Uslu: Olmasaydın olmazdık

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği 7. Kocaeli Kitap Fuarı’na katılan araştırmacı yazar Halil Uslu, “Olmasaydı kainat olmazdı” kutsi hadisin...

BÜYÜT

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği 7. Kocaeli Kitap Fuarı’na katılan araştırmacı yazar Halil Uslu, “Olmasaydı kainat olmazdı” kutsi hadisin örnek göstererek, “Olmasaydın olmazdık” sözünün gerçek muhatabının Peygamber Efendimiz olduğunu kaydetti.

 

YAZARLAR OKURLARIYLA BULUŞTU

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin Uluslararası Fuar Merkezi’nde düzenlediği 7. Kocaeli Kitap Fuarı’nda yazarlar farklı konularda okurlarıyla düşüncelerini paylaşıyor. Bu kapsamda Turgay Aldemir, Halil Uslu ve Aydili Sanat Derneği üyeleri sırasıyla aynı salonda okurlarıyla buluştu.

 

ASIRLARA SIĞMAYAN PEYGAMBER

Karamürsel Alp Konferans Salonu’nda okurlarıyla bir araya gelen yazar Halil Uslu, Peygamberimiz Hz. Muhammed ile ilgili eserlerin dünya devletlerinde nasıl etki yarattığını anlattı. Hz. Muhammed’in asırlara sığmayan bir peygamber olduğunu belirten Uslu, “Olmasaydın ne olurdu sözünün işaret ettiği kişi Peygamber Efendimizdir. Cenabı hak, Peygamberimiz olmasa kainatın olmayacağını buyurmuştur” dedi.

 

DÜNYA TANIYOR

Hz. Peygamberin gayrimüslim liderlerin gözünde de büyük öneme sahip olduğunu söyleyen Uslu, “Peygamberimizin hayatı 60 dilde dünyaya yayılmıştır. Bazı dünya liderleri gayrimüslim olmalarına rağmen onu örnek insan göstermiştir” diye konuştu. Uslu, Peygamber Efendimizle ilgili de kaynaklarda yer almayan bir bilgiye yer verdi, “Parmaklarından su çıkan tek peygamberdir” dedi.

 

İDAM KARARLARI BİZİM

Turgay Aldemir ise “Zamanın Ruhu” adlı söyleşisinde içinde bulunduğunuz dönemde İslam Coğrafyası’nda yaşananlara değindi. “Mısır’da alınan idam kararları bizim” diyen Aldemir, “Sınırlamızda olan bir olayı görmezsek gaflette oluruz” dedi. Furkan Aldemir, bir milyarı aşkın Müslüman’a rağmen çoğunun doğduğu yerde değil, sürgün olduğu yerde öldüğünü söyledi.

 

MÜSLÜMAN BU DÜNYAYA NE BIRAKIRIZ DEMELİ

“Birileri bu dünyada ne alabiliriz derken Müslümanların biz bu dünyaya ne bırakabiliriz demesi gerekiyor” diye konuşan Turgay Aldemir, Aliya İzzetbegoviç'in “Nasıl insan oluruz” sorusunu “Diğerlerinin hakkına sahip çıkarak” diye yanıtladığını hatırlatarak, “Dünyada tek bir kişi özgür değilse biz de özgür olamayız” şeklinde konuştu.

 

AMATÖR ŞAİRLER ŞİİR OKUDU

Karamürsel Alp Konferans Salonu’ndaki son söyleşi Aydili Sanat Derneği tarafından düzenlenen şiir dinletisi oldu. Mustafa Küpçü moderatörlüğünde gerçekleştirilen şiir okumasında dernek üyesi amatör şairler şiir okudu.

17 Mayıs 2015 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR