SEDAŞ 2015’e kadar 313 milyon TL yatırım yapacak

SEDAŞ İcra Başkanı Bekir Sami Güven Bu yıl için dağıtım bütçemiz 62,6 milyon TL olacak dedi. İcra Başkanı Bekir Sami Güven Türkiye'de elektrik talebin...

BÜYÜT

SEDAŞ İcra Başkanı Bekir Sami Güven Bu yıl için dağıtım bütçemiz 62,6 milyon TL olacak dedi. İcra Başkanı Bekir Sami Güven Türkiye'de elektrik talebinin ortalamanın üzerinde bir hızla büyüdüğüne dikkat çekerek, SEDAŞ EPDK tarafından tahsis edilen yatırım ödeneklerinin % 100 oranında kullanılmasını ve yeni tesislere dönüşümünü sağlamaktadır. dedi.

İcra Başkanı Bekir Sami Güven, 2010 yılı değerlendirmesi ve gelecek beklentilerine yönelik yaptığı açıklamada, Türkiye'deki elektrik talebinin hızla arttığını, SEDAŞ'ın görev bölgesindeki talebin ise ülke genelindeki yıllık elektrik enerjisi talebinin 2 katı oranında gerçekleştiğini belirterek, bu talep artışını karşılayacak yatırımların bir an önce yapılması gerektiğine dikkat çekti.

SEDAŞ olarak Sakarya, Kocaeli, Bolu ve Düzce illerinin elektrik dağıtım hizmetini yürütmekte olup, 4 ildeki, 45 ilçe, 66 belediye ve 1451 köyde toplam 3 milyona yakın nüfusa, 19.421 km2'lik coğrafi alanda hizmet sağladıklarını belirten Bekir Sami Güven, 1 milyon 408 bin 167 abonesine, 21 Müşteri Hizmeti Merkezi ve 45 Dağıtım Birimi ile, 7gün 24 saat kesintisiz enerji dağıtım hizmeti sunan SEDAŞ'ın bünyesinde 740 Şirket personeli ve 1.274 hizmet alım personeli olmak üzere toplam 2 bin 14 personel görev yapmakta olup, personel başına 699 abone düşmektedir.dedi.

Yatırımlar Sürecek
Faaliyet gösterdiğimiz bölgelerde, hızlı büyüme potansiyeli ve hızla artan nüfus dolayısıyla, artan enerji talebini karşılamak ve hat kayıplarını minimum düzeye çekmek için yatırım çalışmaları önem arz etmektedirdiyen Güven Bu paralelde her yıl yeni trafo merkezleri, yeni enerji nakil ve dağıtım hatları tesis edilmektedir. Bunun yanında mevcut sistemin revizyonu ile havai hatların yer altına alınması, orta ve alçak gerilim seviyelerinde kompanzasyon tesislerini geliştirme çalışmaları sürdürülmektedir. Bu bağlamda 2010 yılı yatırım faaliyetleri için 21.394.925 TL ödenek tahsis edilmiş olup, bu ödeneğin % 100'ü kullanılarak yatırıma dönüştürülmüştür.

2010 yılında yürütülen yatırım çalışmaları kapsamında 123 adet yeni trafo sisteme kazandırılmıştır. 77 km yüksek gerilim ve 94 km alçak gerilim yer altı elektrik kablosu ile 322 km havai hat enerji nakil hattı tesis edilmiştir. Ayrıca aydınlatması eksik ve yetersiz olan cadde ve sokakların aydınlatılması için 1028 adet aydınlatma direği ve 145760 adet lamba ve 13600 adet yeni armatür tesis edilerek hizmete alınmıştır.dedi.

Sedaş Kayıp-Kaçak Oranı Örnek Alınacak Değerde
Kaçak elektrik kullanımına karşı amansız bir mücadele veren SEDAŞ Teknik Olmayan Kayıplar Müdürlüğü adı altında bir birimi yeniden yapılandırmıştır. Kaçak elektrik kullanan abonelere göz açtırmamak için denetimlerini aralıksız sürdürmektedir diyen Güven 2010 yılı itibariyle % 6,2'lik kayıp-kaçak oranını yakalayan Şirketimiz, performans açısından diğer Elektrik Dağıtım Şirketlerinin önünde yer almıştır.

Yıl boyunca yapılan kaçak kontrolü taramalarında, kaçak elektrik kullanan 1907 kişi suçüstü yakalanarak haklarında kaçak elektrik tutanağı tutulmuş olup, Savcılığa sevk edilmiştir. Eğer bu titiz çalışmalar olmasaydı 7 milyon 309 bin kWh'lik elektrik çalınmış olacaktı ki bu bir ilçenin bir yıllık elektrik tüketimini karşılayabilecek miktara denk gelirken, parasal değeri de 2 milyon 820 bin TL dir dedi.

Tahsilat Ağı İçin Yeni Ödeme Noktaları Açıldı
Bekir Sami Güven, tahsilat konusunda müşteri memnuniyeti ve hizmet kalitesini artırmak adına yeni bir yapılanmaya gidildiğini ve İki ay gibi kısa bir sürede tüm merkez ve ilçelerde SEDAŞ Ödeme Noktası adı altında, kurum kimliğine uygun modern ve yeni konseptte toplam 54 Ödeme noktasının açıldığını belirtti.

Yeni Mhm'ler Açılacak
SEDAŞ'ın Müşteri memnuniyeti ve kaliteli hizmet anlayışı gereği, Müşteri Hizmetleri Merkezlerinin açılması için başlattığı Proje kapsamında, 2010 yılı sonu itibariyle Büyükşehir statüsündeki İllerden başlanarak, Kocaeli ve Sakarya da iki Müşteri Hizmetleri Merkezinin açıldığını ifade eden Güven 2011 yılında 19 Müşteri Hizmetleri Merkezinin daha devreye alınması için çalışmaların yoğun bir şekilde sürdürüldüğünü belirtti.

Arıza Sayısı Düşürüldü
Bekir Sami Güven, dağıtım mekanizmasında otomasyon sistemine geçmek üzere çeşitli projeler üzerinde çalışmaların yürütüldüğünü ve 2011 yılı içinde uygulamaya geçilmesi için bu konuya öncelik verildiğini bildirdi. SEDAŞ'ın görev bölgesinde, göç alan ve hızlı artan nüfusla birlikte bazı bölgelerde özellikle plansız bir gelişmenin izlendiğine dikkat çeken Güven, yeni yatırım döneminde bu alanların elektrik dağıtım şebekesinin daha düzgün bir hale getirilmesi için çalışmaların yapılacağını ifade etti.

SEDAŞ'ta bakım çalışmalarına azami önem verildiğini ve önleyici bir bakım programı hazırlandığını belirterek, Yapılan bakım çalışmalarından olumlu sonuçlar alındı. 2009 yılında toplam 95.745 adet arıza olurken, 2010 yılında arıza sayısı 56.482 ye düştü. Bu arızaların 17.243'ü yüksek gerilimde, 39.239 adeti de alçak gerilimde oluştu. Bunları daha da iyileştirmeye çalışıyoruz. Çünkü 2012 yılından sonra bölgelerin gelirlerinin hizmet kalitesine bağlanması planlanıyor diye konuştu.

11 Şubat 2011 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR