Pirelli’den 46 milyon litre yakıt tasarrufu

        2008 yılından itibaren üretim ve satışını gerçekleştirdiği çevre dostu ürünleriyle dikkat çeken Türk Pirelli, İzmit Fabrikası’nda ürettiği çev...

 

 

 

 

2008 yılından itibaren üretim ve satışını gerçekleştirdiği çevre dostu ürünleriyle dikkat çeken Türk Pirelli, İzmit Fabrikası’nda ürettiği çevre dostu oto lastiklerinin 2010-2014 yılları arasındaki satışıyla toplamda 46 milyon litre yakıt tasarrufu sağlamayı hedefliyor. Böylece, karbondioksit salınımlarının azaltılmasıyla yaklaşık 5 milyon ağaca eş değerde çevreye katkı sağlayacak olan Türk Pirelli’nin, sadece 2014 yılında Türkiye’de satılacak olan çevre dostu lastikleriyle ise 20 milyon litre yakıt tasarrufu elde edilmesi öngörülüyor.

 

AR-GE’YE BÜYÜK YATIRIM

Doğayla uyumlu bir gelecek için daha düşük dönme direncine sahip ve buna bağlı olarak daha düşük yakıt tüketimi sağlayan ürünlere ağırlık veren Pirelli, her yıl cirosunun yaklaşık yüzde 3’ünü, yani yaklaşık 180 milyon Euro’yu Ar-Ge çalışmaları için harcıyor.

 

MİNİMUM ETKİ

Pirelli’nin ilk hedefinin üretim ve kullanım esnasında çevreye olan etkileri minimum seviyede tutmak olduğu söyleyen Türk Pirelli CEO’su Mete Ekin, İzmit tesislerinde gerçekleştirilen üretim süreçlerinde enerji ve su verimliliği, karbondioksit gibi tehlikeli gazların salınımının azaltılmasının esas olduğunu belirtti.

 

TÜKETİM AZALACAK

“Yeşil Performans” stratejilerine paralel olarak tüm üretim süreçlerine dikkat çeken Ekin, Türk Pirelli’de 2007 yılında kurulan Ar-Ge departmanının da bu alanda önemli çalışmalar yürüttüğünü belirtti. Ekin şöyle devam etti: “AR-GE departmanımız, ürünlerimizin çevre dostu olması, kullanmış olan kimyasalların çevreyle dost alternatiflerinin bulunması ve değiştirilmesi, üretim süreçlerinin sadeleştirilerek aynı ürünün daha az enerji kullanarak üretilmesinin sağlanması ve ürünün dönme direncinin düşürülerek araçların yakıt tüketimlerinin azaltılması konularında gerçekleştirdiği çalışmaları sürdürüyor.”

 

YAKIT TÜKETİMİNDE

LASTİK ETKİSİ BÜYÜK

Lastiklerin binek araçlarda yüzde 20, ağır vasıtalarda ise yüzde 35 oranında yakıt tüketimine etki ettiğini belirten Mete Ekin, İzmit Fabrikası’nda üretilen Cinturato ve ağır vasıta lastiği 01 serisi ile dikkat çektiklerini belirterek, “Cinturato serisi lastiklerimizin en önemli özelliği, yakıt tüketimini ve karbondioksit gibi zararlı gazların çevreye yayılmasını yüzde 4 oranında azaltan ileri teknolojiye, yüzde 30 oranında artırılmış kilometre performansına ve yaklaşık yüzde 20 oranında azaltılmış dönme direncine sahip olması. 01 Serisi ağır vasıta lastiklerimiz ise, yüzde 15 daha fazla kilometre performansı ve yaklaşık yüzde 15 daha az düşük yakıt tüketimi özelliğine sahip. Bu sayede de filoların bünyesinde aromatik yağlar barındırmayan 01 serisi lastiklerimiz ile yüzde 15 daha az karbondioksit salımı gerçekleştiriliyor” dedi.

15 Temmuz 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR