Çevre kulübü öğrencileri bitkisel atık yağ topladılar

Gölcük Belediyesi’nin ilçe genelinde devam ettirdiği Bitkisel Atık Yağ Toplama çalışmaları başarıyla devam ederken, bu önemli projeye ilçedeki genelin...

BÜYÜT

Gölcük Belediyesi’nin ilçe genelinde devam ettirdiği Bitkisel Atık Yağ Toplama çalışmaları başarıyla devam ederken, bu önemli projeye ilçedeki genelindeki okullar, esnaflar, kurum ve kuruluşlardan destek ve katkılar devam ediyor.

Bu yönde kampanyaya destek veren Değirmendere Atatürk Ortaokulu Çevre Kulübü’nün topladığı 100 litre Bitkisel Atık Yağ Okul Müdürü Osman Kaya tarafından Gölcük Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü’nde görevli Çevre Mühendisi Serkan Aksöz’e teslim edildi.
Çevre Mühendisi Serkan Aksöz, Okul Müdürü Osman Kaya, Okul idaresi ve Çevre Kulübü Öğrencilerine göstermiş oldukları duyarlılıktan dolayı teşekkür edip bu proje hakkında kısa bir bilgilendirmede bulundu. Aksöz yaptığı açıklamada, evlerde kullanılarak lavabolara ve çöpe dökülen 1 litre kızartmalık atık yağın 1 Milyon Litre suyu içilemez ve kullanılamaz hale getirdiğini belirtti.

YAĞLAR DEHLİKELİ

Aksöz, “Çevreye verdiği zararın farkında bile olmadan lavabolara dökülen kızartmalık atık yağların su giderlerini zaman içerisinde tıkayarak kanalizasyon sistemlerine zarar vermesi, kanalizasyon sistemlerinin yenilenmesini gerektirdiği için ekonomimize negatif etki olarak yansımaktadır. Aynı zamanda yoğunluğu suya göre daha hafif olan yağın su ile buluşması yani kanalizasyonlara dökülmesi durumunda, suyun yüzeyini kaplayan yağın havadan suya olan oksijen geçişini engellemesi neticesinde su altındaki canlı yaşamını olumsuz etkiliyor.
Çevre sağlığı açısından büyük tehlike yaratan bu yağların, birden fazla tekrar kızartma işlemine tabi tutulması insan sağlığı açısından oldukça tehlikelidir” dedi.

21 Aralık 2012 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR