İşte Kocaelispor’un yeni yöneticileri (3)

Kayyum Heyeti üyelerinden biri olan Kemal Yazıcı, Kocaeli Yönetim Kurulu’nda da Başkan Vekilliği görevini üstleniyor. Ayrıca Kemal Yazıcı, Belde A.Ş....

BÜYÜT

Kayyum Heyeti üyelerinden biri olan Kemal Yazıcı, Kocaeli Yönetim Kurulu’nda da Başkan Vekilliği görevini üstleniyor. Ayrıca Kemal Yazıcı, Belde A.Ş. Genel Müdürü. Kemal Yazıcı, daha önce de Mustafa Ekşi döneminde mali as başkanlık görevinde bulundu. Olağanüstü kongrede de her dönemin borçlarını ayır ayrı açıklayarak tarihi bir misyonu yerine getirdi ve bir anda tüm dikkatleri üzerine çekti. İşte Kocaelispor’un Yeni yöneticileri dizimizin üçüncüsünde Yazıcı ile sohbet ettik…

38 günlük Kayyum Heyeti sürecini anlatır mısınız?
Açıkça benim için sürpriz bir karar oldu. Böyle bir şeyi beklemiyordum. Ancak, bana teklif geldikten sonra ben de kabul ettim. Böyle bir görevi onur olarak kabul ettim çünkü bu toplumsal bir görevdi. Ancak, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun da onayını aldım bu görev için. Göreve geldikten sonra yoğun bir çalışma içine girdik elbette. Göreve geldiğimiz ilk günden beri, sürekli olarak çağrılarda bulunduk. Yönetimi devralacak kişiler bulmaya çalıştık. ancak çağrılarımız hep cevapsız kaldı. Son güne kadar bekledik birileri çıksın diye ancak kimse çıkmadı.

OKSİJENE İHTİYAÇ VARDI
Futbolculara, personele bu kulübü kapattırmayacağız, kimse yönetime talip olmazsa biz olacağız diye söz vermiştik. Kimse yönetime talip çıkmayınca biz de yönetimi kurmaya karar verdik. Çünkü biz, tarih bu kulübü kapatan değil, Kocaelispor’a tekrardan hayat veren Kayyum Heyeti olmak istedik. Çünkü, gerek toplumdan, gerekse basından olumlu tepkiler aldık. Bu tepkiler hep devam etmemiz yönünde oldu. Kayyum Heyeti’nin elinde bir oksijen tüpü vardı, biz de Kocaelispor’u yeniden hayata döndürdük.

KİMSE ÇIKMAYINCA BİZ GÖREV ALDIK
Sezon sonunda göreve devam etmeyi düşünüyor musunuz?
Biz Kayyum Heyeti üyeliğini kabul ettiğimiz zaman sadece, kongre yapılana kadar kabul etmiştik. Ancak, yönetime talip çıkmayınca yönetimi biz kurduk ve sadece sezon sonuna kadar bu işi götüreceğiz. Başarılı olsak da olmasak da, Mayıs ayında yapılan kongrede görevi bırakacağız.

Kulübün 70 milyonluk borcu nasıl ödenecek?
Bu 70 milyonluk borcun 35 milyonu zaten devlete olan borcumuz. Bir hafta içerisinde çıkacak olan Torba Yasası’yla bu borç oldukça azalacak ve 8 yıl gibi uzun bir vadeye yayılacak. Tahminimce bu yasayla birlikte 35 milyonluk borç, 20 milyonlara gerileyecek. 3. şahıslara olan borçlar konusunda ise şunları söyleyebilirim: Önce bütün alacaklılarla görüşeceğiz. Onlara ya bu alacaklarını bağış yapmalarını ya da belli bir miktarda anlaşma talep edeceğiz. Aksi takdirde hiçbir şekilde borçlarını alamayacaklar zaten.

Kulübün gelirleri arttırmak için çalışmalarınız olacak mı?
Şu an kulüp iyi bir kira gelirine sahip ancak gelir olduğunu gibi gidere gittiği için, bu paralar kulüp kasasına girmiyor maalesef. Ancak, gelirimizi arttırmak için, yeni yönetimimizle reklam çalışmalarımıza birlikte hız vereceğiz. Şu an aldığımız Ernaz Otomotiv, Musan Park reklamları tamamen hatır gönül işiydi. Telefonla aradık, öyle anlaştık. Ancak, bundan sonra bu işe daha bir önem verip gelirlerimizi arttırmaya çalışacağız.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANIMIZ KIRGIN
Büyükşehir Belediye Başkan İbrahim Karaosmanoğlu, Kocaelispor hakkında düşünüyor?

Açıkçası başkanımız biraz kırgın. Bir takım açıklamalarda dolayı başkan üzüntü içerisinde. Başkanlığı döneminde sürekli olarak Kocaelispor’a yardım etmiş biri olarak, gerek taraftardan gerekse medyada yer bulan talihsiz açıklamalar başkanımızda kırgınlık yaratmıştır. Ancak başkanımız, bu zamana kadar Kocaelispor’a nasıl sahip çıktıysa bundan sonra da sahip çıkacaktır. Bunun sözünü bize vermiştir.

Vali Ercan Topaca hakkında ne düşünüyorsunuz?
Sayın Valimiz için söylenebilecek çok bir şey yok. Geldiği ilk günden beri ‘Kocaelispor’u kapattırmayacağım, gereken desteği vereceğim’ dedi ve dediğini de yaptı. Bundan sonraki dönemde de Sayın Valimiz Kocaelispor’a gereken desteği verecektir.

Tesisler konusunda nasıl bir çözüm arayışını gireceksiniz?
Kongrede Rafet başkanımızın dediği gibi tesisler Kocaelispor’un tesisleridir. Zamanında bu tesisler Kocaelispor için yapılmıştır ve bundan sonra da Kocaelispor’da kalması için çalışmalarımızı yürüteceğiz. KEV yönetimiyle henüz görüşmedik, onların olaya bakış açısı nasıl bilmiyorum ama pek de olumlu bakmadıkları açıkça gözüküyor. Yakın zamanda onlarla da bir araya gelip, ortak bir karar vermeye çalışacağız.

DARDANEL YENİLGİSİNE ÇOK KIZDIM
Çanakkale’de aldığımız mağlubiyet hakkında ne düşünüyorsunuz?

Alınan yenilgiye gerçekten çok kızdım. Çünkü kazanabileceğimiz bir maçı, ellerimizle teslim ettik. Oynanan kötü futbolun bir takım nedenleri olabilir. İçeride oynadığımız Telekom maçında saha zemini çok ağırdı. Bu maçtan 3 gün sonra Çanakkale deplasmanına gittik. Takım haliyle oldukça yorgundu. Takımdaki eksiklerin de etkisi vardı. Ama en önemlisi takımın rehavete kapılmasıydı. Çanakkale’yi son sırada diye çok küçümsedik ve cezasını da çektik. Takımın konsantrasyonu o kadar bozuktu ki, ilk yarıda tek bir atağımız bile yoktu. Golü de yedikten sonra açıldık ancak o da fayda etmedi tabii ki. Eğer, futbolcularımız Çanakkale maçından galibiyetle ayrılsaydı 35 bin lira prim verecektik.

KIRGIZ’IN BAŞKANLIĞINI BİZ TERCİH ETTİK
Rafet Kırgız’ın başkan olmasına nasıl karar verildi?

Öncelikle Kayyum Heyeti’nin üç üyesi olarak aramızda bir karar aldık. Başkanımız Rafet Kırgız olmalıydı. Gerek tecrübesi, gerekse bu camianın içinde olması onu ön plana çıkarıyordu. Üçümüz de bu konuda mutabakata varınca, yönetim kuruluna sunduk. Onlar da bizimle aynı fikirdeydi. Rafet Kırgız, oy çoğunluğuyla değil, oy birliğiyle başkan seçildi.

Yönetim kurulu üyeleri hangi kriterlere göre belirlediniz?
Üyelerimiz belirlerken üç temek unsurumuz vardı: Toplum içerisinde yıpranmamış, spor camiasında tanınmış olması ve tecrübeli olmasıydı. Bu kriterlere uygun kişileri bulursak, duruma zaten vakıf olacaklardı. Ancak, yönetim kurulunu oluştururken gerçekten çok zorlandık. Normalde yönetim kurulu 25 kişiden oluşacaktı ancak 17 kişiyi bile zor zar oluşturabildik. Teklif götürdüğümüz kişilerin bazıları olumlu bakmadı, bazıları önce kabul etti, sonra vazgeçti, birçok sorunla karşılaştık. Herkes önce borç durumunu sordu. ‘Bu borçlar ne olacak? Başkan İbrahim Karaosmanoğlu ve Vali destek verecek mi?’ diye soruldu sürekli. Bu şartlar altında 17 kişiyi anca toplayabildik. Kongre yapılmadan bir gün önce bütün üyeleri topladık ve durumu anlattık. Tabloları sunduk önlerine, durum budur dedik. Onlar da seve seve ‘Biz bu işe varız’ dediler.

Kocaelispor taraftarı için neler söyleyebilirsiniz?
Taraftarımız gerçekten çok iyi niyetli ve oldukça da centilmen bir taraftara sahibiz. Taraftarımızın futbola olan bakış açısı her geçen gün değişiyor. Yenilmeyi hazmetmeye başlıyoruz artık. Kongrede gösterdikleri tepki de tamamen eski yönetime bir tepkidir. ‘Biz buradayız, onlar nerede?’ mesajını göndermişlerdir.

Kemal Yazıcı Kimdir?
1 Mart 1966 Trabzon doğumlu Kemal Yazıcı, evli ve 3 çocuk babası. Kemal Yazıcı, Yıldız Üniversitesi- Kocaeli Meslek Yüksel Okulu Muhasebe Bölümü ve Anadolu Üniversitesi-İşletme Fakültesi Muhasebe Finansmanı mezunu. İngilizce, Almanca ve Arapça bilen Yazıcı, iş hayatına muhasebecilikle başladı. Uzun yıllar muhasebe işinde çalışan Yazıcı, 2005-20007 yılları arasında İzaydaş’da Genel Müdür Yardımcılığı yaptı. 2007 yılından bu yana da Belde A.Ş.’de Genel Müdürlük yapıyor.

Belde A.Ş. nedir?..
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin hizmet birimi olarak kurulan Belde A.Ş. eğitim, sağlık, reklam, otopark gibi birçok alanda hizmet veriyor. Ayrıca, büyükşehir belediyesine ait yerlerde işletmeci olarak da hizmet vermiyor. Güzel Yüzler projesine de imza atan Belde A.Ş. burada engelli vatandaşlara istihdam sağlıyor.

İşte Yazıcı’nın spor geçmişi…
Hayatı boyunca profesyonel anlamda hiçbir zaman spor yapmayan Yazıcı, futboldan basketbola, voleyboldan yüzmeye kadar bir çok branşta amatör olarak spor yaptı. Uzun zamandır da düzenli olarak halı saha maçları da yapıyor. Ayrıca hafta sonları Büyükşehir Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ile de birlikte hafta sonları yürüyüşlere çıkıyor.

09 Şubat 2011 Kocaeli- GündemYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR