DİSK, özel istihdam bürolarına karşı

AKP hükümetinin sunduğu özel istihdam bürolarının kurulmasını içeren yasa tasarısı, TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu onayıyla mec...

AKP hükümetinin sunduğu özel istihdam bürolarının kurulmasını içeren yasa tasarısı, TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu onayıyla meclisten geçti. Tasarının kabul edilmesinin ardından ise sendikalar tepkilerini bir bir gösteriyor. Tasarıya karşı çıkan Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) önceki akşam kendisine bağlı sendikalara üye kişilerin katılımında eylem gerçekleştirdi. Sabri Yalım Parkı’nda yapılan eylemde topluluk adına konuşan Genel İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Vedat Küçük, “Bu tasarı ile insanlık onuruna yakışmayan, köle simsarlığı yasal hale getirilmek istenmektedir” ifadelerini kullandı.

 

KÖLE SİMSARLIĞI VURGUSU

Topluluk adına açıklama yapan Genel-İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Vedat Küçük, “Bugünlerde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde görüşülen bir yasa tasarısı ile Türkiye’de emeği ile geçinen milyonlar köle haline getirilmek istenmektedir. Bu tasarı ile insanlık onuruna yakışmayan, köle simsarlığı yasal hale getirilmek istenmektedir. Özel İstihdam Büroları’na geçici iş ilişkisini de kapsayacak biçimde işçi kiralama yetkisi verilmesi başta olmak üzere, güvencesiz çalışmayı yaygınlaştıracak düzenlemeler bugün TBMM gündeminde yer almaktadır” dedi.

 

BİR AVUÇ İŞÇİ SİMSARI

Küçük, “TBMM’nde iktidar partisi tarafından dayatılan Özel İstihdam Büroları’na dair yasa tasarısı, işçi sınıfına kölelik dayatmaktadır. Bu yasa tasarısı bir avuç işçi simsarının ve onlardan işçi kiralayacak bir avuç sermayedarın talebidir. Konuyla ilgili olarak toplanan Üçlü Danışma Kurulu’nda hiçbir mutabakat olmamasına rağmen, bu yasa teklifi Meclis’e gönderilmiş, komisyonlardan apar topar geçirilmiştir. Özel İstihdam Büroları ile ilgili olarak başta DİSK olmak üzere, işçi kesiminden gelen hemen hiçbir itiraz dikkate alınmamıştır” diyen Küçük, “Görmeyen gözler görsün, duymayan kulaklar duysun diye bir kere daha tekrar ediyoruz. Özel İstihdam Bürolarına karşı sonuna kadar direneceğiz” şeklinde konuştu. Küçük, mücadelelerinin temel gerekçesini oluşturan 20 temel maddeyi şöyle sıraladı :

  1. İş güvencesi ortadan kalkacaktır. 
  2. Kıdem Tazminatı fiili olarak yok edilecektir. İhbar tazminatı ortadan kaldırılacaktır.
  3. 1-9 arası işçi çalıştıran iş yerlerinde 5 işçiye kadar, 10’un üzerinde işçi çalıştıran işyerlerinde %25 oranında kiralık işçi çalıştırılabilecektir. Böylece kayıtlı istihdamın nerdeyse yarısı bu kölelik büroları aracılığı ile güvencesiz çalıştırılacaktır. 
  4. Kural dışı, güvencesiz ve esnek çalışma biçimleri kural haline gelecektir. 
  5. Sendikal örgütlenmeler çok ciddi kan kaybedecektir. 
  6. İşverenlerin işten çıkarma maliyetleri düşecektir, işçiler istenildiği gibi kullanılıp kapı önüne konulacaktır. 
  7. İddia edildiği gibi kayıt dışı istihdam düşmeyecektir. Çünkü işverenlerin tercih ettiği en esnek çalıştırma biçimleri kayıt dışındadır. 
  8. Kayıtdışı istihdam edilenler güvence kazanmayacaklar; aksine formel sektörlerde, sendikal örgütlenmelerin var olduğu alanlarda işçiler güvencesiz hale gelecektir. Hilal GÜDÜCÜ

01 Mart 2016 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR