Canlar, 10’uncu kez "Sevgide Buluştu"

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen 10. Sevgide Buluşalım etkinliği önceki gün Uluslararası Fuar Merkezi’nde gerçekleştirildi....

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen 10. Sevgide Buluşalım etkinliği önceki gün Uluslararası Fuar Merkezi’nde gerçekleştirildi. Programa Vali Hasan Basri Güzeloğlu, AKP Kocaeli Milletvekili Zeki Aygün, CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, İl Müftüsü Yusuf Doğan, Cem Vakfı Genel Müdürü Ali Rıza Kaçar, Alevi İslam Din Hizmetleri Başkanı Hayati Doğan ve Kocaeli’de faaliyet gösteren 9 alevi derneği üyesi ile çok sayıda vatandaş katıldı.

 

BİRLİK CEM’İ İLK KEZ YAPILDI

Kerbela Şehitleri için saygı duruşunda bulunulması ile başlayan programda Birlik Cem’i, Semah Grubu gösterileri, Kuran-ı Kerim tilaveti ve dua yapıldı. Etkinlikte Alevilik’te tam bir ibadet anlamına gelen 12 Hizmetli Birlik Cemi ilk kez yapıldı. Birlik Cemi’nde Alevi dedesi ile birliği oluşturanlar karşılıklı oturarak deyişler söyledi ve semahlar döndü.

 

“SEVGİ BİZİM DİLİMİZ”

Cem Vakfı Çayırova Şube Başkanı Halil İbrahim Aras Kocaeli’deki Alevi derneklerini temsilen konuşmasında, “Bu buluşmada emeği geçen, katkısı olanlara aşkı niyaz ediyorum. Sevgi bizim dilimizdir. Bizim dilimizi anlayan Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla cem oluyoruz. Biz bu duygunun herkese örnek olmasını diliyoruz” ifadelerine yer verdi.

 

“FARKLILIKLAR ZENGİNLİĞİMİZDİR”

Hayati Doğan ise “Bizim inancımızda kin ve nefret yoktur. Tüm insanların öncelikli görevi bu anlayış öncülüğünde olmalıdır. Bu aşure ve karbela matemi hepimizin matemi olmalıdır. Düşünceler, farklılıklar bizim zenginliğimizdir” dedi. Başkan Karaosmanoğlu da “Bu yıl onuncu kez bir aradayız. Kerbela olayını tarihimizde unutmamız mümkün değildir. Dinimiz barış ve kardeşlik dinidir” şeklinde konuştu.

 

“TÜM CİNAYETLERİ LANETLİYORUZ”

Ardından söz alan Hasan Basri Güzeloğlu, “Sevgi temelindeki bu buluşmamız, birliğimiz ve beraberliğimiz daim olsun. Bugün bu salondaki temsilciler olarak bu kardeşliği gösteriyor ve yaşatıyorsunuz. Bizler sevgi dinin temsilcisi olarak sevgimizi yaymayı amaçlıyoruz ve dinin İslam’ın adına yapılan bütün cinayetleri lanetliyoruz. Bizler herkesi ötekileştirmeden kucaklamayı şiar ediyoruz” ifadelerini kullandı.

16 Kasım 2015 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR