Bakan Işık, Eylül ayını değerlendirdi

2014 yılı Eylül ayında takvim etkisinden arındırılmış Sanayi Üretimi, bir önceki yılın aynı ayına göre %2,2 artmıştır. Arındırılmamış endekste artı...

BÜYÜT

2014 yılı Eylül ayında takvim etkisinden arındırılmış Sanayi Üretimi, bir önceki yılın aynı ayına göre %2,2 artmıştır.

Arındırılmamış endekste artış ise %4,1 olmuştur.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretiminde bir önceki aya göre %1,7 artış gözlemlenmiştir.

Sanayi üretimi beklentilerimiz doğrultusunda bir büyüme sergilemiştir. Bu verilerle birlikte üçüncü çeyrek sanayi üretim verileri de netleşmiştir.

Üç aylık dönemler itibariyle bakıldığında takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %3,6 artmıştır.

Üç aylık verilere arındırılmamış rakamlarla bakıldığında ise sanayi üretiminde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %4’lük bir büyüme ile karşılaşmaktayız.

Arındırılmamış rakamlarla sanayi üretimindeki artış ilk çeyrekte %5,3 iken, ikinci çeyrekte sanayi üretiminde büyüme %2,6’da kalmıştır.

Kimsenin 2. çeyrek büyümesine aldanmaması gerektiğini, 3. ve 4. çeyrekte büyümenin hızlanacağını söylemiştik. Bu veriler ikinci çeyrekte yavaşlayan ekonominin 3. çeyrekte itibaren tekrar hızlanmaya başladığını göstermektedir.

Bugün karşılaştığımız tablo esas itibariyle bizim kapasite kullanım oranları ve dış ticaret rakamları ve diğer bazı göstergeleri incelediğimizde beklediğimiz bir sonuçtu.

Özellikle Ağustos ve Eylül aylarında iç pazardaki hareketlenme bize bu durumun sinyalini veriyordu. Bugün açıklanan Eylül ayı sanayi üretim verileri de bu durumu doğrulamıştır.

Sanayi üretimimiz bu seviyeyi; hem komşularımızdaki güvenlik sıkıntıları devam ederken, hem de Avrupa pazarlarında tekrar bir duraksama baş göstermişken yakalamıştır.

Her ne kadar özellikle Irak ve Suriye’de yaşanan gelişmeler, ihracatımız üzerinde baskı oluşturuyor olsa da sanayicilerimiz alternatif kanalları kullanarak hem üretmeye hem de ihraç etmeye devam etmektedir.

Sanayi üretimi ülke ekonomisinin lokomotifidir. Bir başka deyişle ülke büyümesine sanayi üretimi yön vermektedir.

Son olarak açıklanan Orta Vadeli Programda’da sanayi üretimine özellikle de imalat sanayine özel bir önem verilmiştir.

Bu bağlamda yurt içi kaynakların artırılması, kaynakların daha üretken alanlara yönlendirilmesi ve özel sektör imalat sanayi yatırımlarının artırılması ve imalat sanayiinin GSYH içindeki payının yükseltilmesi hususlarının altı bilhassa çizilmiştir.

Bakanlık olarak sanayicilerimize güveniyoruz. Her alanda sanayinin önünü açmak için çaba gösteriyor, sanayicimiz daha fazla üretirken üretilen ürünlerin niteliklerinin de arttırılmasını teşvik ediyoruz.

Sanayimizi tüm dünyada daha rekabetçi hale getirmek amacıyla “Ar-Ge’ye, İnovasyona, Tasarıma, Girişimciliğe, Verimliliğe” her geçen gün desteğimizi daha da artırmaya devam edeceğiz.

10 Kasım 2014 Kocaeli- Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR