaması meclis gündeminde bulunan torba yasa ile memurla...

BÜYÜT

 

 

 

 

Aktif Eğitimciler Sendikası Kocaeli İl Temsilcisi Mahmut Mollarecep, yaptığı basın açıklaması meclis gündeminde bulunan torba yasa ile memurların en önemli güvencesi olan iş güvencesine son verilmek istendiğini söyledi. Tasarının bu haliile yasalaşması durumunda devlet memurlarının özel sektördeki işçilerden daha güvencesiz olacağını dile getiren Mollarecep, “Bu düzenlemeye şiddetle karşı çıkıyoruz” dedi.

 

SIKIYÖNETİM YETKİSİ

Tasarıya idare hukukun temel ilkelerini ve devlete güven, idarenin sürekliliği gibi ilkeleri hiçe sayan hükümler eklendiğini belirten Mollarecep, “Tasarıya eklenen bu hükümler en başta Anayasa’nın 125. maddesinde yer alan “İdarenin her türlü eylem ve işlemlerine karşı yargı yolu açıktır” hükmüne aykırı olacaktır” dedi. Mollarecep ayrıca, yine idare hukukunun yerleşik mevzuat ve uygulamalarını bir anda yok sayılarak, idareye adeta sıkıyönetim yetkileri verildiğini belirtti.

 

YASALARA AYKIRI

Mollarecep açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “TBMM Alt Komisyonu’nda yapılmak istenen düzenleme ile kanunda en 30 gün olan idari yargı kararlarının uygulama süresi iki yıla çıkarılıyor. İdari yargı kararının uygulanmasının iki yıla çıkartılması hukuk devleti ve yargı kararları ile alay etmektir. Torba yasa tasarısında yer alan bu hükümlerin açık anlamı kamu görevlisinin iş güvencesinin ortadan kalkması ve idarenin sıkıyönetim yetkilerine kavuşmasıdır. İki yıl sonra bile yargı kararları uygulanmazsa yargı kararlarını uygulamayan kamu görevlileri ceza soruşturma ve kovuşturmasından muaf tutulacak. Kamu görevlilerinin ortak ekonomik, sosyal ve mesleki hak ve menfaatlerini korumak ve geliştirmek için kurulan sendikamızın yüce meclisten talebi; böylesine hukuksuz ve antidemokratik yasalara karşı çıkmasıdır.”

23 Haziran 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR