Kolesterol hapı yutmayanlar için kolesterol aşısı

"Kolesterol aşısı günlük statin ihtiyacına son verebilir" diye pazarlamalar başladı! İşte size The Telegraph'ın haberi: Kolesterolü önemli ölçüde dü...

"Kolesterol aşısı günlük statin ihtiyacına son verebilir" diye pazarlamalar başladı! İşte size The Telegraph'ın haberi:

Kolesterolü önemli ölçüde düşüren bir aşı günlük statin kullanma ihtiyacına son verebilir. Günümüzde İngiltere'de 17,5 milyon kişinin kolesterol ilacı alması gerek. Ancak kas krampları gibi yan etkiler söz konusu.

New Mexico Üniversitesi'nde araştırmacılar statinlerden daha etkili bir iğne bulmuşlar ve statinlerden daha da ucuza gelecekmiş.

Aşı henüz sadece fare ve maymunlar üzerinde denenmiş ve kötü kolesterolü statinler %30 düşürebiliyorken bu aşı %55 düşürebiliyormuş. Araştırmacılar kısa zaman içinde insanlar üzerinde denemeye başlayacaklarını umuyorlar.

Aşı, virüse benzer parçacıkların bağışıklık sistemini eğiterek antikorlar oluşturmasını sağlıyor. Virüs benzeri parçacıklar virüs gibi görünüyorlar ama genetik materyal içermiyorlar ve enfeksiyona yol açmıyorlar. Ancak PCSK9 adlı proteine benzedikleri için vücut tarafından yabancı madde olarak algılanıyorlar. HPV aşısının yapılma metoduyla yapılıyorlar.

Dr. Chackerian "HPV aşısının nasıl bağışıklık sağladığını şaşırtıcı biçimde görmüştük ve bu virüs benzeri parçacıkları başka şeyler için de, PCSK9'u hedef almak üzere de kullanabileceğimizi düşündük." dedi.

Araştırma takımı benzer yaklaşımın değişik kronik hastalıklara karşı da kullanılabileceğini düşünüyor.

Maymunlara aşı iki haftalık aralıklarla 3 kez yapılmış ve 6 ay sonra bir kez daha yapılmış. Aşının 3 ay civarında etkili olduğu görülmüş.

60 yaşın üzerindeki erkeklerle 65 yaş üzerindeki kadınlara genellikle kolesterol ilacı, 10 yıl içinde kalp hastası olma olasılıkları 10'da 1 bile olsa veriliyor.

Bu çalışma Aşı Dergisinde yayınlanmış.

 

Özet çeviri: Nurçin Çağlar

 

Kaynak: http://www.telegraph.co.uk/news/science/science-news/11986981/Cholesterol-vaccine-could-end-need-for-daily-statins.html?utm_campaign=Echobox&utm_medium=Social&utm_source=Facebook


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR