YILIN POLİSİ ; Görevi başında şehit olan Ali Alemdar

YILIN POLİSİGörevi başında şehit olan Ali AlemdarAlemdar’ın babası devlete sitem ettiDoruktakiler 2012’de Yılın Polisi seçilin Ali Alemdar, bilindiği...

BÜYÜT

YILIN POLİSİ
Görevi başında şehit olan Ali Alemdar


Alemdar’ın babası devlete sitem etti

Doruktakiler 2012’de Yılın Polisi seçilin Ali Alemdar, bilindiği gibi görevi başında iken bir aracın çarpması sonrasında hayatını kaybetmişti. Ali Alemdar’ın babası Salih Bey, devlete sitem etti

Ali Alemdar…
1987 yılında Trabzon'un, Araklı ilçesinde doğdu.
2007 yılında Yozgat Polis Meslek Yüksek Okulu’ndan mezun olduktan sonra, ilimizde göreve başladı ve 2009 yılında şark hizmetini yapmak üzere Ağrı’ya atandı.
Ağrı'da hizmetini tamamlayarak 2012 yılında ilimize atanarak, Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü’nde göreve başlamıştı.
Görevi başında alkollü bir sürücünün çarpması sonucu şehit düşen Ali Alemdar Doruktakiler 2012’nin büyük jürisi tarafından yılın polisi seçildi. Alemdar’ı babası Salih bey anlattı.

TRAFİK DENETİMİNDE ŞEHİT OLDU
Yaklaşık 5 ay önce Başiskele ilçe sınırları içinde gecenin yarısı iki aracın karıştığı bir trafik kazasına bakan ve tutanak tutan iki polisten biri 25 yaşındaki 1 yaşında bir kız çocuğu babası olan Ali Alemdar’dı. Ali Alemdar’a daha sonraki tahlillerde 183 promil alkollü olduğu ortaya çıkan M.K. adındaki bir astsubay 10 F 1139 plakalı otomobili ile saatte 130 kilometre hızla çarptı ve Ali Alemdar olay yerinde can verdi. Kullar’da bakkal dükkanı işleten baba Salih Alemdar’ın özellikle sarf ettiği bir söz herkesin bağrını deliyor. Salih Alemdar, “Çarpan ayyaş bir devlet memuru, ölen işini yapan ve tek kötü alışkanlığı sigara olan bir devlet memuru ama devlet bunun neresinde? Hani devlet nerede? Benim oğlumu öldüren katil uzman çavuş 4 ay içinde serbest bırakıldı” şeklinde konuşuyor.

ALİ ÖLDÜĞÜNDE KIZI 11 AYLIKTI
Ali Alemdar o karanlık gece de hayatını kaybettiği sırada kızı 11 aylıktı. Karısı ise neredeyse yeni gelin sayılırdı. Aile olarak birbirlerine bile doyamamışlardı. Alkollü bir astsubay, yüksek hızla kullandığı otomobili ile kaza tutanağı tutan Ali Alemdar’ı canından ediverdi. Kimseler birbirine doyamamıştı. Baba Salih Alemdar; “Oğlum daha 25 yaşındaydı. 6 yıllık polisti. Zaten eğitim boyunca doğru dürüst göremedik. Mezun olunca da hemen işe koyuldu. Karısı Gülay ve minicik kızı Şenay ile birlikte tam bir aile olamadan onu bizden ayırdılar. Annesi perişan, ben perişan karısı ve kardeşleri perişan, biz ailecek perişanız. Bizi bir sarhoş perişan etti. Yaktı, yıktı, kül etti. Karımın, benim ve gelinimin psikolojik desteğe ihtiyacımız var. Ama devlet ortada yok” şeklinde konuşarak sıkıntılarını dile getirmeye çalıştı.

“BİN 100 LİRA MAAŞ BAĞLADILAR”
Dertli baba Salih Alemdar, “Bakın benim gelinim ve torunum ersiz kaldılar. Hani şu şehit aileleri için yapılacak, edilecek lafları var ya bunların hepsi hava da kalıyor. Şehit oğlumdan gelinim ve torunuma sadece bin 100 TL maaş bağladılar. Polis memurları arasında toplanan bir yardım vardı. Bakın bu yardımı devlet yapıyormuş gibi gösterip iş arkadaşlarının kesintileri ile oluşturulan bir parayı oğlumun ailesine hala verecekler. İşlemleri uzun sürüyormuş. Devletin gelin kızıma verdiği tek şey bir adet maaştan başka bir şey değil. İnsan namusu ile çalışıp namusu ile ölünce, size olan itibarda bir eksilme bir düşme oluyormuş.

MEĞER DEDİKLERİ DOĞRUYMUŞ
Millet söylüyordu da ben inanmıyordum. Meğer aynen dedikleri gibiymiş. Şimdi oğlumun alkollü katili sokakta elini kolunu sallayarak ve var ise karısı çocukları ile birlikte zaman geçirebiliyor. Benim oğlum ise toprağın altında. Alkol ne zamandan beri arkasına sığınılan bii mazeret oldu da bizim haberimiz olmadı. Ne yapayım ben de biraz içip o katili mi ezeyim. Sonra da içkiliydim, alkollüydüm, hatırlamıyorum mu diyeyim. Böyle adalet mi olur? Böyle devlet mi olur? Böyle haksızlık mı olur? Olmaz, böyle şey olmaz diyenler başlarına gelince bizim gibi hayata ve devletlerine küsebilirler” dedi. Gözyaşları içinde oğlu, gelini, torunu ve karısı ile birlikte neler yaşadıklarını anlatan Salih Alemdar, “Biz yandık bari başkaları yanmasın” ifadeleriyle konuşmasına son verdi.

26 Mart 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR