Kandıra Belediyesi’nde 15 kişiye soruşturma izni

Kandıra Belediye Başkanı Cengiz Kan’ın da aralarında bulunduğu 16 kişi için İçişleri Bakanlığı tarafından soruşturma izni verildiKandıra Belediyesi’ni...

BÜYÜT

Kandıra Belediye Başkanı Cengiz Kan’ın da aralarında bulunduğu 16 kişi için İçişleri Bakanlığı tarafından soruşturma izni verildi

Kandıra Belediyesi’nin 2010 yılı faaliyet raporlarını inceleyen denetim komisyonu, 10 maddeden oluşan usulsüzlük tespit ederek raporu onaylamamıştı. Kandıra Cumhuriyet Başsavcılığı da harekete geçerek Belediye Başkanı Cengiz Kan ve 6 personeli gözaltına alınarak mahkemeye sevk etmişti. Sonrasında müfettiş konuyla ilgili rapor hazırlamış ve İçişleri Bakanlığı’na raporunu sunmuştu. İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, soruşturmaya izin verdi. 10 maddelik usulsüzlük iddialarından sadece camiye cam yaptırma konusu yargılama dışında bırakıldı ve 9 konu için izin verildi. Raporda hakkında ön inceleme izni verilen 16 isim bulunuyor.
OPERASYON DÜZENLENMİŞTİ
Kandıra Belediyesi'nin 2010 yılı faaliyet raporlarını inceleyen denetim komisyon üyeleri 10 maddeden oluşan usulsüzlük iddialarını önce meclise taşımış, ardından suç duyurusunda bulunmuştu. Kandıra Cumhuriyet Savcılığı da yasalar gereği bu 10 maddeden sadece ‘temizlik ihalesine fesat karıştırma' konusuna direk müdahil olmuş, savcılığın talimatı üzerine harekete geçen Kocaeli Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi operasyon düzenlemişti.
MÜFETTİŞ GELMİŞTİ
Kamuoyunda büyük ses getiren bu operasyonda, Kandıra Belediye Başkanı Cengiz Kan ve 6 personeli gözaltına alınmış, bir gece nezarette tutulmuş, ertesi gün mahkemeye sevk edilmişti. Cengiz Kan ve 6 personeli tutuksuz yargılanmak üzere kefaletle serbest bırakılırken, Kandıra Cumhuriyet Savcılığı da ‘usulsüzlük' olduğu iddia edilen diğer maddelerin incelenmesi ve soruşturma izni için İçişleri Bakanlığı'ndan müfettiş istemişti. Bakanlığın gönderdiği müfettişler belediyedeki incelemelerini tamamladı.

BAKANLIK KARAR VERDİ
Kandıra Belediye Başkanı Cengiz Kan, denetleme komisyonunda bulunan belediye meclis üyelerinin art niyetli olduğunu öne sürerek kendisine komplo kurulduğunu iddia etse de müfettişlerin hazırladığı rapor doğrultusunda İçişleri Bakanlığı kararını verdi. Bakanlık, denetleme komisyonu üyelerinin hazırladığı 10 maddelik usulsüzlük iddialarından biri hariç diğerleri için soruşturma izni verdi, ‘yargılanmalı' dedi. Bakanlık sadece camiye cam yaptırma konusunu yargılama dışında bıraktı.
AKP’Lİ İKİ BELEDİYE
Öte yandan belediyeye çeşitli zamanlarda gelen müfettişlerin yaptığı inceleme sonrasında Kandıra Belediyesi Çay Bahçesi üzerine ruhsatsız olarak yapılan iş yeriyle ilgili olarak başkan Kan ve personelinin yargılanması için bakanlıktan soruşturma izni çıktı. Cengiz Kan'a bir diğer şok da Orman İşletme'den geldi. Kent Ormanı yapmak için Kandıra Belediyesi'nin kiraladığı Gürgendüzü mevkiinin müteahhitlere peşkeş çekildiği iddiasıyla CHP'li İl Genel Meclisi Üyesi Recep Şenol'un verdiği önerge müfettişleri de harekete geçirdi. Hatırlanacağı gibi İçişleri Bakanlığı, Kartepe Belediyesi’nde yaşanan rüşvet skandalı ve usulsüzlükler için de aralarında belediye başkanı Şükrü Karabalık’ın da bulunduğu 18 kişi hakkında soruşturma izni vermişti.
Soruşturma izni verilen konular

1– İhale dosyaları
2- Görev ve Yolluklar
3- Para cezaları
4- Personel maaş ödemeleri
5- İşyeri nuhsat ve inşaat iskan harçları
6- Telefon kullanımı
7- Kiralar
8- Otopark ve WC
9-İş makineleri ile ilgili işlemler

Hakkında ön inceleme yapılanlar

1- Kandıra Belediye Başkanı Cengiz Kan
2- İhale Komisyonu Üyesi Sami Özoğul
3- İhale Komisyonu Üyesi Tülin Oruç
4- İhale Komisyonu Üyesi İslam Koç
5- İhale Komisyonu Üyesi İlker Oruç
6- İhale Komisyonu Üyesi Muammer Küçükbayrak
7- Encümen Üyesi Vedat Yiğitoğlu
8- Encümen Üyesi Ersin Cici
9- İmar ve Şehircilik Müdürü Özgür Uluce
10- Mali Hizmetler Müdür Vekili Hilmi Altınay
11- Doğrudan Temin Komisyonu Üyesi Sezgin Korkmaz
12- Gerçekleştirme Görevlisi Ahmet Özden
13- Tahakkuk Memuru Kemal Ertaş
14- Tahakkuk Memuru Ahsen Umutlu
15- Destek Hizmetleri Kısmi Amiri İhsan Ergün

15 Mart 2012 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR