Cüneyd Özkürkçügil: “Doktorlar tekvando öğrenmek istiyorlar”

Tıp Bayramı Açılış ve Plaket Töreninde doktorların şiddete maruz kaldığına dikkat çeken Tabip Odası Başkanı Özkürkçügil, “Arkadaşlarım benden tekvando...

BÜYÜT

Tıp Bayramı Açılış ve Plaket Töreninde doktorların şiddete maruz kaldığına dikkat çeken Tabip Odası Başkanı Özkürkçügil, “Arkadaşlarım benden tekvando kursu almak istediklerini söylediler” dedi.

Tıp Bayramı’nın 82. yıl dönümü dün düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlandı. Program kapsamında sabah saatlerinde Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Kocaeli Tabipler Odası’nın ortaklaşa düzenlediği etkinlikte sabah saatlerinde valilik binası önünde bulunan Atatürk Anıtı’na çelenk bırakıldı. Çelenk törenine Tabip Odası Başkanı Cüneyd Özkürkçügil, KOÜ Rektör Yardımcısı Ayşe Sevil Gökalp, Ses Başkanı Murat Harata, KOÜ Dekanı Prof. Dr. Ali Demirci, Eski Tabip Odası Başkanları Akın Yazıcı, Cem Coşkun, Işık Ergün, Esra Yüksek, Tıp Fakültesi Eski Dekanı Ali Gökalp, İl Sağlık Müdür Vekili Harun Öz ile üniversite öğretim görevlileri katıldı. Burada kısa bir açıklama yapan Başkan Özkürkçügil, her sene düzenlenen kutlamaların, sağlıkta değişen dönüşüm yasası ile daha da buruklaştığını belirtti.

DEKOLTEYE DEĞİL, DİLOVASI’NA EĞİL
14 Mart Tıp Bayramı’nın kutlama etkinlikleri Kocaeli Üniversitesi Morfoloji Binası Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen Tıp Bayramı Açılış ve Plaket Töreni ile devam etti. Burada yapılan konuşmaların ardından meslek hayatlarında 25, 40 ve 50 yıllarını geride bırakanlara da plaketleri verildi. Programa Rektör Yardımcısı Ayşe Sevim Gökalp, Tıp Fakültesi Dekanı Ali Demirci, Tabip Odası Yönetimi ve üyeleri, Tıp Fakültesi öğretim üyeleri ile öğrenciler katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından programın açılış konuşmasını yapan Tıp Fakültesi beşinci sınıf öğrencisi Olgun Küçan, Dilovası’ndaki sorunlara dikkat çekti. Küçan, “Gerçek bilim adamı kadının dekoltesine değil, Dilovası’ndaki sorunlara eğilir” dedi.

DOKTORLAR TEKVANDO KURSU İSTİYORLAR
Ardından konuşan Cüneyd Özkürkçügil Tıp Bayramının doğuşunu ve tarihi gelişimini anlattı. Özkürkçügil, “Günümüzde sağlık çalışanlarına büyük bir şiddet uygulanıyor. Göreve geldiğimden bu yana meslektaşlarım 5’inci kez şiddete uğradı. Son olarak ise, önceki gün Gebze’de bir doktor arkadaşımız, reçeteye yazdığı ilacın gittiği eczanede bulunmamasına sinirlenen bir vatandaş tarafından şiddete uğradı. Meslektaşlarım artık korku içinde çalışıyorlar. Neredeyse can güvenlikleri yok denecek kadar düşük. Hatta, bizden tekvando kursu almak istediklerini ileten doktor arkadaşlarımız, sağlık çalışanlarımız var” ifadelerini kullandı. Sağlıkta Dönüşüm Yasasına da göndermeler yapan Özkürkçügil, “Bu yasa ilerleyen dönemlerde hekimi tacir, hastayı da müşteri yapacaktır” dedi.

ÜVEY EVLAT MUAMELESİ
Tıp Fakültesi Dekanı Ali Demirci de programda söz alarak üniversite hastanelerinin üvey evlat muamelesi gördüklerini söyledi. Demirci, “Sağlık bakanlığı kendi kurumlarını ön plana çıkartmak istiyor. Sağlık Bakanlığı yetkilileri bile ‘benim hastanelerim’ söyleminde bulunuyor” diyerek içinde bulundukları durumu anlattı. Konuşmaların ardından geçen yıl hayatını kaybeden Prof. Dr. Ali Namık Şener için anma etkinliği düzenlendi. Törenin sonunda ise meslek hayatlarında 25, 40 ve 50 yılını geride bırakanlara plaket takdiminde bulunuldu.

Meslekte 25. yılını dolduran ve plaket alanların isimleri ise şöyle:
Dr. Abdullah Hacıhanifioğlu, Dr. Ahmet İsmet Yüksek, Dr. Ahmet Rıza Esmer, Dr. Ali Demirci, Dr. Azmiye Altınşık, Dr. Bülent Yıldız, Dr. Bülent Yıldız, Dr. Ceyhun Ateş, Dr. Ecmel Erdağ, Dr. Ercan Cüce, Dr. Hasan Zorlu, Dr. Kamuran Tavlı, Dr. Mehmet Tuncer Apaydın, Dr. Mehmet Ufuk Akmil, Dr. Muammer Ümit Önol Dilek, Dr. Mustafa Yüksek, Dr. Mustafa Hakan Kayalı, Dr. Neşet Nuri Gönüllü, Dr. Nezahat Coşkun, Dr. Özdal Dillioğlugil, Dr. Sedat Köşger, Dr. Sahil Barlas, Dr. Sami Bozok, Dr. Ünal Çakıcı.
Meslekte 40. yılını dolduran ve plaket alanların isimleri ise şöyle:
Dr. Ahmet Almaç, Dr. Ali Öztürk, Dr. Ayşen Karabulut, Dr. Cemalettin Palaz, Dr. Fevziye Özker, Dr. Hasan Halis Tüzel, Dr. İnci Güneri, Dr. Necdet Üskent, Dr. Serpil Akten, Dr. Setenay Gülgün Süzer, Dr. Yusuf Çağlar, Dr. Yücel Mercan ile meslekte 50. senesini dolduran Dr. Nedret Donat.
Dekan: Tıp Fakültesi Eski Dekanı Ali Gökalp’e plaketini Cüneyd Özkürkçügil verdi.

Plaket: Törenin sonunda ise meslek hayatlarında 25, 40 ve 50 yılını geride bırakanlara plaket verildi
Tabip çelenk: Tabip Odası Başkanı Cüneyd Özkürkçügil, valilik önünde bulunan Atatürk Anıtı önüne çelenk bıraktı.
KOU tıp çelenk: KOU Tıp Fakültesi Hastanesi çelengini ise Rektör Yardımcısı Ayşe Sevim Gökalp bıraktı.

Salon: Tıp Bayramı’nın 82. yıl dönümü Valilik ve Kocaeli Üniversitesi Morfoloji Binası Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen etkinliklerle kutlandı.

14 Mart 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR