Kitaplar yetişmiyor... Öğretmen açığı...

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan (MEB) atılan öğretmenlerin yazdığı 58 ders kitabının okullarda okutulması mümkün olmayacak. Okulların 19 Eylül’de açılacağ...

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan (MEB) atılan öğretmenlerin yazdığı 58 ders kitabının okullarda okutulması mümkün olmayacak. Okulların 19 Eylül’de açılacağı daha önce Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklanmıştı. Bu kısa sürede ders kitapları ile ilgili sorun yaşanmaması için harekete geçildi ve 58 ders kitabının yeniden yazımı ile ilgili süreç başladı.

 

DAĞITIM DURDURULDU

MEB her yıl mayıs ayı içerisinde okullarda eğitim gören öğrenciler için dağıtılan kitapların ihalesini yapıyordu. 2016-17 eğitim öğretim kitapları içinde MEB tarafından ihale yapıldı. İhale sonrasında matbaalar tarafından kitapların basılmasına başlandı. 15 Temmuz’da yaşanan darbe girişimi sonrasında FETÖ’ye yakın matbaalar tarafından basılan kitapların dağıtılması durduruldu.

 

YENİDEN BASILACAK

FETÖ terör örgütü soruşturması kapsamında başlatılan araştırmalar neticesinde 2016-17 eğitim öğretim kitaplarını bir kısmını bu terör örgütüne yakın matbaalar tarafından basıldığı tespit edildi. Bu durumu fark eden yetkililer gelen kitapların dağıtımını durdurarak bakanlığa göndermeye başladı. Geri gönderilen kitaplar yeniden basılarak öğrencilere dağıtılacak.

 

LİSTE ANKARA’DA

Milli Eğitim’e yakın kaynaklardan alınan bilgilere göre bu yaşanan durum kurum içerisinde gizli tutulmaya çalışıyordu. Dağıtılmak istenen kitapların hepsi gözden geçirilerek incelemeleri yapıldı. FETÖ’ye yakın olan matbaalarda basılan kitapların dağıtımına dur denildi. Bu matbaalarda basılan kitapların listesi ise MEB’de bulunuyor. Yeni kitapların basımına başlandı.

 

300 BİNİN ÜZERİNDE

Bu yıl ilimizde 300 binin üzerinde öğrenci eğitim görecek. Her öğrenci başına yaklaşık 10 kitap dağıtılıyor. Bu da kent genelinde 3 milyonun üzerinde kitap anlamına geliyor. Bu kitapların bir kısmının okulların açılmasından bir hafta sonra dağıtılması bekleniyor.

 

FG HARFLİ PROBLEMLER

Ayrıca FETÖ’ye yakın yazarlar tarafından hazırlanan matematik kitaplarında ilginç ayrıntılar tespit edildi. Öğrencilerin cevaplaması için hazırlanan sorularda “FG” harflerine ağırlık verildiği iddia edildi. Bu durumla karşılaşan yetkililerde hemen bu kitapları tespit ederek yeniden basım işlemine başlanıldı. Hazırlanan kitaplarda “FG” harflerine ağırlık verilmesi ile algı operasyonu yapıldığı belirtildi.

 

14 BİN ÖĞRETMEN İHRAÇ EDİLECEK

Ayrıca Başbakan Binali Yıldırım’ın kısa süre önce yaptığı açıklamayla bölücü terör örgütü ile bağlantılı olduğu tespit edilen 14 bin öğretmenin memuriyetten çıkarılması gündeme geldi. Bilindiği gibi 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında 28 bin öğretmenin ilişiği kesilmişti, 14 bin öğretmenin daha kamudan ihraç edilmesi ile birlikte toplam rakamın 42 bini aşması bekleniyor.

 

20 BİN ÖĞRETMEN ATANACAK

Bu arada MEB tarafından öğretmen sıkıntısı yaşanmaması amacıyla sözleşmeli öğretmen alımı için kısa süre önce ilana çıkmış ve 15 bin öğretmenin ataması ile ilgili süreç başlamıştı. Ayrıca 5 bin sözleşmeli öğretmen atamasının daha yapılacağı duyuruldu. Sözleşmeli öğretmen adayları için başvuru süresi de 9 Eylül’de başladı. Sözlü sınav merkezleri 10 Eylül tarihinde bu listeleri ilan etti. Sözlü sınavlar 26-28 Eylül tarihleri arasında yapılacak ve sonuçlar MEB tarafından 28 Eylül’de ilan edilecek. Atama sonuçlarının açıklanma tarihi ise 10 Ekim olarak açıklanmıştı.

 

ÖĞRETMEN AÇIĞI

Bu durum karşısında birçok öğrenci öğretmensiz eğitime başlayacak. FETÖ terör örgütüne yönelik yapılan operasyonlar kapsamında ilimizde 800’ün üzerinde eğitimci açığa alındı, bunlardan 626’sının ise kurumları ile ilişikleri kesildi. Açığa alınan öğretmenler için yargılama süreci beklenirken, öğretmen açığı herkesi düşündürüyor. Eğitim sendikaları sözleşmeli öğretmenlerle bu sorunun aşılmasının zor olduğuna dikkati çekerken, özellikle branş öğretmenliklerinde sorunlar yaşanacağına dikkati çekiyorlar. Serkan BORLAK

15 Eylül 2016 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

İLO - ÖNCEDEN HERKES KİTAPLARINI KENDİ İMKANLARIYLA ALIYORDU...ÖĞRETMEN AÇIĞI DA HALLEDİLİR..BÜYÜK BİR BADİREYİ ATLATMAYA ÇALIŞIYORUZ..HALLOLACAK İNŞAALLAH...DAHA GÜZEL BİRLİK KOKAN BAŞLIKLAR ATMALISINIZ..

Yanıtla . 0Beğen 15 Eylül 18:00
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR