Bakanlar şehri Kocaeli

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 61. hükümetin kabine listesini Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e sundu. Gül’ün onayladığı liste ile Nihat Ergün, Bilim Sanayi...

BÜYÜT

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 61. hükümetin kabine listesini Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e sundu. Gül’ün onayladığı liste ile Nihat Ergün, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı oldu. Ergün ile birlikte ilimizden vekil seçilerek göreve gelen bakan sayısı 12 oldu.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından geçen hafta hükümeti kurmakla görevlendirilen Başbakan Erdoğan, dün 25 bakanın yer aldığı kabine listesini Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e sundu. Gül tarafından onaylanan listede eski Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün de var. 61. Hükümette Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı olarak görev yapacak olan Nihat Ergün ilimizden çıkan 12. bakan olarak uzun süredir mecliste görev yapıyordu.

AYNI ANDA 3 BAKAN
Bugüne kadar Türkiye siyasal yaşantısında önemli bir rolü olan Kocaeli’den seçilen çok sayıda milletvekili, bakan olarak görev yaptı. İlimiz milletvekilleri ilk olarak 16 Ocak’ta bakanlık görevine geldi. 16 Ocak 1949 yılında kurulan ve 18. hükümet olma özelliği bulunan Şemsettin Günaltay Hükümeti’nde ilimiz tarihinde tekrarı yaşanmayan bir olay yaşandı ve aynı anda tam 3 bakanlık görevi ilimiz milletvekillerine verildi.

ERİM, AKSAL VE BÜRGE
Şemsettin Günaltay Hükümeti’nde ileride Balyoz paşa olarak anılacak Nihat Erim, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı olarak görevlendirilirken, Fazıl Şerafettin Bürge Gümrük ve Tekel Bakanı, İsmail Rüştü Aksal ise Maliye Bakanı olarak parlamentodaki yerini aldı. 22 Mayıs 1950 yılına kadar görev yapan hükümette ilimiz bakanları özellikle 1950 seçimlerini etkileyen kararlara imza attı.

1950 SEÇİMLERİNDE DEMOKRATİK DEĞİŞİMLER
“Seçimler Yargıç güvencesi altında yapılmalıdır, oylar gizli atılmalıdır, oyların sayımı da açık olarak yargı güvencesi altında yapılmalıdır” ifadelerinin kanunlaşması kararını meclisten çıkaran CHP’li bakanlar, İsmet İnönü’nün onaylamasıyla birlikte 1950 seçimlerinin yöntemini değiştirdi. Demokrat Parti, iktidara bu kanunla geldi. Daha sonra yaklaşık 25 yıl boyunca ilimiz milletvekillerine bir daha bakanlık görevi verilmedi. Ta ki 1974 yılında Bülent Ecevit tarafından kurulan koalisyon hükümetine kadar.

KOALİSYONDA SÜRPRİZ İSİM
1974 yılında kurulan koalisyon hükümetinde sürpriz bir isim vardı. 1954 yılında Demokrat Parti’den milletvekili seçilen ancak partisiyle ters düşen ve daha sonra kısa bir süre Halkçı Parti macerasının ardından CHP’ye geçen Turan Güneş. 6 Şubat 1974 ile 18 Eylül 1974 tarihleri arasında görevini sürdüren efsane Dışişleri Bakanı Turan Güneş, 20 Temmuz 1974'teki Kıbrıs Harekâtı'ndan sonra Cenevre görüşmelerinde Türkiye'yi temsil etti. Güneş’in bakanlığı sonrasında ilimizden tekrar bakanlık görevine getirilen milletvekilleri oldu.

4.DEMİREL HÜKÜMETİNDE İLİMİZE 2 BAKANLIK
Bülent Ecevit’in koalisyon hükümetinin ardından 4. Demirel Hükümeti kuruldu. 4. Demirel Hükümeti’nde ilimiz milletvekilleri yine birden fazla bakanlık görevine getirildi. İlk olarak hükümetin kuruluşunda Demokrat Parti milletvekili Lütfi Tokoğlu, 31 Mart 1975 yılında Turizm ve Tanıtma Bakanlığı göreviyle ilimizi gururlandırdı. Daha sonra 16 Kasım 1976’da Tokoğlu’na ilimizden bir isim daha eşlik etti. Milli Selamet Partisi milletvekili Şevket Kazan, Çalışma Bakanı olarak görev aldığı parlamentoda görevini 21 Haziran 1977’ye kadar sürdürdü.

KAZAN KATİLLERİ SAVUNDU
Şevket Kazan daha sonraki süreçlerde Adalet Bakanı olarak da görev aldı. Kazan özellikle 2 Temmuz 1993 yılında meydana gelen ve 35 aydının yakılarak katledildiği olaylarda sanıkların avukatlığını üstlenmesi ve sanıkları cezaevinde ziyaret etmesiyle dikkat çekti. Kazan’ın bağlı bulunduğu milli görüş, bir dönem ülkemiz siyasetinde etkili olduğu kadar ilimiz siyasetinde de etkili oldu. Milli görüşün önemli isimlerinden Necati Çelik ve Osman Pepe ilimiz milletvekillikleri dönemlerinde bakanlık görevlerini üstlendi.

SON KOALİSYON HÜKÜMETİ
20. Dönem Kocaeli Milletvekili Necati Çelik, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı görevini yürüttü. Çelik, Şevket Kazan’la aynı dönemlerde bakanlık görevini yürüttü. 21. Dönem Milletvekilliği seçimleri koalisyon hükümetlerinin son görev aldıkları zaman oldu. İlimiz 21. dönem milletvekilleri Osman Pepe ve Meral Akşener son koalisyon bakanları oldu. 2002 yılında tek başına iktidara gelen Ak Parti Hükümeti de ilimizin ülke siyasetindeki önemini kavrayarak çeşitli bakanlıklarla onure etti.

İLİMİZ UNUTULMUYOR
Osman Pepe ve Mehmet Vecdi Gönül ile birlikte hem Milli Savunma Bakanlığı hem de Orman Bakanlığı’nı ilimiz milletvekillerine veren AKP hükümeti, ilerleyen süreçte 60. hükümette de ilimizi unutmadı. Son olarak Sanayi ve Ticaret Bakanlığı görevini ilimiz milletvekili Nihat Ergün’e veren AKP hükümeti, dün onaylanan listesiyle ilimizle ve Nihat Ergün’le güven tazeledi. Kurulan 61. hükümette yeniden bakan olarak görev alan ve Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı görevini üstlenen Nihat Ergün, ilimiz siyasi tarihinde ikinci kez yerini aldı.

06 Temmuz 2011 Kocaeli- Siyaset


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR