Engeller aşıldı! Türkiye’de bir ilk gerçekleştirildi

Kocaeli Üniversitesi Öğretim Üyesi Yard. Doç.Dr.Bilsen Bilgili’nin koordinatörlüğündeki “Yeşeren Umutlar Projesi”, Karabük Üniversitesi Öğretim Üyesi...

BÜYÜT

Kocaeli Üniversitesi Öğretim Üyesi Yard. Doç.Dr.Bilsen Bilgili’nin koordinatörlüğündeki “Yeşeren Umutlar Projesi”, Karabük Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bahattin Türetken, Darıca Bir Umut Engelliler Derneği Başkanı Melek Arıkan ve yönetimi, iş insanları Serhat Yavuz ve Filiz Özoğul’un katkılarıyla hayata geçirildi.

 

Geçtiğimiz günlerde Kocaeli Üniversitesi’nde gerçekleştirilen bu proje Türkiye’de bir ilk olma özelliğini taşıyor. Yerleşkeye gelen 10 engelli öğrenci; Turizm ve Otelcilik MYO’da kayıtlarını yaptırarak öncelikle öğrenci kimliklerini aldılar. Ardından Yard.Doç.Dr.Adem Yavaş’ın “Engelleri Aşmak” dersine katılarak sınava girdiler. Tüm öğrenciler “100” başarı puanı ile geçtikleri sınav ile bu bölümden mezun oldular.

 

Program; Turizm Otelcilik İşletmeciliği 2. sınıf öğrencisi Mehmet Fevzi Koçak’ın müzik dinletisi ve projeye katkı sağlayan Prof. Dr. Bahattin Türetken, Darıca Bir Umut Engelliler Derneği Başkanı Melek Arıkan, iş insanları Serhat Yavuz ve Filiz Özoğul’a teşekkür belgesi verilmesi ile devam etti.

 

O GÜLÜMSEME EKSİK OLMAYACAK…

Karabük Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof.Dr.Bahattin Türetken ; “Kocaeli'de öyle projeler başlatalım ki, sadece Türkiye değil Dünyaya örnek olsun. Biz, yani aileleri varken onlar mutlu ve huzurlu. Peki ya biz olmayınca aynı mutluluk ve gülümsemeye devam edecek mi? Bütün engelli yakınlarının en büyük endişesi bu. Onlar bunu düşünerek yaşarken ölüyorlar. Biz şu an bu projenin üzerinde çalışmaktayız. Bunu devlet destekli bir vakıf şirketiyle yürütmek istiyoruz. Öyle bir kurum olacak ki dünyadaki bütün denetim mekanizmalarına tabi olarak yönetilecek. Bunu inşallah buradan başlatacağız. Bununla birlikte özel insanlarımızın ailelerinin de arada kendilerine ait özel zamanlar geçirebilmesi içinde, engellilerimizin günlük hoş zaman geçirecekleri butik ortamlar  kurmayı planlıyoruz.

Bugün burada bu projeye dahil olarak, diplomalarını alan tüm kardeşlerimi cani gönülden tebrik ediyorum. Çünkü onlar için artık birer ‘üniversiteli’ kelimesini kullanıyoruz. Otuz üç yıldır okuyorum, çok diplomam oldu, çok diploma verdim ama böylesi bir heyecanı ilk kez yaşıyorum” dedi. Türetken, Türkiye’de bir çok ilki gerçekleştireceği projelerinden bahsederek, duygu ve düşüncelerini dile getirdi.

31 Aralık 2014 Kocaeli- Eğitim


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR