CHP’li Güneş: İşsizlik daha da artacak

CHP Kocaeli Milletvekili Hurşit Güneş, yaptığı yazılı bir açıklama ise Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan işsizlik verilerini değe...

CHP Kocaeli Milletvekili Hurşit Güneş, yaptığı yazılı bir açıklama ise Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan işsizlik verilerini değerlendirdi. Açıklanan verilere göre işsizliğin hızlı bir yükseliş içinde olduğunu dile getiren milletvekili Güneş, eylül ayındaki 10,5 olan işsizlik rakamının ağustos dönemine göre 0,4 puan arttığını dile getirdi.

 

“ASIL ORAN YÜZDE 35”

Mevsimsel olarak tarım, inşaat ve turizmin olumlu etkilerinin çıkarıldığında ise işsizliğin yüzde 10,7 olarak göründüğünü ifade eden Güneş, “Tarım-dışı işsizlik yüzde 12,8, gençler arasında işsizlik ise yüzde 19,2’dir. Diğer bir deyimle, her 5 gençten biri işsizdir. Üstelik bu 14-25 yaş grubu içindir. Uluslararası norm olan 15-29 yaş grubunda ise yüzde 35’i aşmaktadır” dedi.

 

“İŞSİZLİK YÜKSELİŞTE”

2003-2010 döneminde büyüme performanslarına rağmen işsizliğin hep yüzde 10’un üzerinde seyrettiğini ifade eden Güneş, şöyle devam etti: “2011-1013 arasında işsizlik yüzde 10’un altına inmişti. Ancak bunun kalıcı olmadığı görülüyor. İşsizlik yaşanan ekonomik gelişmelere orantılı olarak hızlı bir yükseliş içindedir. Büyüme seviyesi düştükçe bu hız artacaktır. Hükümet de Orta Vadeli Plana hiçbir olumlu tahmin koyamamıştır.”

 

“GERÇEK İŞSİZ SAYISI 5,6 MİLYONDUR”

Resmi verilere göre açık işsiz sayısının 3 milyonu aştığını da belirten Güneş, “Ancak gerçek rakam 5,6 milyon civarındadır. Bunlar umutsuz işsizlerdir. 2015 yılı sonuna kadar çeşitli etkilerle işsiz sayısı 6,5 milyonu bulur. Türkiye bu şekilde OECD ülkeleri içinde hem oran hem de sayı açısından en ön sıralarda kalmayı sürdürecektir. Hükümetin işsizlikle ilgili duyarlılığı ve çözümü bulunmamaktadır. Bütçede ve orta vadeli programda bir umut ışığı yoktur” diye konuştu.

16 Aralık 2014 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR