Diyabeti durdurmak için ilaç kadar etkili yöntem

Araştırmacılar haftada 5 gün günde 3 kez yoğun egzersiz yapan diyabet hastalarının kan şekerlerindeki düşmenin düşük yoğunluklu egzersiz yapanlara gö...

Araştırmacılar haftada 5 gün günde 3 kez yoğun egzersiz yapan diyabet hastalarının kan şekerlerindeki düşmenin düşük yoğunluklu egzersiz yapanlara göre daha fazla olduğunu söylediler. Hastaların 3 aylık egzersiz programları kolesterol seviyelerini iyileştirmiş ve kilo vermelerine de yol açmış.

 

Araştırmacılar kısa süreli egzersizin ilaç kadar etkili olduğunu, üstelik programı çok yoğun insanlar için bile kısa sürelerin  uygun olduğunu belirtiyorlar.

İngiltere Tip 2 diyabet bombasıyla karşı karşıya, son 15 yılda konulan teşhis sayısı ikiye katladı. Nüfusun %20'sinden fazlası obeziteyle de bağlantılı olan bu durumda. 2025'e kadar 5 milyon kişinin etkileneceği tahmin ediliyor.

 

Gelişmiş fitnes her zaman Tip 2 diyabet tedavisinin anahtarı olmuştur ancak genelde düşük yoğunluklu, sürdürülebilir egzersiz programlarına yoğunlaşılmıştır.

 

Kanada Western Ontario Üniversitesi'nden Avinash Pandley'in geliştirdiği yüksek yoğunluklu egzersiz programı uygulayan yaş ortalaması 67 olan 76 hastada kısa fakat düzenli egzersizin etkilerine bakılmış. Hastalar rastgele iki gruba ayrılmış. Bir grup haftada 5 gün 30 dakika hedeflenen kalp atış hızının %65'ine ulaşacak yoğunlukta egzersiz yapmışlar. Diğer gruptakiler haftada 5 gün günde 3 kez 10'ar dakika hedef kalp atışının %85'ine ulaşacak şekilde egzersiz yapmışlar.

 

Kısa fakat yoğun egzersiz yapanların kan şekerlerinde %0.82 düşüş olmuş, diğerlerinde ise %25 düşüş olmuş. Ayrıca, yoğun egzersiz yapanlarda beden kitle indeksinde küçülme, kötü kolesterolde düşme, iyi kolesterol düzeyinde de yükselme görülmüş.

 

Amerikan Kalp Derneği'nin Florida'daki Bilimsel Oturumlarında konuşan Pandley "Diyabet tedavisinde, kısa süreli yoğun egzersizlerin şu an standart olan düşük yoğunluklu sürdürülebilir egzersiz programlarına alternatif olabilir" dedi. Araştırmacı Dr. Paul Poirier bu konuda daha çok çalışma yapılması gerektiğini fakat yoğun egzersizin şimdilik güvenli ve etkili olduğunun söylenebileceğini belirtti.

 

Çeviri: Nurçin Çağlar

 

Sözün özü: Tip 2 diyabet ve pek çok hastalıktan kurtulmak istiyorsanız yapmanız gereken çok basit: Sadece sağlıklı, doğal beslenmek ve hareket etmek yani Prof. Dr. Canan Karatay’ın Karatay Diyeti’ni uygulamaktır. Gerisi laf-ı güzaf.Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR