KASİAD, Fas’ta yatırım fırsatını değerlendirdi

Kocaeli Aktif Sanayici ve İş Adamları Derneği (KASİAD), Fas’ta ticaret ve yatırım fırsatını değerlendirme toplantıları ve gezileri yaptıTürkiye Fas İş...

BÜYÜT

Kocaeli Aktif Sanayici ve İş Adamları Derneği (KASİAD), Fas’ta ticaret ve yatırım fırsatını değerlendirme toplantıları ve gezileri yaptı

Türkiye Fas İş Adamları Derneği (TÜFİAD), Kocaeli Aktif Sanayici ve İş Adamları Derneği(KASİAD) ve Uşak Sanayici ve İş Adamları Derneği(USİAD)'nin birlikte düzenlediği FAS Ticaret ve Yatırım heyeti programı sona erdi. Ziyaretin ilk gününde KASİAD Yönetim Kurulu Üyesi Servet Akar ve USİAD Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Yıldırım beraberindeki heyet Fas’ta bulunan Türk iş adamlarının ev sahipliğinde bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdi. Toplantıda Casablanca’daki yatırım ve teşvikler konusunda bilgilendirmeler yapıldı.

187 FAS’LI VE 38 TÜRK İŞ ADAMI KATILIMI
TÜFİAD, KASİAD, USİAD organizasyonunda gerçekleşen ikili iş görüşmeleri programına FAS’lı iş adamlarının ilgisi oldukça yoğun oldu. 187 Faslı ve 38 Türk işadamının katıldığı programda T.C. Rabat Ticaret Müşaviri Selami İncekara tarafından FAS ve yatırım imkanları hakkında bilgilendirme toplantısı yapıldı.

TÜRK MALLARI KALİTELİ
İncekara; “Fas Yatırım için çok uygun bir ülke. Bu ülkede Türk malları kaliteli ve iyi mal olarak biliniyor. Burada Türk müteahhit firmalar inşaat, yol yapımı gibi faaliyetler yürütüyorlar. FAS’ta belirlenen ihaleleri bakanlığımızın internet sitesinden takip edebilirsiniz. Fas’ta işletme kurmak çok kolay. Tamamen % 100 yabancı sermayeli şirket kurabiliyorsunuz. Türkiye’nin Fas’a ihracatı 2010 yılına göre % 50 artmış olmasına rağmen mevcut ihracatı 920 milyon dolar İthalatı 419 milyon dolar’dır. Fas’ın ithalatında ülkemizin payı % 2,6 ihracatında ise %1,6’dır. Fas’a ihracat hedefimiz 2012 yılında 2 milyar dolar 2023 yılında ise 12-15 milyar dolardır. Bu hedeflere siz iş adamları ve yatırımcılar ile böyle organizasyonlarla ulaşacağız.” dedi.

TÜRK YATIRIMCILARI BEKLİYORUZ
İncekara'nın konuşmasından sonra söz hakkı alan Casablanca Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Ahmed Oumari; “İşlerimizi Türk müteahhitler ile yapmayı arzuluyoruz ve Türk yatırımcılarını ülkemize davet ediyoruz.” dedi.

FAS BAĞIMSIZLIK GÜNÜNÜ TEBRİK EDİYORUM
KASİAD Genel Sekreter Yardımcısı Orhan Aydın’ın program için yaptığı açıklamada “ Bizim Fas’a 3. gelişimiz. Bu iş forumunun FAS’ın bağımsızlık gününe denk gelmesi ayrı bir önem taşıyor. Tüm Fas’lı vatandaşların Fas Bağımsızlık Gününü tebrik ediyorum. Fas ile ticareti 15-20 yıllık hedefler ile planlıyoruz. Sadece ticaret değil aynı zamanda yatırım fırsatlarını yerinde görme imkanı bulduk. Tekstil, Mobilya, İnşaat gibi farklı sektörler için önemli iş ve yatırım fırsatları olduğunu gördük. Ticari anlaşmalar sağlayan üyelerimiz oldu. Özellikle bu iş forumunda bizlere nitelikli bir program ve ikili iş görüşmeleri imkanı sağlayan TÜFİAD Yönetim Kuruluna, T.C. Rabat Ticaret Müşaviri Selami İncekara’ya, Casablanca Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Ahmed Oumari’ye ve TUSKON Fas Sorumlusu Gökmen Ertaş’a ve çalışma arkadaşlarına çok teşekkür ediyorum. Bu adımların ülkemizi 2023 hedefine yaklaştıracağını ümit ediyorum.” dedi.

23 Kasım 2012 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR