Türkkan’dan Soma önergesi

        Soma’daki facianın ardından maden ocağı ile ilgili birçok soru gündeme geldi. Bu soruların büyük çoğunluğunu da işçi sağlığı ve güvenliği ile...

 

 

 

 

Soma’daki facianın ardından maden ocağı ile ilgili birçok soru gündeme geldi. Bu soruların büyük çoğunluğunu da işçi sağlığı ve güvenliği ile ilgili sorular oluşturuyor. Yanıtlanması gereken bir soru da Türkiye’nin Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO)’nün 1995 tarihli, 176 numaralı ‘Madenlerde Güvenlik ve Sağlık Sözleşmesi’ni aradan 19 yıl geçmesine rağmen neden hala imzalamadığı.

 

ÖNEMLİ SORULAR

MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan bu konuyu TBMM gündemine taşıdı. Türkkan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. Türkkan, Bakan Çelik’e sözleşmeyi Türkiye’nin neden imzalamadığını söyledi. Türkkan, ayrıca 155 no’lu ve 187 no’lu sözleşmeleri imzalamasına karşın 176 numaralı sözleşmenin Türkiye tarafından hangi gerekçe ile imzalanmadığını sordu.

 

KAÇIŞ ODASI NEDEN YOK?

MHP’li Türkkan, maden ocaklarında yaşanan kazalarda işçilerin hayatını kaybetmesinin en büyük sebebi olarak gösterilen kaçış odasını da önergesine taşıdı. Türkkan, Bakan Çelik’e odanın neden Türkiye’deki maden ocaklarında kurulmadığını sordu. ‘Soma’da da kaçış odası olsaydı işçilerin kurtarılacağı, ancak işverene maliyetinin 5 milyon doları bulacağı iddiasına istinaden Kaçış Odalarının kurulmamasının ardında maliyet mi yatmaktadır’ diyen Türkkan, bu kadar önemli bir güvenlik tedbirinin neden maden ocakları için zorunlu hale getirilmediği konusunda açıklama istedi.

18 Mayıs 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR