Sanayi değil, sanat şehri!

"Kültür Sanat Şehri İzmit" hedefiyle çalışmalarını sürdüren ve geçtiğimiz günlerde kültür sanat çalışmalarını yönlendirecek bir platform oluşturan İzm...

BÜYÜT

"Kültür Sanat Şehri İzmit" hedefiyle çalışmalarını sürdüren ve geçtiğimiz günlerde kültür sanat çalışmalarını yönlendirecek bir platform oluşturan İzmit Belediyesi, platformun ikinci toplantısını Ramada Plaza İzmit Otel’de gerçekleştirdi.

İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıya; Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Reşat Başer, İzmit Sanat Merkezi Genel Sanat Yönetmeni Ragıp Savaş, Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölüm Başkanı Prof. Dr. Özer Kamburoğlu, Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bölüm Başkanı Yar. Doç. Dr. Neşe Grançer Okay, Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü Başkan Yardımcısı Yar. Doç. Dr. Yarkın Biçer, Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölüm Başkanı Melihat Tüzün’ün yanısıra çok sayıda fotoğraf, heykel ve müzik dalları ile ilgilenen sanatçılar katıldı.

SANATIN PARTİSİ OLMAZ
“Sanayi şehri İzmit” algısını “kültür ve sanat şehri İzmit” olarak değiştirmekte kararlı olduklarına vurgu yapan İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, “İzmit Belediyesi olarak biz var olan bu eksik imajın değişmesi için kültürün ve kültür sanat politikalarının önemine yürekten inanıyoruz. Çünkü bizler inanıyoruz ki şehirler imajlarını kendi iç dinamikleri ve kültürel alışverişlerle zenginleştirerek yenilerler. Şehrimizin kültür ve sanat alanlarında göstereceği etkinlik, hem ulusal hem de uluslararası camiada saygınlığımızı artıracaktır. Şehrimiz, binlerce yıllık tarihin sonucu olan zengin bir kültürel birikim ve dokuya sahiptir. İşte bu noktada İzmit Belediyesi; şehrimizin değerlerinin korunup geliştirilmesi konusunda azami bir gayret içerisinde olacaktır. Edebiyat, folklor, musiki, güzel sanatlar, sinema, temsil sanatları konuların kentimizi ön plana çıkarmak için avantajlı olduğumuz bu değerleri konunun uzmanları ve sivil toplum örgütlerinin de görüşlerinden yararlanılarak daha etkin bir şekilde sunma gayretindeyiz. Belediye olarak bu gayretimizin sonucunda “sanatla içiçe, sanat dostu” bir şehir olma gayesini taşıyoruz. Bu nedenle hep birlikte çalışacağız. Çünkü sanatta ayrımcılık olmaz, sanatın partisi olmaz” dedi.

ŞEHRİN HAYAT DAMARISINIZ
İzmit Belediyesi olarak değerli sanatkarlara büyük değer verdiklerini ifade eden Başkan Doğan sizlerin yaptıkları işlerin öneminin büyüklüğünü çok iyi anlıyorum. Bir şehrin, bir milletin çağdaş bir seviyeye ulaşmasında, sizlerin önemi çok büyük. Sizler olmasanız bu şehirde bir şeyler hep eksik kalacaktır. Çünkü Atatürk’ün de ifade ettiği gibi “sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir” Sizler bu şehrin hayat damarlarından birisiniz” dedi.

KATILIMCILARIN GÖRÜŞLERİNİ ALDI
Toplantıya katılan sanatçıların görüşlerini almayı ihmal etmeyen Başkan Doğan, söz alan tüm sanatçıları tek tek dinledi. Sanat faaliyetlerini şehrin merkezinde daha çok görmek istediklerini belirten sanatçılar sanat üretim merkezleri ve gösteri salonları gibi konularda yenilikçi adımlar atılmasını istediler. İzmit Belediyesi’nin merkezi parklarda kurdukları anfi tiyatroları anlamlı bulduklarını ve Cumhuriyet Parkı’nı çok beğendikleri dile getiren sanatçılar kent genelindeki anfi tiyatroların sayısının artmasını istediler.

ÜÇÜNCÜ TOPLANTI MART AYINDA
Sanatçıların isteklerinde çok haklı olduklarını ifade eden Başkan Doğan, yapılacak olan çalışmalarda bu konulara öncelik vereceklerini bildirdi. İzmek Resim Kurs Öğretmeni Kamuran Özben’in yağlı boya tablo yaptığı, genç müzisyenlerin kısa bir konser verdiği yemek sohbetlerle son buldu. Toplantının üçüncüsü Mart ayı içerisinde sinema ve tiyatro sanatçıları ile gerçekleştirilecek.

28 Şubat 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR