Kore’de şehit ve gazi olanların ailelerine POSCO’dan müjde

POSCO Paslanmaz Çelik Grubu Başkan Yardımcısı Chul Jeon, ''Kocaeli'de kuracağımız yassı paslanmaz çelik haddeleme tesisine ilk etapta bin kişi alacağı...

BÜYÜT

POSCO Paslanmaz Çelik Grubu Başkan Yardımcısı Chul Jeon, ''Kocaeli'de kuracağımız yassı paslanmaz çelik haddeleme tesisine ilk etapta bin kişi alacağız. Personel alırken de istenilen niteliklere sahip oldukları takdirde öncelik Kore şehit ve gazi yakınlarına verilecek'' dedi.

Güney Kore merkezli Pohang Iron and Steel Company (POSCO) Paslanmaz Çelik Grubu Başkan Yardımcısı Chul Jeon ile Pusan şehrindeki yaptığımız görüşmeden müjdeli haberler çıktı. Jeon, ''Kocaeli'de kuracağımız yassı paslanmaz çelik haddeleme tesisine ilk etapta bin kişi alacağız. Personel alırken de istenilen niteliklere sahip oldukları takdirde öncelik Kore şehit ve gazi yakınlarına verilecek'' dedi. POSCO'nun Çin, Endonezya gibi dünyanın birçok ülkesinde milyarlarca dolar yatırımı olan uluslararası bir şirket olduğunu söyleyen Jeon, son olarak Türkiye'de yatırım yapma kararı aldıklarını ifade etti. İzmit’teki Asım Kibar Organize Sanayi Bölgesi'nde Kibar Holding ve Daewoo International'la birlikte yassı paslanmaz üretim tesisi kuracaklarına, tesisin 350 milyon dolara mal olacağına dikkati çeken Jeon, burada ilk etapta 200 bin ton üretim olacağını, daha sonra kapasitenin 400 bin tona çıkartılacağını vurguladı.

ÇEVRE ÖNCELİĞİ
40 yıldır çelik sektöründe faaliyet gösterdiklerini vurgulayan Jeon, daha önce yatırım yaptıkları ülkelerden övgüler aldıklarını ve çok güzel işler başardıklarını vurguladı. Hem şirketlerinin büyüdüğünü hem de o ülkelerin ekonomisine katkıda bulunduklarını ifade eden Jeon, “Bu defa Türkiye'ye ve sanayi sektörüne çok faydalar getireceğimize inanıyoruz. Genellikle çelik sanayi çevresel olarak çevreye zarar verdiğine inanılıyor. Ama biz çevreyi korumak için yıllardır özel Ar-Ge çalışmaları yapıyoruz ve çok özel teknolojilere sahibiz. Kore'de çelik sanayi tesisleri insanlarla iç içe. Türkiye'de kullanacağımız teknoloji buradakinden daha yeni olacak. Türkiye'de çok sevilen bir şirket olacağımıza inanıyoruz. Kocaeli'de kuracağımız farikada çalışanlar gururla 'ben Posco'da çalışıyorum' diyebilecek'” dedi.

ŞEHİT VE GAZİ YAKINLARI
Paslanmaz çelik sanayiyi geliştirmek için hem krom hem de nikel kaynaklarının çok önemli olduğunu dile getiren Jeon, bu nedenle bu madenlerin bulunduğu yerlerde yatırım yaptıklarını, Türkiye'de de nikel ve krom alabilmeleri durumunda yatırımlara devam edeceklerini vurguladı. O zaman yeni yatırımların 350 milyon dolardan çok daha fazla olacağına dikkati çeken Jeon, '”Şimdi Türkiye'de krom ve nikel araştırmaları yapıyoruz. Kocaeli'de kuracağımız yassı paslanmaz çelik haddeleme tesisine ilk etapta bin kişi alacağız. Personel alırken de istenilen niteliklere sahip oldukları takdirde öncelik Kore şehit ve gazi yakınlarına verilecek” şeklinde konuştu. Bu arada, şirketin yaptığı araştırmaların olumlu sonuçlanması durumunda İzmit'te kurulan tesisten çok daha büyük bir tesisin Sakarya'nın Karasu ilçesinde kurulmasının düşünüldüğü öğrenildi.

MERKEZ İZMİT’TE OLACAK
Kibar Holding Proje Yöneticisi Mehmet Aydın ise Türkiye'nin ilk paslanmak çelik haddeleme tesisini kurmanın heyecanını yaşadıklarını söyledi. Tesisin kurulmasının hem Türkiye'ye hem de Kocaeli'ye büyük fayda sağlayacağını dile getiren Aydın, ''Tesise alacağımız personelde öncelik Kore gazi ve şehit yakınlarına verilecek. Yeterlilikleri sağlayacak olanlar arasından istihdam edeceğimiz kişileri seçeceğiz. Bu da bizi çok mutlu edecek'' açıklamasında bulundu. İstihdam edilecek diğer personelin ise İzmit ve çevresinden alınacağını dile getiren Aydın, ''Şirketimizin merkezi de İzmit olacak. Çevreyle iç içe, çevre dostu, toplumla iç içe, toplumla beraber büyüyen ve gelişen bir tesis inşa edileceğiz'' dedi. Tesisle Türkiye'deki çelik sektörünün yan sanayisinin de büyük bir gelişme kazanacağını dile getiren Aydın, ''Bu sektör mevcut sektörlerden daha fazla yan sanayi üretecek bir sektör. Dolayısıyla da dolaylı yönlerden de istihdama katkımız olacak'' diye konuştu.

2013’TE HİZMETE GİRECEK
POSCO, Kibar Holding ve Daewoo International ortaklığıyla Kocaeli'de yaklaşık 350 milyon dolara kurulacak yassı paslanmaz çelik soğuk haddeleme tesisinin ortaklık anlaşması 6 Ocak 2011 tarihinde düzenlenen törenle imzalanmıştı. Asım Kibar Organize Sanayi Bölgesi’nde inşasına başlanan 200 bin ton kapasiteli tesisin 2013 yılının nisan ayında tamamlanması öngörülüyor.

Şehit ve gazi sayısı
Kore Şehit ve Gaziler Derneği Başkanı Yunus Çoşkun, “İlimizde bulunan şehit ve gazi yakınları bu habere çok sevinecek. Bizde dernek olarak POSCO firmasına teşekkür ediyoruz. Yaptıkları bu incelik birçok şehit ve gazi ailesini mutlu edecek” dedi. Kentimizde 83’ü halen hayatta olan 200 gazi ailesi ve 168 şehit ailesi bulunmakta.

21 Haziran 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR