Nedim Özer: Allah esnafı bürokrasinin şerrinden korusun

Gazetemizin Soru Yağmuru’na konuk olan Başiskele-Kartepe Esnaf ve Sanatkarlar, Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Nedim Özer, kredi işlemlerini uzun...

BÜYÜT

Gazetemizin Soru Yağmuru’na konuk olan Başiskele-Kartepe Esnaf ve Sanatkarlar, Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Nedim Özer, kredi işlemlerini uzun sürdüğünden yakınarak , “Esnafımızın krediye ihtiyacı var. Krediye başvururken zorluk çıkartılıyor. T.C.kimliğinde her şey bellidir. Allah esnafı bürokrasinin şerrinden korusun” dedi.

Ekonomik kriz Türkiye’yi teğet geçmedi…
Kriz etkisini sürdürüyor…
Esnaflar içinde bulundukları durumdan çıkmak için kredi çekmek istiyor.
Ama esnaf kredi çekerken de, bürokratların zorluklarıyla karşılaşıyor.
Gazetemizin Soru Yağmuru’na konuk olan Kartepe Esnaf ve Sanatkarlar, Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Nedim Özer, bürokrasiden yakındı.
Kredi çeken esnafın bürokratik engellerle karşılaştığını söyleyen Özer, “Allah esnafı bürokrasinin şerrinden korusun” dedi.
Özer, ayrıca Kartepe’deki esnafların sorunlarıyla ilgili bilgi verdi.

Öncelikle şunu soralım, neden kooperatif kurma gereği duydunuz?
Esnaf Odaları Birliği Başkanı Kemal Kaya ve Esnaf Kefalet Kooperatifi eski Başkanı Rıdvan Alyörük’ün çalışmaları kentimiz tarafından bilinmektedir. Kartepe bölgesinde bir kooperatife ihtiyacın olduğu 50 yıl öncesinden belliydi. Kocaeli aktif bir şehirdir. Yeni ilçelerin kurulması sonrasında kooperatiflerin kurulması zorunlu hale gelmiştir. Odaların kurulması da gündeme gelmiş, ancak yeni yasalar sonrasında imkan sağlanamamıştır. Kocaeli’de dengeli çalışma yapamadığınız zaman atıl duruma uğramaktasınız. Yapılan değerlendirme sonrasında her ilçeye kooperatifin kurulmasına karar verildi. Ancak her ilçede üye sayısı bakımından sıkıntı çıkınca, bu sefer iki ilçenin birleşmesi ile kooperatif kurulmasına karar verildi. İki ilçemiz de 12.700 esnaf bulunmaktadır.

Türkiye’de ekonomik sıkıntı devam ediyor. Kartepe’de esnafının sorunu nedir?
İlçemizdeki esnafı kategorilere ayırırsak sorunları sağlıklı olarak ele alabiliriz.
İlçe sınırlarında içinde en büyük yoğunluk nakliyecilere aittir. İlçemizde kamyoncular ve toplu taşımacılık sektörü oldukça gelişmiş durumda. Esnaflar aileden gelen ticari anlayışla işlerini yürütmeye çalışıyor. Yeni iş kolları açılmaya başlandı. Küçük esnafımıza yardımcı olma noktasında, kredi kullanma noktasında biz kooperatif olarak sadece kefiliz. Dünya ekonomik krizdedir. İnsanlarımızın tedirginliği devam etmektedir. Üretim noktasında gereken destek sağlanmalıdır. Esnafımız banka kredisiyle sorunlarını çözmeye çalışıyor. Bunun için de Halk Bankası’ndan kredi kullanıyor. Kredi verileceği zaman biz esnafın kurumsal kefaletini alıyoruz. Evet bu esnaftır, maddi açıdan sıkıntıları vardır diyoruz.

Esnafa kredi kullandırabiliyor musunuz?
Esnaflara kredi kullandırmaya çalışıyoruz. Ama bazı sıkıntılar yaşıyoruz. Yaşadığımız sıkıntıları genel merkezimiz aracılığı ile gündeme getirdik. KOBİ’lere KOSGEB tarafından verilen destekler var. Biz bundan memnunuz, bir rekabet içerisindeyiz. Fakat KOSGEB tarafından verilen kredi ile bizim verdiğimiz kredi arasında bir zorluk var. KOSGEB, sıfır faize kadar kredi verilebilir. Bürokrasi noktasında esnafı zorlamıyor. KOSGEB ve MARKA’ya küçük işletmeci başvurduğunda, tek sıkıntısı teklifinin sıralamaya girebilmesidir. Sadece sıralama sıkıntısı vardır. Bizde ise Halk Bankası ile çalışmak durumundayız. Esnaf ipotek verecek, kefil gösterecek ve bunların yanı sıra yerinde inceleme yapılacak. Personel yetersizliği ve pratik açısından sıkıntı bizleri zora sokmaktadır. Bunun aşılması noktasında biz de devletin bankasından kredi veriyoruz. Biz de kredi çekerken prosedür kolaylığından yararlanmak istiyoruz. Bu esnaflarımızın zaten sıkıntıları bulunmaktadır.

Kredi kullanımında zorluk çektiğinizi söylüyorsunuz, bu sorun nasıl aşılabilir?
Öncelikle denetçi kurulu oluşmalı. Esnafımız özel bankadan kredi almış, devlete borcu var. Halk Bankası’ndan kredi alınmayınca borçlarını ödeyemiyorlar. Hükümet tarafından Torba Yasa kapsamında borçlanmalarda, taksitlendirme kolaylığı gösterilmiştir. Krediler kullanılmazsa çıkan yasa sadece teoride kalacaktır. Pratikte uygulama kolaylığı konulmadığı zaman esnafımız mağdur olmaktadır. Kimse mağdur edilmeden sorunların çözülmesi gerekiyor. Bilişim çağındayız, en kısa sürede bankalar esnaf hakkında gereken araştırmayı yapmalı. Yerinde keşif yapılması gerekiyor. İnsanlarımız kredi başvurusunda bulunuyor, ancak bürokrasi uygulaması kendisini zora sokmaktadır. Bürokrasinin ağır işlemesi herkesi mahcup ediyor. Bununla birlikte yalan ortaya çıkıyor. Hiçbir idareci kesinlikle başarısız olmak istemez. Verilen sözlerin vaktinde yerine getirilmesi gerekiyor. Halk Bankası’nda duran para bankaya ait değildir. Paranın bekçisidir. Para esnafındır. Banka emanetçidir. Kesinlikle esnafa faizsiz kredinin verilmesini istiyoruz. Esnaf ve Kredi Kooperatifleri sadece Halk Bankası’na bağımlı kalmamalıdır. Rekabet yönüyle kredi almaya hak kazanmış esnaf istediği bankadan kredi almalıdır. Bankalar arasında rekabet olması esnafa fayda getirecektir. Kullanılan para onlara kar kalmalıdır. Bu sayede sıfır faizle esnafa kredi verilebilir.

Yeni bir kooperatif kurdunuz. Kendi yerinizde misiniz, yoksa kira da mısınız?
Yerimiz kiradır. Personel ve diğer giderlere para harcıyoruz. Kredi incelemesine gitmek için aracımız yok. Türkiye’de dolmuşa gidip teftiş yapan tek kooperatif başkanı benim. Bizim sıkıntımız, esnafımızın sıkıntısını aşamadığımızdandır. İki belediye sınırları içerisinde hizmet veriyoruz. Belediye başkanlarımızdan bizlere uygun bir yer vermelerini bekliyoruz. Yarı resmi bir kuruluş durumundayız. Bir araç istiyoruz. Esnaflarımızın seçim sandığına hesaplar içerisinde gitmesini istemiyoruz. 2011 yılı içerisinde hedefimiz üyelerimize 100 milyon TL vermek. Bunu vermek için de bürokrasinin azalması gerekiyor.Esnaflara ne kadar sürede kredi veriyorsunuz?
Bir ayı bulan bir inceleme süresi var. En az 15 gün içerisinde alınıyor. Bu kabahat bürokrasinin kabahatidir. Fırsatta eşitlik ilkesi yapılması gerekiyor. Bizim kasamızda para bulunmadığından çıkarıp veremiyoruz. Ben rekabet noktasında herkes yarışsın sonunda esnaf kazansın istiyorum. Bizim önümüzün açılması gerekiyor. Kimse alınmasın gocunmasın. Biz burada hakkımızı istiyoruz. Bankanın birinci müşterisi değiliz. Kredileri sıfır faiz istiyoruz. Bununla birlikte biraz da hibe istiyoruz. Bütün bankalardan kredi çekebilelim. Ayrıca limitlerin de yükselmesi gerekiyor.

Krediyi neye göre veriyorsunuz?
Öncelikle kredi isteyen esnafa kefil oluyoruz. Kredi alabilmesi için kooperatifimizin 1 yıllık vergi mükellefi olması gerekiyor. Bunun da kalkmasını istiyoruz. Yeni iş kuracaklara hükümet tarafından kredi verilmektedir. Bundan sonra ki prosedürler bankalar tarafından uygulanmaktadır. Vergi levhasını gösteren nüfus kimliği ile gelen bütün Başiskele ve Kartepe ilçesindeki esnaflarımıza kefilim. Çeklerin veya senetlerin yazılmaması gerekiyor. Büyük firmalar kredi kullanabilirken, neden küçük esnaf kredi kullanamıyor. Biz kalkınma ve kurtuluş kredisinden yanayız. Esnafımızın en fazla istediği kurtuluş kredisidir. Bir holdingin bir sene içerisinde aldığı krediyi esnafımız alamamaktadır. Bizim bulunduğumuz yer serbest ticaretin yapıldığı yerdir. Ticaretin olmadığı yerde bunalan millet durumuna gelir. Birçok gelişmiş iş kolu açılacak. Kentimiz en fazla vergi vermesine rağmen bundan faydalanamıyor. Şunu ifade etmeliyim ki, bürokratik işlerin fazlalığından yakınıyoruz. Allah esnafı bürokratın şerrinden korusun. Bürokratlar niye böyle yapıyorlar anlamıyoruz. Kanun belli, nizam bellidir. TC kimliğinde her şey yazılıdır. Bürokratik işler azaldığında, esnafımız işlerini daha kolay yapacaktır.

07 Mart 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR