Ali Akdemir: İcralık olan insanlarımızın sayısı çığ gibi artıyor

CHP Kocaeli Büyükşehir Aday Adayı ve Ekonomi Profesörü Dr. Ali Akdemir, Türkiye’de bugün 25 milyon icra dosyası bulunduğunu belirterek İşsizlik tırman...

BÜYÜT

CHP Kocaeli Büyükşehir Aday Adayı ve Ekonomi Profesörü Dr. Ali Akdemir, Türkiye’de bugün 25 milyon icra dosyası bulunduğunu belirterek İşsizlik tırmanıyor, ekonomi ise aile dağılmalarına doğru hızla yürüyor” dedi

Çanakkale Üniversitesi eski Rektörü ve CHP Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Aday Adayı Ekonomi Profesörü Dr. Ali Akdemir, gazetelerde günlük ortalama iki yüz adet taşınmaz icra ile ilgili satış ilanı çıktığını, bankalara borcu olan ailelerin evlerini, köylülerini, tarlalarını haraç mezat sattığını söyledi. “AKP iktidarına göre ekonomi yolunda. 2002 yılı içine 10 milyon olan icra dosyası bugün 25 milyon. İşsizlik tırmanıyor, ekonomi ise aile dağılmalarına doğru hızla yürüyor” diyen Akdemir, “İnsanlar bırakın sosyal yaşamı, evine ekmek götürecek para bulamıyor. Çok acıdır ki ülkemizde boşanmalar evlenmelerden daha çok. İflaslar, inen kepenkler…Türkiye’nin illerinde, ilçelerinde her cadde de “kiralık” levhaları var” şeklinde konuştu.

KARANLIK TABLO
GÖLGELENİYOR
Türkiye ekonomisinin iyi olmadığını dile getiren Akdemir, “Borsaya sıcak para pompalarsanız borsa yükselir. Bu reel ekonominin, halkın içine düştüğü krizin iyi olduğunu göstermez. Borsaya sıcak para pompalayarak yada Akil Adamlar şişirmesiyle reel ekonominin ateşi varsa bile düşüremezsiniz. AKP İktidarı borsanın sıcak para destekli yükselişi ve “akil adamlar” şişirmesiyle karanlık ekonomik tabloyu gölgelemek için didinip duruyor.

TÜRKİYE DE HALK
KRİZE GİRDİ
Son on yıldır halkı uyutan AKP yeni denemesini akil adamlar şişirmesiyle yaparken, kriz koşullarını ve halkın yaşadığını görmezden gelmektedir. Mevcut ekonomik rakamlar, matematik gerçeklikler vatandaşların kriz öncesi ve sonrası koşulları yaşadığını göstermektedir. Kriz sadece Borsanın çökmesi değildir. Yaşanan tamı tamına krizdir ve bedelini vatandaşlar ödemektedirler. Kuşkusuz bunun AKP’ye faturası olacaktır ancak, yine de halk kaybetmiş olacaktır” dedi.

İHRACAT DEĞİL
İTHALAT PATLADI
Türkiye ekonomisinin içinde bulunduğu durumu gözler önüne seren Akdemir, “Mevcut işsizlik oranı, genç işsizlik oranı, ihracatın muhtevasının geleneksel sektörlerden (gıda, tekstil v.b.) yana olması, kredi kartıyla harcama oranı, kredi kartı borcunu ödemeyenlerin sayısı, ekmemeyi, biçmemeyi çare yapan köylü-çiftçinin durumu, ithalat patlamasının ihracat patlaması olarak sunulması, 500 milyar dolara ulaşan dış borç, borçlandırılarak geleceği siyaseten ve ekonomik olarak ipotek altına alınan halk Türkiye’nin siyasi ve ekonomik kriz, travma yaşadığının çok somut göstergeleridir.

BORCU BORÇLA
ÖDÜYORUZ
Tüketim patlaması, borçla tüketim, borcu borçla ödemek, yakınlardan mikro borçlanma kriz sinyali demektir. Eskiden spekülatif iş yapanlar vatandaşın cebindeki paraya, tasarrufuna göz dikerdi, cebini boşaltırdı… Şimdi iktidarla işbirliği içindeki spekülatörler, gelir dağılımının adaletsizliğinin neden olduğu rantı tüketenler, vatandaşın geleceğini ipotek altına alıp boşaltmaktadırlar. İpotek edilecek mal mülk, arsa, otomobil ve bağ-bahçe kalmayınca kredi ve kredi kartları ile gelecek ipotek edilmektedir. Böylelikle de AKP halkın oylarını ipotek altına almaktadır” şekline konuştu.


500 MİLYAR
DOLAR BORÇ
Ülkenin dış borcu hakkında da görüşlerini açıklayan Akdemir, “Dış borç, AKP’lilerin hesapladıklarından çok fazladır. 111 milyar dolar kamu borcu, 226 milyar dolar özel sektör borcu bulunmaktadır. Bu borca yaklaşık 150 milyar dolar olan yabancıların sıcak paraları eklenince borcun reel olarak, fiili olarak 500 milyar dolar olduğu gerçekliğine ulaşabiliriz. Zira yabancıları spekülatif amaçlarla 60 milyar dolarları hazine bonolarında, 15 milyar doları mevduatta ve 75 milyar dolar da hisse senetlerinde bloke edilmiştir” dedi.

KÖYLÜ MİLLETİN
HİZMETÇİSİ OLDU
Köylünün durumunun ise içler acısı olduğunu sözlerine ekleyen Aydemir, “Köylü milletin efendisiydi, AKP milletin hizmetçisi yaptı!” Büyük Atatürk, çiftçi ve köylü için “milletin efendisi” özlü sözünü kullanırdı, çalışmanın, üretmenin, emeğin efendilik anlamına geldiğini vurgulamak amacıyla… Gübre, mazot ve ilaç fiyatlarının yüksekliği, ürünün para etmemesi çiftçiyi ekmemeye, biçmemeye yönlendirdi. Yaptığımız köy ziyaretlerinde köy nüfusunun hızla yaşlandığı, gençlerin şehre göç ettiği gerçekliğini gözlemledik. Bu söylediklerimiz Doğu’da Güneydoğu’da değil, Kocaeli’nde, Yalova’da, Bursa’da ve Denizli’de yaşanmaktadır. Bu illerimizde Doğu ile mukayese edildiğinde toprak verimlidir, sulama vardır, teknolojiden yararlanılmaktadır, tarımsal sanayi bilgisi vardır.

BATI’DA DA ÇİFTÇİLİK BİTTİ
AKP politikaları ne yazık ki çiftçiyi batı’da da bitirdi. Gençler şehre göçmekte, hizmetli, güvenlik görevlisi olmayı çare olarak görmektedir. Halbuki bu tarz işlerde çalışmak toprağı olmayan Doğu’dan Güneydoğu’dan gelen vatandaşlarımız için fırsat olarak değerlendirilirdi. Şimdi batı’daki köylülerimiz de bu tarz işlere yöneldiler. Tuhaflık toprağı olan, verimliliği olan ürünleri yetiştiren köylülerimizin hizmetli olmayı tercih etmesidir. “Milletin efendisi hizmetçisi oldu” sloganını buradan ürettik” şeklinde konuştu.


KENDİ KENDİLERİNE
EFSANE ÜRETTİLER
Akdemir sözlerini şöyle sürdürdü, “İhracat patladı! fiyaskosu, AKP’nin iktidara geldiği 2002’den itibaren üretildi. Yandaş medya da bunu destekleyince böyle bir efsane üretildi. İnsanlar da inanmaya başladı ne yazık ki… Ekonomi biliminde, teorisinde uygulamasında ihracat sürekli olarak “ihracat-ithalat” şeklinde adlandırılır. İhracat yanında ithalat rakamları da verilerek gerçek global performans ortaya konulur. Dolayısıyla ihracat muhtevasıyla ve ithalat oranıyla anlam ifade eder ancak… 2012 yılında 150 milyar dolar ihracat ve 237 milyar dolar ithalat bulunmaktadır. Oran %50’lerdedir. İhracatın içeriği ise başka bir karanlık tablodur. Önemli olan nicelikle birlikte niteliktir. Sanayi ihracatı içerisindeki yüksek teknolojili, markalaşmış ürün ihracatının payı 2010 yılında %1.9’dur.”

28 Mayıs 2013 Kocaeli- Siyaset


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR