3 başkan yeniden aday olamayacak

AKP Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Erdem, 3 dönem kuralının belediye başkanları için de geçerli olacağını açıkladı. Bu durumda, gelecek yerel seçimler...

AKP Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Erdem, 3 dönem kuralının belediye başkanları için de geçerli olacağını açıkladı. Bu durumda, gelecek yerel seçimlerde Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, İstanbul Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz olmak üzere çok sayıda belediye başkanı yeniden aday gösterilmeyecek.

 

AKP'nin kurulduğu 2001 yılında konulan ve 7 Haziran seçimlerinde uygulanan 3 dönem kuralı ile 73 milletvekili yeniden aday gösterilmedi. AKP Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Erdem, daha önce de il başkanları için uygulanan bu kuralın ilk defa bu seçimde milletvekillerine uygulanacağını, gelecek yerel seçimlerde ise belediye başkanlarını kapsayacağını söyledi.

 

KARAOSMANOĞLU, KARABACAK ve ELLİBEŞ

2019'da büyük bir ihtimalle genel seçimler ile birlikte yapılacak olan yerel seçimlerde, dördüncü döneminde olan Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Melih Gökçek başta olmak üzere, üçüncü dönemlerinde olan İstanbul Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Çankırı Belediye Başkanı İrfan Dinç, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ve Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz yeniden aday gösterilmeyecek. Ayrıca ilimizden Darıca Belediye Başkanı Şükrü Karabacak ve Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş de 3’ncü döneminde belediye başkanı olan isimler arasında yer alıyor.

 

AK PARTİ TÜZÜĞÜNDE ÜÇ DÖNEM KURALI

Üç dönem kuralı AKP Tüzüğü'nün 132. maddesine dayanıyor. 'Parti Adayı Olarak Seçilmiş Olanların Yeniden Adaylığı' başlıklı madde şöyle: "AKP listelerinden aday gösterilip seçilmiş olan belediye başkanları ve milletvekilleri, kesintisiz en fazla üç dönem aynı görevi yürütebilir. Ancak ara veren kimseler tekrar aynı görevlere aday gösterilebilir. Yapılacak seçimde, doğacak duruma bağlı olarak merkez yoklaması usulü ile aday belirlenmesinin zorunlu olması hali hariç olmak üzere, kontenjan adayı olarak seçilmiş olan kimse, aynı usulle tekrar aday gösterilemez"

10 Nisan 2015 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

İzmitli - kocaeli s.o.s.'veriyor oksijen azaldı! kocaeli'yi kim koruyacak?

tüpraş,bingo' vb.fabrikaların baca emisyonları,atık suları denetleniyormu?..gölcük tarafında yakasında son aylarda fena halde sürekli kimyasal bir koku var!..ntv'de yapılan bir bilimsel araştırma sonucu türkiye'de kanser vakalarında kocaeli̇'birinci olduğu söylendi...2.samsun,3.edirne'söylendi.

Yanıtla . 0Beğen 10 Nisan 10:46
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR