Türkkan: Yazıcıoğlu davasına takipsizlik kararı veren savcı ödüllendirildi mi?

Özel yetkili mahkemelerin kapatılmasının ardından, helikopter kazasında hayatını kaybeden Büyük Birlik Partisi eski Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu d...

BÜYÜT

Özel yetkili mahkemelerin kapatılmasının ardından, helikopter kazasında hayatını kaybeden Büyük Birlik Partisi eski Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu dosyası Kahramanmaraş Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilmişti. Dosyaya bakan Savcı Habib Korkmaz yaklaşık 4 yıldır sonuçlandırılamayan soruşturmayı birkaç ay sonra takipsizlik kararıyla kapattı. Takipsizlik kararına itiraz edilmesi üzerine, itiraza bakan Gaziantep Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Ahmet Maden, takipsizliği usul ve yasaya aykırı olduğu gerekçesiyle kaldırdı. Dava açılması gerektiğine hükmetti. HSYK Yaz Kararnamesi’nde başkan Ahmet Maden, tenzili rütbe ile düz hakim olarak Kayseri’ye atanırken, takipsizlik kararı veren Kahramanmaraş Cumhuriyet Savcısı Habib Korkmaz Çorlu'ya Cumhuriyet Başsavcısı olarak atandı.   Habib Korkmaz’ın bağlı olduğu Kahramanmaraş Başsavcı vekili Gürhan Aktaş da İl Başsavcılığı’na terfi ettirildi.

 

Bu çok konuşulan tenzili rütbe ve terfileri MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan Meclis gündemine taşıdı. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren Türkkan, şu sorulara yanıt istedi;

 

1-Yazıcıoğlu soruşturmasında takipsizlik kararı veren Savcı Habib Korkmaz 4 yıldır ulaşılamayan hangi bilgilere ulaşmış, dosya 6 ayda takipsizlikle sonuçlandırılmıştır?

 

2-Savcı Habib Korkmaz’ın dosyayla ilgili takipsizlik kararı vermesinin ardından Çorlu Cumhuriyet Başsavcılığı’na atanarak ödüllendirilmesi, takipsizlik kararını kaldıran Hakim Ahmet Maden’in tenzili rütbeye uğraması adil bir uygulama mıdır?

 

3-Gaziantep Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Ahmet Maden’in tenzili rütbe ile düz hakim olarak Kayseri’ye atanmasının gerekçesi nedir?

 

4-Savcı Habib Korkmaz’ın bağlı olduğu Kahramanmaraş Başsavcı vekili Gürhan Aktaş’ın İl Başsavcılığı’na terfi ettirilmesinin özel bir nedeni var mıdır?

 

5-Yapılan bu terfiler ödül terfileri midir? Eğer ödül terfileri ise neye istinaden gerçekleşmiştir?

07 Kasım 2014 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR