Tartışmak ve ön yargı

Önyargı kapısını açmanız yanı sıra bu odadaki eşyaların hangisinin işe yarayıp yaramadığını ayıklamanız gerekir. Tabiki bu ayıklamayı yaparken kendi...

Önyargı kapısını açmanız yanı sıra bu odadaki eşyaların hangisinin işe yarayıp yaramadığını ayıklamanız gerekir. Tabiki bu ayıklamayı yaparken kendi önyargılarınızın içinde öncelikle bilgi ve duygu kıyasını yapabilir olmanız gerekmektedir.

 

Kafası önyargılarla dolu bir kişinin başka bilgiler alması için beyninde yer yoktur. Büyüme aslında durmuş, öğrenme yetkinliği ortadan kalkmasa da çok azalmış, Durkheim’in tabiri ile alışkanlığın tiranlığında yaşıyordur. Önyargının sözlük anlamı peşin hükümdür. Bir dini öğreti, inanç sistemi, bilgi, sergilenen davranış, bir ideolojinin karşısında ya da yanında olan önyargılı insan ya da insanlar vardır.

 

Günlük tartışmalarımızın temel kaynağı önyargılarımızdır. Örneğin; Yahudilerden Müslümanlar nefret ediyorsa kişisel duygularımız değişmeden bu inanç sistemimiz değişmeyecektir. İnançların ya da duyguların ortaklaşması ancak iletişimin başarılı olması ile mümkündür. Tartışmak aslında önyargıları ortadan kaldırmamıza ya da sınırlı miktarda önyargılı iletişim kurmamıza yardımcı olacak en önemli tekniktir. Tartışma olmayan iletişimlerde duygusal ağırlıklı önyargı artacak ve kişisel kabullerin gerçekleşmesi mümkün olmayacaktır.

 

Aile içi iletişimlerdeki başarısızlıkların temelinde tartışmayı bilmeyen ya da yönetme tekniklerinden habersiz eşlerin birbirlerine uyguladıkları sözlü saldırılar vardır. Bu sözlü ya da fiziki saldırılar aile içinde birbirlerini düşman görme, nefret etme ve zamanla yok etme duygusunu beraberinde getirmektedir. Tartışmayı yönetemeyen aile içinde yetişen çocuklar bu tartışmalardan etkilenmekte ve ne yazık ki gelecekte benzer tavırları sergileyecek bireyler yetişmektedir.

 

FSL Aile Danışmanlığı Merkezi Siz ailelerin sağlıklı iletişim kurmaları ve yönetmeleri için iletişim tekniklerini öğrettiğimiz eğitimler düzenlemektedir. FSL Özel Aile Danışmanlığı Merkezi yoğun bir şekilde Çift terapileri ile tartışmaları yönetebilen ailelerin oluşturulması için hizmet vermektedir. Önyargılı dünyada önyargıların sınırlandığı bakışları sergileyebilmek için sizleri aile danışmanlığı merkezimize bekliyoruz.

Aile Danışmanı – Psikoterapist

H. Latif İŞCEN

fsl-003.jpg

30 Aralık 2015 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR