Zeytinoğlu: Bölgemizin ülkemiz ihracatına katkısı giderek artıyor

İthalat ise yüzde 10,6 azalarak 4,2 milyar dolar olarak gerçekleşti. Yılın ilk yedi ayında ihracat yüzde 4,3 artarken, ithalat yüzde 5,3 geriledi....

BÜYÜT

İthalat ise yüzde 10,6 azalarak 4,2 milyar dolar olarak gerçekleşti. Yılın ilk yedi ayında ihracat yüzde 4,3 artarken, ithalat yüzde 5,3 geriledi.

Türkiye genelinin aksine Kocaeli ihracatındaki canlanmayı umut verici olarak değerlendiren Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu “Bayramdan dolayı Temmuz ayının kısalığına rağmen, bölgemizde 1,8 milyar dolar ihracat bugüne kadar ulaşılmış en yüksek ihracattır. İhracattaki bu artış Ağustos ayı imalat duruşu öncesi otomotiv sektöründen kaynaklanıyor. Bölgemizin ülkemiz ihracatına katkısı giderek artıyor” dedi.

 

Türkiye İstatistik Kurumu bugün Haziran ayı sanayi üretim endeksini açıkladı. Buna göre, Haziran ayında takvim etkisinden arındırılmış endeks 121,8 olarak gerçekleşti. Sanayi üretim endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 0,1 ve bir önceki yıla göre yüzde 1,4 arttı. KSO Başkanı  Zeytinoğlu, yaptığı değerlendirmede “Haziran ayı ihracatta ülke genelinde yavaşladığımız bir aydı. Bu, çevremizdeki ülkelerde yaşanan sıkıntılardan kaynaklanıyor. Özellikle Rusya-Ukrayna krizi ve yaptırımları Almanya üretim rakamlarını olumsuz etkiliyor. Almanya’nın yavaşlaması demek Avrupa’nın yavaşlaması demek. En büyük ihracat partnerimiz olan Avrupa’daki durgunluk büyümemizi doğrudan etkileyecektir. Bu durumda yıllık büyüme hedefimiz olan yüzde 4’ü yakalamakta zorlanabiliriz diye düşünüyorum” dedi.

08 Ağustos 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR