Şeker: “Kayıpların telafisi mümkün değil”

17 Ağustos depreminde 9 ve 10 yaşındaki iki kızını kaybeden AK Parti Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker, Meclis çatısı altında kaçak ve hasarlı yapılara...

BÜYÜT

17 Ağustos depreminde 9 ve 10 yaşındaki iki kızını kaybeden AK Parti Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker, Meclis çatısı altında kaçak ve hasarlı yapılara karşı mücadelede etkin görev alıyor

Marmara depreminde Başiskele ilçesindeki evinin yıkılmasıyla Merve (9) ve Tuba (10) adındaki 2 kızını kaybeden ve eşiyle enkaz altından yaralı kurtarılan Şeker, 2011 seçimlerinde Kocaeli'de milletvekili seçildi. Şeker, olası depremlerde oluşabilecek olumsuzlukların önüne geçmek için TBMM Bayındırlık ve İmar Komisyonu üyeliğine seçilerek aktif görev üstlendi.

DEPREMDE İNSANLAR ÖLMESİN
İlyas Şeker, evinin bulunduğu binanın enkazından kendisi ve eşinin yaralı kurtarıldığını; ancak enkaz altında kızlarıyla birlikte 8 kişinin öldüğünü söyledi. Çok büyük acılar yaşadıklarını anlatan Şeker, “Yaşanan acılardan çıkardığımız çok dersler oldu. Bundan sonra depremlerde insanlar ölmesin, babalar anneler çocuklarını, çocuklar anne ve babalarını kaybetmesin diye mücadele ediyorum” dedi. Yüksek harita ve kadastro mühendisi olması nedeniyle TBMM'de görev yaptığı süre içerisinde, binaların denetimini çok önemsediklerini anlatan Şeker, depremde yıkılan binaların büyük bir çoğunluğu ruhsatlı ve iskanlı olmasına rağmen denetim eksikliğinden dolayı kontrolsüz ve bilinçsizce yapıldığına işaret etti.

PLANSIZ BÖLGE KALMADI
Yapılan çalışmalar sonunda şu anda Kocaeli'de plansız hiçbir bölge kalmadığını vurgulayan Şeker, “Binalar nerelere kurulmalı, fay hatları neresi, alüvyon bölgeleri neresi, yapılaşmada riskli bölgeler neresi... Bunların hepsinin tespiti tek tek yapıldı. Zeminden kaynaklanacak sıkıntıların oluşmasına neden olacak alanlar tamamen yapılaşmaya kapatıldı ve zemin olarak sağlam olan bölgeler yapılaşmalara açıldı” şeklinde konuştu.

YASA MECLİSTEN GEÇTİ
Şeker, 17 Ağustos 1999 depremini gören Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bolu, Yalova ve İstanbul'da o günden sonra sağlam gibi gözüken binaların birçoğunun bugün yapılan incelemelerde sağlam olmadığının belirlendiğini söyledi.
Depremde birçok hasarlı binanın yorulup yıprandığını ve olası bir depremin ardından bu binaların büyük bir bölümünün yıkılma ihtimalinin yüksek olacağını tahmin ettiğini kaydeden Şeker, hazırlanan Afet Riski Altındaki Alanların Dönüşüm Yasası'nın da komisyondan geçerek yasalaştığını hatırlattı.
17 Ağustos depreminde hayatlarını kaybeden 20 bin kişinin bir tırnağının bile geri getirilmesinin mümkün olmadığını anlatan Şeker, o günkü maddi eksiklikleri bugün telafi ederek can kayıplarını minimuma indirmek için bu yasanın Meclis'ten geçtiğini söyledi. Devletin yeni yasayla birlikte vatandaşa gerekli her türlü yardımı yapacağını dile getiren Şeker, “Burada devlet, bir tek vatandaşının dahi burnunun kanamasını istemiyor. Vatandaşlarımız da kendi evlerinin, sokaklarının ve mahallelerinin, çocuklarına, eşlerine ve yakınlarına mezar ve mezarlık olmasını istemiyorsa, devletin uzatmış olduğu o dost elini tutması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

17 Ağustos 2012 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR