Özak’tan CHP’ye MİA azarı

CHP’lileri eleştiren AKP’li Zekeriya Özak, “Biz kente çağ atlatmak isterken CHP bunu engellemek istiyor” dedi   Büyükşehir Belediyesi’nin temmuz ayı...

CHP’lileri eleştiren AKP’li Zekeriya Özak, “Biz kente çağ atlatmak isterken CHP bunu engellemek istiyor” dedi

 

Büyükşehir Belediyesi’nin temmuz ayı olağan meclis toplantısı dün Leyla Atakan Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. İbrahim Karaosmanoğlu’nun başkanlık ettiği toplantının en önemli gündem maddesini Merkezi İş Alanları (MİA) Projesi oluşturdu.

 

“100 YAŞINA KADAR BAŞKANIM”

Bu arada Olimpik Buz Sporları Salonu binasının Spor Genel Müdürlüğü’ne 25 yıllığına tahsis edilmesi maddesi sırasında ise ilginç diyaloglar yaşandı. CHP’li Engin Taşdemir’in, “Bu kadar uzun süreli kiraya verilmesi uygun değildir. Bu kadar uzun süre belediye sizlerde kalmaz” dedi. Başkan Karaosmanoğlu da karşılık olarak, “Kolay kolay iktidarı bırakacak değiliz. 100 yaşına kadar başkanlık yapacağım” diye konuştu.

 

ice22-080.jpg

 

VAKIFA DESTEK

Mülkiyeti Muradiye Kültür Vakfı’na Başiskele’deki bir binanın devir kararı alınırken, MİA projesi ile ilgili madde sırasında ise tartışmalar yaşandı. Proje ile ilgili olarak hazırlanan 1/25000 ve 1/5000 ölçekli nazım imar planına yasal askı süresi içerisinde yapılan itirazlar hakkında 8 itiraz geldiği belirtildi. CHP’lilerin mahkeme sürecinin devam ettiği için onay vermediği madde AKP’li üyelerin oylarıyla kabul edildi.

 

MİA KONUSU GÜNDEMDE

İzmit Belediye Meclisi'nin onayladığı 1/1000 ölçekli uygulama imar planı ile ilgili raporu hakkında konuşan CHP’li Orhan Tanış, “Kocaeli’nin yeni kent merkezi olacağı belirtiliyor. MİA projesi hakkında çekincelerimiz vardır. Kuzey Anadolu Fay Hattı bu bölgeden geçiyor. Yer seçiminde deprem göz ardı edilmiş. Hangi kentsel risk analiz raporu dikkate alındı, bu açıklanmalıdır” diye konuştu.

 

FAY HATLARI ALANDAN GEÇİYOR

MTA raporuna göre bölgemizde büyük depremlerin yaşanabileceğini dile getiren Tanış, şöyle konuştu: “Aktif faylar MİA alanının batısından geçiyor. Üstelik burada 10 kata kadar yapılaşma öngörülüyor. Konu sadece jeolojik raporlar ölçeğinde ele alınmış, hatalı planlama yapılmıştır. MİA proje alanı 15 bin yerleşik nüfus ve günlük 50-60 bin kişilik insan trafiğinin yaşanacağı bir bölge olacak. Bu tür bölgeler iyi analiz yapılmalı. SWOT Analizi, PEST Analizi, fayda maliyet analizleri ve ilgili konularda Çok Boyutlu Sosyal ve Sektör Etki Analizleri önümüze gelmedi.”

 

BULVAR GENİŞLETİLDİ

“Altyapı ve ulaşıma yönelik de değerlendirme raporu hazırlanacak. Proje ile ilgili hiçbir rapor gündemimize gelmedi. Bunlara kafa yormalıydık. Ulaşım ve yol bağlantıları, kavşak çalışmaları yapılmaktadır. Fakat insan ve araç trafiği ile ilgili ölçümler ya da simülasyon çalışmaları yapılmış mıdır? Ömer Türkçakal Bulvarı 40 metre olarak genişletilmiş, ancak bu yolun D-100 ve D-130 bağlantı kavşakları için bir çözüm önerisi sunulmamıştır.”

 

 ULAŞIM SORUNLARI

“Ulaşım şemasını eksik ve yetersiz bulmaktayız. Kavşaklar bu şekilde kalırsa Perşembe Pazarı’ndan, Yuvacık sapağına kadar olan güzergâhta sıkışıklık olur. Sulak Alan Hüküm Bölgesi ile ilgili alanın özelliği dikkate alınarak planlama yapılmış, fakat bu buradaki canlıların plandan etkilenmeyecekleri anlamına gelmez. Benzer sorunlar altyapı konusunda da ve sosyal altyapı alanlarında da vardır.”

 

“EŞİTLİK İLKESİNE AYKIRI”

“Alanda yüzde 15 oranına kadar konut yapımına imkân tanınmıştır. 3 dönüme kadar 5 kat, 6 dönüme kadar 7 kat, 10 dönüme kadar 9 kat, 10 dönüm ve üzerinde 10 kat uygulanacak. Buradan anlaşıldığı üzere parsel alanı büyüdükçe ilave katlar verilmiştir. Bu kat yükseklikleri parsel sahipleri arasında eşitsizlik yaratacaktır. Hayatın olağan şartlarında alan büyüklüğü az olan yerde kat ihtiyacı artarken, alan büyüklüğü arttıkça kat ihtiyacı azalmakta ve yatayda yapılaşma gelişmektedir. Hal böyle iken bu plan notlarında tam tersi bir hüküm getirilmiş ve küçük parsellere az kat, büyük parsellere ise çok kat verilmiştir. Bunun mantığı ve gerekçesi belirsizdir ve bu haliyle de eşitlik ilkesine aykırıdır.”

 

MİA PROJESİNİ SAVUNDU

Tanış’ın sözlerinin ardından konuşan AKP’li Zekeriya Özak ise, 60 kişilik bir ekiple proje ile ilgili olarak 3 yıldır çalıştıklarını dile getirdi. MİA bölgesinin kentin parlayan yıldızı olacağını dile getiren Özak, merkezin çevre iller için de yeni bir cazibe merkezi oluşturacağını dile getirdi. Özak, “Çabamız, atıl olan bölgeyi kentin prestiji olan MİA planı ile nitelikli, canlı, yaşanılabilir, dinamik, yeni bir kent merkezi haline getirmektir” dedi.

 

ozakk.jpg

 

KENTİN TİCARİ HACMİ ARTACAK

MİA bölgesi sayesinde kentin ticari hacminin de artacağını dile getiren Özak, “Burada 60 bin kişilik yeni istihdam alanları oluşturulacak. Bölgede her şey olacak. İzmit’in, Kocaeli’nin ve Doğu Marmara’nın geleceği bu bölgede şekillenecek. Bu alanda yenilenebilir enerji kaynakları, yeşil binalar ve su öğeleri özendirilecek, yapılacak olan yapılar çevreye duyarlı olması için teşvik edilecektir. Sosyal ve yeşil alanlar burada yoğunlukta olacak.

 

KENTİN GELİŞİMİNE KARŞI BİR EKİP

“Biz şehir için çalışırken karşımızda ise güzelliklere karşı çıkan bir ekip var. Kentin yararına ne varsa engellemeye çalışılıyor. MİA siyaset üstü bir çalışmadır. Muhalefet yanlışta ısrar etmesin. Doğruyu gören MHP grubuna yapıcı tavırları için teşekkür ediyorum. Mülk sahipleri için araziler daha değerli hale gelecek. Bu konuda kent olarak çok zaman kaybettik. 10 yıl önce bu fidanı birlikte dikmiştik. Fidan büyüdü, ağaç oldu. Şimdi ise balta ile kesilmek isteniyor. Mülk sahipleri ister kendi yapar, ister satar, ister kiraya verir, ister müteahhit eli ile yapar. Bu bölge, arsa sahiplerinin eli ile değerli hale gelecektir. Bu konu siyasi malzeme yapılmamalıdır” açıklamasında bulundu. Yapılan oylama ile AKP’nin oylarıyla MİA projesi kabul edildi. 

Serkan BORLAK

14 Temmuz 2016 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR