2010 yılının kaza bilançosu ağır

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu ile Kocaeli İl Emniyet Müdürlüğü’nün düzenlediği toplantıda 2010 yılında Türkiye genelinde 4 bin 42 kişi...

BÜYÜT

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu ile Kocaeli İl Emniyet Müdürlüğü’nün düzenlediği toplantıda 2010 yılında Türkiye genelinde 4 bin 42 kişinin kazalarda hayatını kaybettiği açıklandı.

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu ile Kocaeli İl Emniyet Müdürlüğü’nün ortaklaşa düzenlediği “Ticari Araç Sürücülerinin Bilgilendirilmesi ve Bilinçlendirilmesi” toplantısında konuşan Emniyet Genel Müdürü Osman Karakuş, 2010 yılı verilerine göre ülke çapında meydana gelen trafik kazalarında 4 bin 42 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Emex Otel’de gerçekleşen toplantıya Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Başkanı Fevzi Apaydın, Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Osman Karakuş, Kocaeli Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Kemal Kaya, İl Emniyet Müdürü Yusuf Çalkavur, Kocaeli Vali Yardımcısı Mustafa Guni, İl Sağlık Müdürü Hasan Aydınlık katıldı.

KAZALAR YÜZDE 20 AZALDI
Toplantıda konuşma yapan Emniyet Genel Müdür Yardımcısı ve Trafik Hizmetleri Başkanı Osman Karakuş “Verilen eğitimlerle geçen seneye göre trafik kazaları yüzde 20 azaldı. Ancak senede 1 milyon yeni araç trafiğe giriş yapıyor. 900 bin kişi de ehliyet sahibi oluyor. Buna rağmen trafik sorunlarını çözmek için ve trafiğin rahatlaması için yeni projeler geliştiriliyor” dedi. Karakuş, illerde verilen trafik eğitim ve seminerleri ile ülkemizde kaza oranının geçen yıla göre yüzde 20 azaldığını söyleyerek, şöyle devam etti: “Dünyada 50 milyon insan trafik kazaları ile yaralanıyor, bunun yanında 1 buçuk milyon insan da hayatını kaybediyor. Bizim ülkemizde 2010 yılında ise 4 bin 42 kişi hayatını kaybetti.

KOCAELİ ÜÇÜNCÜ SIRADA
Bu oran önceki senelere göre yüzde 20 azalmış durumda. Bizlerin hedefi yeni uygulanacak proje ve çalışmalarla ülkemizdeki kaza oranlarını daha da düşürmek istiyoruz. Trafik problemlerini asgariye indirmek için elimizden gelen gayreti sarf ediyoruz. Denetim faaliyetlerini önemseyerek daha fazla kontrolde ve çalışmaları artırarak bireyi yani şoförü bilinçlendirmek istiyoruz.” Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Başkanı Fevzi Apaydın ise mesleki eğitimin önemine vurgu yaparak, “Bizler Emniyet Müdürlüğü ile ticari kazaları azaltmak adına konferanslar verme kararı aldık. Türkiye’de ticari aracın en fazla kaza yaptığı 20 ili listeledik. Bunlardan ilk olarak Eskişehir, ikincisini Samsun’da üçüncüsünü de Kocaeli’de yapma kararı aldık” şeklinde konuştu.

TİCARİ ARAÇLAR 114 KAZAYA KARIŞTI
Toplantıda konuşma yapan il Emniyet Müdürü Yusuf Çalkavur ise ilimizde 250 bin 301 kayıtlı araç olduğunu belirterek, “Bu araçların içerisinde öğrenci ve personel taşıyan 5 bin 860 servis aracı, yük ve yolcu nakli yapan 4 bin 755 kamyonet, 10 bin 525 kamyon, 3 bin 652 çekici ve 3 bin 59 adet midibüs ve otobüs bulunmaktadır. Yani il merkezinde 27 bin 851 ticari araç, mevcut olup bu sayı toplam kayıtlı araç sayısının yüzde 11’ne karşılık gelmektedir” dedi. Çalkavur açıklamaları arasında ayrıca 2010 yılında il merkezinde 7 ölümlü kazanın 2’sine, 531 yaralamalı kazanın 112’sine ticari araç sürücüleri karışmıştır. Bu oran ölümlü ve yaralanmalı trafik kazalarının yüzde 21’ine karşılık gelmektedir” açıklamalarında bulundu.

03 Mart 2011 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR