"Geleceğin meslekleri ve yeni iş fırsatları"

Durmuş konuşmasında; “Bilgiye erişimin kolaylaşması, teknolojik araç- gereçlerin gelişmesi insanların ihtiyaçlarını da etkilemektedir. Bu baş döndürü...

BÜYÜT

Durmuş konuşmasında; “Bilgiye erişimin kolaylaşması, teknolojik araç- gereçlerin gelişmesi insanların ihtiyaçlarını da etkilemektedir. Bu baş döndürücü hızla ilerleyen değişim yeni teknolojileri ve bu teknolojileri kullanan meslek dallarını da oluşturmaktadır. Özellikle mobil sektörler gelecekte, insanların yaşamında daha fazla yer edinecektir. Buna paralel olarak mobil uygulama yazılımcılığı da gelişecektir.

Bireylerin daha iyi bir yaşamı tercih etmesi, zaman kavramının artan önemi, akıllı şehircilik anlayışının gelişmesini tetiklemektedir. Bu da teknolojinin daha fazla kullanılmasını beraberinde getirmektedir. Bu bağlamda toplumun değişen tercihleri yerel yönetimleri daha fazla teknolojiye yatırım yapmaya itmektedir. Yani bireyler teknolojik araç- gereçleri kullanarak daha kısa sürede hizmete erişecektir.  Aynı şekilde değişen toplum yapısı bireylerin yerel yönetimlerden taleplerine yansıyacak bu da yerel yönetimlerin hizmet anlayışının ve şeklinin değişmesine ve bu hizmetleri yürütecek yeni birimlerin oluşturulmasına neden olacaktır.

Gerek küresel ısınma, gerekse toplumlardaki artan çeşitli salgın hastalıklar ve diğer çevresel faktörler ülkeleri küresel ısınmaya karşı tedbir almaya itmektedir. Bu da yeşil ekonominin oluşmasına katkı sağlamaktadır. Özellikle küresel bağlamda bu konuya yönelik bilgi ve algı düzeyinin yükselmesi de bu alanda daha farklı iş kollarının oluşmasını ve yeşil iş danışmanlığı mesleğinin gelişimine ve buna bağlı bir sektörün oluşmasına katkı sağlayacaktır.


DEĞİŞİMİ YAKALAMAK GEREKİR

Türkiye’de nitelikli ve katma değerli girişimcilik algısı yükselmekte bu da teknolojik anlamda daha fazla donanımlı ve yetenekli tasarımcılara ve Ar-Ge Mühendislerine ihtiyaç olacağı anlamına gelmektedir.

Gerek öğrenciler gerekse girişimciler gelecekte başarılı olmak istiyorlarsa o zaman şimdiden geleceğe yönelik sağlıklı analizler yapmaları gerekmektedir. Çünkü pazarda değişen ihtiyaç algısı, pazarın yapısını ve hizmet şeklini de etkilemektir. Zamana diğer bir ifadeyle değişime ayak uyduramayan hiçbir kurum- kuruluş, marka, devlet ya da bireyin, yaşama şansı yoktur.

Dünya siyasi tarihine, markalar tarihine ya da kurum-kuruluşların tarihine baktığımız da bunların örneklerini fazlasıyla görmek mümkündür” dedi.

23 Kasım 2014 Kocaeli- Eğitim


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR