Sigara yasağı konusunda hükümet bir adım geri atmalı

Röportaj: Bülent EKİNCİ Kentimizde faaliyet gösteren kafe, kafeterya, kahvehane, çay ocağı ve sıcak içecek sunumunun yapıldığı işyerlerinin üyesi ol...

Röportaj: Bülent EKİNCİ

Kentimizde faaliyet gösteren kafe, kafeterya, kahvehane, çay ocağı ve sıcak içecek sunumunun yapıldığı işyerlerinin üyesi olduğu Kocaeli Kahveciler Odası Başkanı Erdoğan Göçer ile keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik. Göçer, odalarına bağlı esnafın sorunları hakkında konuşarak genişletilmiş sigara yasağının geri çekilmesini istedi. Göçer, “Yeni yasaklar çok ağır. Bu uygulama tam anlamıyla yürürlüğe girerse birçok mekan kapanacak ve binlerce kişi işsiz kalacak” dedi.

 

Sigara yasağının öncesi ve sonrasını değerlendirebilir misiniz?

Ben göreve başladığım dönemde sigara yasağı yoktu. Sonradan yasak uygulamasına geçildi. O dönemde kapalı mekanlarda sigara yasağının uygulanmasına karşı gelmiştik. Özellikle kahve ve kafelerde sigara yasağının olumsuz olarak bizi etkileyeceğini düşünmüştük. Tepkimizi her platformda dile getirdik. Ancak gecen zaman zarfında kafe ve kafeteryalarda sigara yasağı uygulandığında hoşumuza gitti.

 

“MEKANLAR FERAH  ORTAMLARA KAVUŞTU”

Daha iyi iş yapılabileceğini gördük. Birçok mekan bu duruma alıştı, mekanlar daha temiz ve ferah ortamlara kavuştu. Tabi bunun yanında sigara içilebilen kısımlar oluşturuldu. Bahçe bölümleri ve mekanların ön tarafları oraya göre dizayn edildi ve isteyen sigara içilebilen kısımda oturdu, isteyen de iç kısımda sigara içilmeyen bölümde oturdu. Haliyle hem sigara içenler, hem içmeyenler mekanlarda rahatça oturabiliyordu. Böylelikle zararımız olmuyordu.

 

“ELEKTRİKLİ AÇILIR  TAVANLAR YASAK”

Aslında yasaya göre mekanların sigara içilebilecek bölümlerinde yapılan elektrikli açılır tavanlar yasak. Mekan sahibi istediği zaman sigara içilebilen kısmı açıp kapatabildiği için kabul edilmemeye başlandı. Bu yüzden elektrikli tavan sistemi olan yerler kapalı alan yerine geçmeye başladı. Görevli geldiği zaman düğmeye basılıyor ve bir dakikada her taraf açık. İşte bu normalde yasak. Tavan kapalı olabilir ancak geriye kalan alanın yüzde 51’inin açık olması gerekiyordu. Bu bazı yerlerde suiistimal edilen bir konu haline geldi.

 

“İLK YASAĞA LAFIMIZ YOK”

Esnafın işini çok etkiledi. Bir anda sigara yasaklandı ve altyapı hazırlanmadan, insanlar hazırlanmadan birden bire yasa çıktı. Önce okullarda başlasaydı, sağlık dersleri adı altında 3-5 yıl sigarayla mücadele eğitimi verilseydi keşke. Böylece sigara yasağı herkesin kulağında yer edecekti. Zamanla sigara yasağının alt yapısı daha sağlam olacaktı. Biz biranda 35-40 yıllık sigara tiryakisine sigarayı bıraktırmak istedik. ‘Sen yarın sigara içmeyeceksin’ dedik. Geçiş döneminde bir zorluk yaşandı ama şuan yaklaşık bin üyem var ve çoğu ilk yasakla alakalı çok olumsuz konuşmuyor.

 

“ÇOK AĞIR YAPTIRIMLAR VAR”

İkinci yasada ise sigara içimiyle ilgili hiçbir yer kabul edilmiyor. Açılabilen alanlar dahil ve hatta kapının önü bile sigara içilemez alan haline geliyor. Mekanın 5 metre ilerisinde içeceksin diyor. Böyle bir ağır yaptırım geliyor. Bu yasak geldiği zaman sadece kahveci esnaf olarak düşünmeyeceğiz. Genelde kapalı mekanlar çalıştıran berberler, lokantacılar, tatlıcılar, pastaneler, resmi dairelerde çalışan insanları bile kapsıyor bu durum. Bu mekanların önlerinde de sigara içilemeyecek. Yasaklar çok ağırlaşmaya başladı.

 

ÇOĞU İNSAN İŞSİZ KALIR

Çoğu esnaf kepengini kapatır. Çoğu insan işsiz kalır. Bize kayıtlı bin iş yeri var ve bu iş yerlerinde bir, iki, üç, beş, hatta on çalışanı olan işletmeler var. Bu insanların işsiz kaldığını düşünemiyorum bile. Kahve, kafeterya, çay ocakları bize bağlı. Sıcak sunumun yapıldığı yerler bizim üyemiz diyebiliriz. Üyemiz olmayan işyerleri de var. Bu iş kolunda sayı çok yüksek. Esnaf geçtiğimiz hafta bir toplantı düzenledi. Küçük bir toplantı düşünüyorduk ama inanılmaz bir katılım oldu. Yani bu katılım bile işin boyutunu gözler önüne seriyor.

 

Sigara yasağıyla ilgili kesilen bir ceza var mı?

Henüz yasak tam anlamıyla uygulanmaya başlamadı. AK Parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan ile görüştük, şuanda cezaların kesilmediğini, sadece ihtarların yapıldığını söyledi. Yasağın tamamen ne zaman yürürlüğe gireceği belli değil. Benim şahsi tahminim referandum sonrası yasak uygulanabilir ama bu esnafın bitirilmesi demek.

 

“DARBOĞAZ DA DÜŞÜNÜLMELİ”

İnsanlar evlerinde sigara içmiyor ve bu tür mekanlara sigara içmek için geliyorlar. Sohbet ediyorlar. Bu insanlar gelmese esnafın ayakta durmasına imkan yok. Sigaranın çok büyük zararı olduğunu biliyoruz. Sigara yasağına da karşı değiliz ama içen kişileri de düşünerek ona bir çözüm bulmak gerekiyor.  Bunun yanında mekan işletmecilerinin düşeceği darboğazı da düşünmek gerekiyor.

 

“HÜKÜMET BİR ADIM GERİ ATMALI”

Bu kişiler yıllarca bir tek bu iş kolunda çalışmış ve bu sektörden para kazanmış. Bunların farklı bir iş yapabilme durumları da yok. İkinci sigara yasağı uygulamaya geçerse kentimizde yüzlerce iş yeri kapanacak, binlerce kişinin işsiz kalacağını tahmin ediyoruz. Hükümetin bir geri adım atmasını istiyoruz.  Mevcut yasakların delindiğine yönelik bir bulgu varsa, halihazırda uygulanan yasakla ilgili düzenlemeler yapılabilir, ancak esnafı tamamen bitirmenin yolunu açacak bu uygulamadan vazgeçilmesini istiyoruz.

 

Oda aidatlarını toplayabiliyor musunuz?
Üç yıldır devlet yıllık aidatlara zam yapmıyor ama yine de üye aidatı toplamakta zorlanıyoruz. Üyemiz belge almak için odamıza geliyor ve anca belge alabilmek için aidatını ödeyebiliyor.

 

Üyelerinize bir mesajınız var mı?

Her zaman söylüyorum, ben üç dönemdir başkanlık görevindeyim, rakip çıksın mücadele vereyim diye düşünüyorum. Umarım bu göreve aday olan kişiler çıkar. Henüz seçimlere bir yıl var ama ben de aday olduğumu ilan etmek istiyorum. Ben istiyorum ki herkes odasına sahip çıktın. Üyeler aidatlarını zamanında ödesin ki onlar için görev yapan oda da daha rahat çalışabilsin, sesini duyurabilsin. Herkes odasına sahip çıksın, biz üyelerimiz olan esnaflar için burada mesai harcıyoruz.

 

“Fiyat tarifesine uymayan  işletmelere ceza kesiliyor”

Kahvehanelerde ve kafelerde satılan içecek ürünleriyle ilgili bir tarifenin çıkartıldığını belirten Erdoğan Göçer, “Buna uymayan işletmelere ceza kesiliyor” dedi

Kocaeli Kahveciler Odası Başkanı Erdoğan Göçer, kahvehanelerde ve kafelerde satılan içecek ürünleriyle ilgili bir tarifenin çıkartıldığını, buna uymayan işletmelere ceza kesildiğini söyledi. Göçer, “Biz 2 sene önce Büyükşehir Belediyesi, İzmit Belediyesi, Kocaeli Ticaret Odası ve Kocaeli Esnaf Odaları Birliğiyle beraber 6 ay süren bir çalışma yaptık. Sekapark fiyatı 15 TL iken yürüyüş yolunda 7.5 TL, bir arka mahallede 5 TL’ye kadar düşen kahve fiyatları olduğunu gördük. Bu arada da çay fiyatlarında büyük bir sıkıntı olduğunu fark ettik. 5 TL’ye çay satan yerler olduğu duymaya başlamıştık.

Bunun üzerine tavan fiyat uygulaması yaptık” dedi.

 

“ZABITAYA ŞİKAYET EDEBİLİRLER”

Erdoğan Göçer, “Şuan 3 çeşit tarife var. Çay ocakları 80 kuruş, kahveler 1 TL, şirketlere bağlı mekanlar ise 4 TL ya da bu rakamların altında çay satabiliyorlar. Bizim belirlediğimiz tavan fiyatların üzerinde satış yapan yerlerle karşılaşılır ise o işletmeye ceza kestirebilirsiniz. Fazla fiyat uygulayan iş yerleriyle ilgili vatandaş adisyonu alsın ve zabıtaya şikayet etsin. Bunun büyük cezası bulunuyor. Bu sadece çayda geçerli değil tüm ürünlerde fiyat tavan ücretleri belirlendi. Bu tavan fiyatları gecen satış fiyatlarını vatandaş zabıtaya şikayet edebilir. Biz tüketiciyi de, işletmeciyi de korumakla yükümlüyüz” şeklinde konuştu.

 

“KAHVECİLİK BİTME NOKTASINDA”

birlikte-021.jpg

Başkan Göçer, “Kahve sektörü bitti, kafeterya sektörü başladı. Pırıl pırıl mekanlar, tertemiz masa ve koltuklar, sunum da güzel. Karnınız açıksa yemek yiyebiliyorsunuz. Kahve kültürü bitmek üzere artık 4 sandalye bir masayla olacak işler değil bunlar. Bir mekana giden insan televizyon seyredecek, sakin bir ortamda oturacak, hatta misafirini bile orada ağırlayabilecek. Öyle ki kentimizde 3-4 adet kadınlara özel kahve bile açıldı” şeklinde konuştu.

 

KOCAELİ’DE UYGULANAN FİYAT LİSTESİ

 

KAHVEHANELERDE UYGULANAN FİYAT

 

Çay            1 TL

Ihlamur      1 TL

Oralet         1 TL

Tarçın         1 TL

Kahve         3,5 TL

Kakao        3 TL

 

KAFE VE KAFETERYALARDA UYGULANAN FİYAT LİSTESİ

 

SICAK İÇECEKLER

Çay (Bardak)         1,5 TL

Çay (Fincan)          2,5 TL

Bitkisel Çay           2,5 TL

Aromalı Çay            2,5 TL

Özel Çay                2,5 TL

Türk Kahvesi          4 TL

Kahve Yöresel        5 TL

Kahve aromalı        5 TL

Cappucino              4 TL

Sıcak Çikolata        3 TL

Salep                      3 TL

Sıcak süt                 2 TL

 

SOĞUK İÇECEKLER

Limonata              3 TL

Duble Limonata     5 TL

Cola                     3 TL

Fanta                   3 TL

Gazoz                  2,5 TL

M.Suyu                3 TL

Sıkma Portakal     5 TL

İce Tea                 3 TL

Schweppes            3 TL

Enerji İçeceği       5 TL

Soda                    2 TL

Soda Limon           3 TL

Meyveli Soda         2,5 TL

Ayran                   2,5 TL

Su                       1 TL

 

FRANCHİSE OLARAK HİZMET VEREN MEKANLARLA İLGİLİ FİYAT LİSTESİ

Çay (Bardak)        4 TL

Çay (Fincan)         5 TL

Earl Grey               5 TL

English Breakfast    5 TL

Bitkisel Çaylar         7,5 TL

Aromalı Çaylar       7,5 TL

Özel Çaylar             7,5 TL

Yöresel Kahveler     7,5 TL

Aromalı Kahveler    7,5 TL

Hazır Kahve          6,5 TL

Filtre Kahve          6,5 TL

Çikolatalı Kahve     8,5 TL

Dondurmalı Kahve  8,5 TL

Espresso               6,5 TL

Espresso Duble      8 TL

Risretto                   6,5 TL

Lungo                       6,5 TL

Americano                 6,5 TL

Caffe Latte                 8 TL

Latte Aroma               8,5 TL

Cafe Mocho               8,5 TL

Sıcak çikolata            8 TL

Sıcak çikolata beyaz  8 TL

Salep                      8 TL

Sıcak süt               4 TL

Limonata                6 TL

Duble Limonata      6 TL

Milk Shake             8,5 TL

Smoothie               7,5 TL

Frappe                   7,5 TL

Buzlu çikolata         7,5 TL

Buzlu kahve            7,5 TL

Cola                       5 TL

Fanta                      5 TL

Gazoz                     5 TL

Meyve Suyu             5 TL

Sıkma Portakal        7,5 TL

İce Tea                    5 TL

Schweppes               6 TL

Enerji içeceği            7 TL

Soda                         4 TL

Soda Limon                5 TL

Ayran                         5 TL

Su 330cc                    2 TL

Türk Kahvesi               6,5 TL

Cappucino                   8,5 TL

Cappucino Aroma        8,5 TL

İtalyan Cappucino        8,5 TL

Caffe Crema               8,5 TL

 

05 Mart 2017 Kocaeli-Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

02

can - ayıp be sigara yararlıymış gibi hükümet geri adım atsın diyor utanmaz arlanmaz adam

Yanıtla . 0Beğen 05 Mart 11:50
01

recep - derince, seka park izmit, ve tütünçiftlik kafelerinde kapalı alanlarda fosur fosur sigara içiliyor. vatandaş olarak sigara içimine karşıyız REİS seni dinlemiyorlar göz yumuyorlar bilesin

Yanıtla . 0Beğen 05 Mart 11:50
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?


Kocaeli için kar uyarısı! mask
Kocaeli için kar uyarısı!

Erkek öğrencisine tecavüz ettiği iddia edilen öğretmen tutuklandı! mask
Erkek öğrencisine tecavüz ettiği iddia edilen öğretmen tutuklandı!
Durdurulan şahsın üzerinden çıktı! mask
Durdurulan şahsın üzerinden çıktı!
Karamürsel'de çocuk bıçaklandı! mask
Karamürsel'de çocuk bıçaklandı!
Plajyolu da tramvaya kavuşuyor mask
Plajyolu da tramvaya kavuşuyor
Ekmekte flaş fiyat açıklaması! mask
Ekmekte flaş fiyat açıklaması!

BEĞEN 21 B
TAKİP ET 2 B

YÜKLENİYOR