Bilinmeyen fotoğraflarıyla Atatürk

Çukurbağ Kültür Merkezi’nde açılan sergide Atatürk'ün daha önce pek kamuoyuna yansımamış resimleri sergileniyor. Çok sayıda davetlinin katıldığı ser...

Çukurbağ Kültür Merkezi’nde açılan sergide Atatürk'ün daha önce pek kamuoyuna yansımamış resimleri sergileniyor.

Çok sayıda davetlinin katıldığı serginin açılışında bir konuşma yapan ÇEKÜL Temsilcisi Numan Gülşah;

"Mustafa Kemal Atatürk'ü son 9 yıldır böyle sergiler açarak anıyoruz. Ölümün 66. yıl dönümünde de yine Atatürk'ün farklı resimleriyle onu anıyoruz" dedi.  

ADD Kocaeli İl Başkanı Taylan Katak da yaptığı konuşmada;

"Böylesine önemli ve anlamlı bir sergide bir arada olmaktan ve böylesine önemli bir şahsiyeti bilinmeyen yönleriyle tanıtmaktan ötürü çok mutluyum. İnsanlık tarihinde eşine nadir rastlanan bir lidere sahip olduğumuz için kendimizi çok bahtiyar hissetmeliyiz. Bu sergi burada 10 gün boyunca devam edecektir. Tüm halkımızı buraya Atasını görmeye ve anmaya davet ediyorum" dedi.  

10 gün açık kalacak olan sergi Çukurbağ Kültür Merkezi’nde gezilebilir.

 

KASK’TA SAVAŞ FOTOĞRAFÇILIĞI SEMİNERİ

KASK’ta ( Kocaeli fotoğraf Sanatı Derneği) düzenlenen “Savaş Fotoğrafçılığı” adlı seminer, Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Fotoğraf Bölümü’nde araştırma görevlisi olarak görev yapan Dr.M. Çağatay Göktan’ sunumu ile gerçekleştirildi.

Savaş fotoğrafçılığının tarihsel gelişimini anlatan Dr.M. Çağatay Göktan, savaş fotoğrafı örnekleri üzerinden yaptığı konuşmasında konu ile ilgili bilgiler vererek izleyicilerden gelen soruları da yanıtladı.

Her hafta Salı günleri KASK gösteri salonunda, saat 19:00 da gerçekleşen fotoğraf etkinliklerine ilgi duyan herkesi davet eden KASK yetkilileri, 25 Kasım 2014 tarihinde Cenk Gençdiş’in fotoğraf gösterisi ve fotoğraf malzemeleri -fotoğraf makinelerinin tanıtıldığı bir etkinliği gerçekleştireceklerini belirttiler.

sav.jpg

 

SİNEMAYI OKUMAK SEMİNERLERİ

Bu yıl ilk kez Makina Mühendisleri Odası  Kocaeli Şubesi Sosyal Etkinlikler Komisyonu tarafından düzenlenen, "Sinemayı Okumak" etkinliğinin ikincisi  19 Kasım Çarşamba akşamı gerçekleştirildi.

Makina Mühendisleri Odası üyeleri ile birlikte, Kocaeli`de yaşayan, her yaştan tüm sinema tutkunlarına hitap etmek düşüncesiyle organize edilen "Sinemayı Okumak" etkinliğinin üçüncüsü yoğun katılımla Şube`nin Eğitim Salonunda gerçekleştirildi.

Tony GATLIF’ın “Çingeneler ve Gerçek Çingene Kültürü  nün değerlendirildiği üçüncü etkinlikte, filmlerin ve yönetmenin dönemi, kültürü, ideolojisi üzerinde söyleşi ve analiz, Sinema Eleştirmeni, İTÜ Öğetim Görevlisi Yalçın SAVURAN tarafından yapıldı.

19.00-22.00 saatleri arasında süren etkinlikten katılımcılar keyifle ayrılırken, etkinliğin sürdürülmesi ile ilgili  yoğun talepte bulundular.

sine.jpg

 

RASİM UYAN’DAN BİR ETKİNLİK DAHA…

Rasim Uyan, kentimizin renkli simalarından biridir bildiğiniz gibi. Gittiği kurslar, düzenlediği etkinlikler Kocaeli sınırlarını aşmış, bölge dışından da ses getirmiştir.

Yeni bir etkinliği var Rasim Uyan’ın. Kendi ağzından dinleyelim;

“Merhaba; ülkemizde kitap okuma oranının düşük olması nedeniyle kitap ve  yazarlarımıza, kültür sanata sahip çıkma adına  kokteyl düzenledik. Sizleri de aramızda görmek bize onur verecektir.

Kitap  okuma etkinliğimiz 24 Kasım’da başlayacaktır. Bir hafta boyunca yazar, şair kültür ve sanatla uğraşanları işyerimizde konuk edip, halkla buluşturacağız. Bir hafta boyunca gazetelerin  bulmacalarını çözen kişileri  kokteyl günü kitapla ve ücretsiz tıraşla ödüllendireceğiz. Bulmacalarını çözenler o günün akşamı saat 18.00 de bize teslim edeceklerdir. Bir kişi hafta boyunca bir kere bulmaca getirebilir. 29 Kasım 2014 kokteyl günü ve hafta boyunca da kitap bağışı alacağız. O gün katılan herkes birlikte kokteylde bir kitabın bir sayfasını okuyacaktır. Kitap okumayı sevdirmek, yazarları, şairi, tiyatrocuyu, sanatla uğraşanları desteklemek ve  korsana hayır, bandrollü  ürün almalarını teşvik etmek için yapılan bir etkinliktir. Bu  kokteyle, Türkiye ve Kocaeli’deki yazarlarımızın, şairlerimizin, tiyatro, koro, ressam  vb. sanata değer veren herkesi kokteylimize bekliyorum.

29 Kasım saat 15.00 / 18.00 arası  buluşalım, hep beraber sanatı ve sanatçıyı sevdirelim. Kültür ve sanat sempozyumu, çalıştayı, panel, yapılabilir, cep telefonlarının da, tabletlerde  uygulamalar kısmına e kitap olabilir, hasta ziyaretinde kitap götürülebilir, kadınların altın günlerine kitap günleri eklenebilir, herkes  çantasında  kitap bulundurabilir,  bunlar gelenek haline getirilebilir…”  

Konuyu anladığınızı sanıyorum.

Tarih 29 Kasım 2014, yer Derince – Geçit mevkii – Berber Rasim Uyan  

ber.jpg

 

Dünya Çocukları

Atatürk dünya çocuklarını çok severdi. Atatürk bu vatanı çok severdi. Atatürk çok iyi bir insandı. Bu yurdu o kurdu o en büyük Türk’tü.
Atatürk bir çok yenilik yaptı. Yenilikleri takvim, metre, Latin Alfabesi, kızlara okuma yazma hakkı ve seçme seçilme hakkı. Atatürk 1938 yılında İstanbul Dolma Bahçe Sarayı’nda saat 9’u 5 geçe hayata gözlerini yumdu.
Biz hepimiz Atatürk’e sonsuz teşekkürlerimizi sunarız, işte bizim sevgili Atatürk’ümüz.

Yazan:Arda DEMİRAL

Yarbay Refik Cesur İlkokulu
Sınıf:3-D

 

Şehir Tiyatroları Kasım 2014 programı

23 Kasım Oda Tiyatrosu 14.00 Beyaz Tay

23 Kasım Gebze Sahnesi 18.00 Kıl Çadırların Düşü

25 Kasım Gölcük Kervansaray 18.00 Yüreğime Kar Yağıyor

26 Kasım Büyük Sahne 11.00 Yusufçuk

26 Kasım Oda Tiyatrosu 20.00 Kurdele ya da Artı Sonsuz

26 Kasım Tatbikat Sahnesi 18.00 Gişe

27 Kasım Büyük Sahne 20.00 Çıkmaz Sokak Çocukları

28 Kasım Büyük Sahne 20.00 Çıkmaz Sokak Çocukları

29 Kasım Büyük Sahne 15.00 / 20.00 Çıkmaz Sokak Çocukları

30 Kasım Oda Tiyatrosu 14.00 Beyaz Tay

23 Kasım 2014 Kocaeli- Kültür-Sanat


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR