Dinçtürk: AKP, 88 yıllık emeği heba ediyor

CHP İl Kadın Kolları Başkanı Şenöz Dinçtürk, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada kadın haklarında geriye gidiş yaşandığın...

BÜYÜT

CHP İl Kadın Kolları Başkanı Şenöz Dinçtürk, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada kadın haklarında geriye gidiş yaşandığına dikkat çekerek, AKP’nin cumhuriyetin 88 yıllık emeğini heba ettiğini söyledi.

CHP İl Kadın Kolları Başkanı Şenöz Dinçtürk, Dünya Kadınlar Günü nedeni ile basın açıklamasında bulundu. İl binasında yapılan basın açıklamasına CHP Kocaeli Milletvekili Aday Adayı Hamiyet Göksu, İl ve İlçe Kadın Kolları Yönetim Kurulu üyeleri katıldı. CHP İl Kadın Kolları Başkanı Şenöz Dinçtürk, yaptığı açıklamada “ 8 Mart tüm dünyada kadınların özgürlük, eşitlik ve dayanışma hareketinin simgesidir. Kadınlara hak ettikleri gibi yaşamalarını sağlama borcumuzu hatırlamanın günü ve kadın erkek eşitliğine dair eksiklerin bilançosunu gördüğümüz bir yüzleşme günüdür” dedi.

KADIN HAKLARINDA GERİLEME
Dinçtürk şunları kaydetti “Mustafa Kemal ve arkadaşlarının desteğiyle pek çok batı ülkesinden önce temel haklarına kavuşmuş ananelerimiz cumhuriyet devrimleri sayesinde eşit ve çağdaş bireyler oldular. Kanun önünde eşitlik 1924’te Anayasa’ya girdi. 1926’da kabul edilen Medeni Kanun ile miras hakkından tek eşliliğe birçok alanda eşit insanlar olduk. 1930- 1934 döneminde de seçme ve seçilme hakkımız tanındı. Ama bugün ülkemizin, kadın erkek eşitliği ve kadının insani şartlarda yaşamakta olup olmadığına dair bir yüzleşmeden yüzünün akıyla çıkması mümkün değil. En önemlisi 88 yıllık cumhuriyet tarihi boyunca elde ettiğimiz tüm kazanımların görülmemiş oranda örselendiği bir noktadayız. Sekiz yıldır iktidarda olan AKP’nin samimiyet ve iyi niyetten yoksun yaklaşımı sonucu, kadın erkek eşitliği açısından dünya sıralamasının sonlarına yerleşmiş, her yıl daha da gerilere düşmekte olan bir ülke haline geldik.

‘AKP 88 YILLIK EMEĞİ HEBA EDİYOR’
Her gün yeni kadın cinayetleri ile karşılaşıyoruz. 2002 – 2009 döneminde yüzde 1.400 artan kadın cinayetleri, hız kesmeden devam ediyor, çünkü yeterli önlem alınmıyor. Kadınların yoksullaşmasına göz yumulup, sadakaya muhtaç olmamızdan, göçe, şiddete maruz kalmamızdan utanılmıyor. Kadınla erkeğin yaradılışları nedeniyle eşit olmayacaklarını, her kadının üç çocuk doğurmasını söyleyerek Cumhuriyetin 88 yıllık emeğini heba eden AKP Genel Başkanı Başbakan Tayyip Erdoğan, kadınların yaşama hakkını koruyamıyor, kadınların asli görevini ev ve çocuk bakımı olarak tanımlıyor. Ne eşit fırsatlarla iş arama yollarımız açılıyor, ne de eşit ücret, sigorta hakkımız için çaba harcanıyor. Bu yaklaşım, bizi her geçen gün biraz daha fazla emeği sömürülen ikinci sınıf vatandaş yapıyor.”

‘GÜLDÜNYA YASASI ÇIKARACAĞIZ’
İl Kadın Kolları Başkanı Şenöz Dinçtürk son olarak Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları olarak, özgür ve eşit insan olmak için mücadele eden kadınlar olduklarını belirterek, “Kadının insan haklarından yana her mücadelesinde varız. Kadınların tarlada eken, fabrikada işleyen, hiçbir güçlük karşısında yılmayan, üretime, istihdama ve siyasete eşit katılımı CHP iktidarında gerçekleşecektir. Aile sigortası kurarak, öncelikle kadınların ve çocukların yoksulluğun şiddetinden kurtulmasını, güçlenmesini hedefliyoruz. Kadın cinayetlerini durdurmak için, Güldünya Yasası’nı çıkaracak ve her alanda eşitlik sağlamak için gereken tüm yasal düzenlemeleri yapacağız” dedi.

07 Mart 2011 Kocaeli- SiyasetYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?


Kocaeli için kar uyarısı! mask
Kocaeli için kar uyarısı!

Milyonlarca liralık ihalenin kazananı belli oldu mask
Milyonlarca liralık ihalenin kazananı belli oldu
Yeni pazar yerine ilk kazma vuruldu mask
Yeni pazar yerine ilk kazma vuruldu
Otel odasında ölü bulundu! mask
Otel odasında ölü bulundu!
iPhone X, Türk Telekom mağazalarında mask
iPhone X, Türk Telekom mağazalarında
5 milyon emeklinin maaşı değişecek! mask
5 milyon emeklinin maaşı değişecek!

BEĞEN 21 B
TAKİP ET 2 B

YÜKLENİYOR