Metal işçilerinin grev ateşi Kocaeli’yi de sardı

Metal işçileri 21 yıl aradan sonra ‘grev’ dedi. Birleşik Metal-İş MESS’in dayatmalarına karşı ilan ettiği greve Eskişehir’de başladı, İzmit’te devam e...

BÜYÜT

Metal işçileri 21 yıl aradan sonra ‘grev’ dedi. Birleşik Metal-İş MESS’in dayatmalarına karşı ilan ettiği greve Eskişehir’de başladı, İzmit’te devam etti. İlimizde ilk grevin başladığı fabrika Standart Raf oldu.

Başiskele Kullar’da bulunan Standart Raf Sanayi A.Ş.’de çalışan 100 işçi greve çıktı. DİSK’e bağlı Metal-İş Sendikası, MESS Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinden sonuç alınamayınca grev kararı almıştı. Birleşik Metal-İş Sendikası 15 bin işçiyi ilgilendiren grevi ilk olarak Eskişehir’de başlattı. Grevin Kocaeli ayağı ise Başiskele ilçesinde bulunan Standart Raf’da başladı. 100 kişinin çalıştığı fabrikada dün sabah saatlerinde işçiler fabrika kapısı önünde toplandı. Grev saat 09.00’da başladı.

İŞÇİ DAYANIŞMASI
Standart Raf işçilerinin grevine Metal-İş Sendikası Başkanı Adnan Serdaroğlu, Kocaeli Şube Başkanı Hami Baltacı, DİSK Yöneticisi Ali Cancı, Genel-İş Kocaeli Şube Başkanı Vedat Küçük, Belediye-İş 2. No’lu Şube Başkanı Osman Şar, BTS İl Temsilcisi İlker Önal, CHP İl Emek Komisyonu Üyeleri, EMEP İl Başkanı Güner Kizir, TKP İl Başkanı Barbaros Tantan, Halkevleri temsilcileri, sendikanın örgütlü oldukları fabrikaların iş yeri temsilcileri ve 30 Mart’ta greve çıkacak olan Bekaert işçileri de destek verdi.

DAVULLARLA BAŞLADI
Genel Başkan Adnan Serdaroğlu, şube başkanı Hami Baltacı ve diğer sendika yöneticileri ile işverene nezaket ziyaretinde bulundu. İçeride yaklaşık 10 dakika kalan yöneticiler alkışlar eşliğinde işçilerin arasına katıldı. Şube Başkanı Hami Baltacı fabrika kapısı önünde bir konuşma gerçekleştirdi. Hami Baltacı yaptığı konuşmada işvereni, MESS’i ve Türk Metal Sendikası’nı eleştirdi. Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu ise “30 yıldır bu ülkede bir ortaoyunu oynanıyor. Bir işbirlikçi anlayış var. Biz bu ortaoyunu bozmaya çalışıyoruz, zaman zaman teşhir ediyoruz. Bizler 65 yıl önceki Maden-İş kültürü ve Kemal Türkler’in sendikal anlayışıyla mücadelemizi sürdürüyoruz” şeklinde konuştu.

GREV PANKARTI ASILDI
Örgütlülük kültürünün kısıtlandığını söyleyen Serdaroğlu, “Toplu sözleşmelerde Birleşik Metal-İş’in dışında bulunan sendikalar işçilere ihanet ediyor. İşçilerin hakkını alın terini korumak bizim sorumluluğumuzdur. Bizi teslim alamazsınız diye haykırarak çıktık bu yola. İşbirlikçi zihniyete şunu söylüyoruz. O sarı sendikaya, işçileri esaret altında tutarak işçi paralarını kendi servetlerine katanlara söylüyoruz bu işçilerin alın terlerine el süreceklerin karşısında olacağız” ifadelerini kullandı. Yapılan grev Adnan Serdaroğlu ve diğer yöneticilerin grev pankartını kapıya asmasıyla başladı. Hikmet Kılıçdoğan, Kerim Altınbay ve Mahmut Gezgin grev gözcüsü oldu. Pankart asıldıktan sonra işçiler hep beraber halaylar çekti.

24 Mart 2011 Kocaeli- GündemYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR