Kireçlenmeye DİKKAT!

Helin Kaya ve Tunahan Orakçı’nın sunduğu Radyo K.İ.'nin haber aktüel programı Güne Bakış'a konuk olan Yrd. Doç. Dr. Selime Ilgın Sade, “Bizim Osteoart...

Helin Kaya ve Tunahan Orakçı’nın sunduğu Radyo K.İ.'nin haber aktüel programı Güne Bakış'a konuk olan Yrd. Doç. Dr. Selime Ilgın Sade, “Bizim Osteoartrit dediğimiz halk arasında      ise kireçlenme olarak bilinen hastalık aslında eklemlerin aşınmasıdır. 50 yaş üzerinde en sık gördüğümüz eklem hastalığıdır. Kireçlenmede eklem kıkırdağında hasar meydana geliyor ve kıkırdağın altındaki kemik dokuda bozulma ortaya çıkıyor. Buna bağlı olarak oluşan yeni kemik yapılanmalarını kireçlenme olarak adlandırıyoruz” dedi.

 

EKLEM YARALANMASI ERKEN YAŞTA KİREÇLENMEYE SEBEP OLUYOR

Kireçlenmenin kalıtımsal olabildiğine dikkat çeken Yrd. Doç. Dr. Selime Ilgın Sade, kireçlenmede en sık görülen şikâyetin ağrı olduğunu belirterek ağrının hareket döneminde başlayıp istirahat sırasında da devam edebildiğini aktardı. Sade, kireçlenme sırasında hareketlerde kısıtlanma ve tutukluk meydana gelebildiğini ve eklem şeklinin bozulabildiğini ifade etti. Yrd. Doç. Dr. Sade, kireçlenmeden en sık etkilenen eklemlerin kalça, diz ve omurga gibi vücudun yükünü taşıyan eklemeler olduğunu söylerken, “Yaşlılığın yanında şişmanlık da bir risk faktörü. Eklem yaralanması erken yaşlarda kireçlenmeye sebep oluyor” ifadelerini kullandı.

 

AİLELER ÇOCUKLARINI  SPORA YÖNLENDİRMELİ

Yrd. Doç. Dr. Selime Ilgın Sade, kireçlenme tedavisinin 3 basamaklı olduğunu söyledi. Ağrıyı ve eklemdeki yangısal reaksiyonları azaltmaya yönelik ilaç tedavisi bulunduğunu söyleyen Sade, ağrı kesicilerin yanı sıra eklem içine iğne tedavileri yapılabildiğini ifade etti. Hastanın yaşam şekline, yaşına ve kalp sağlığına dikkat ederek egzersiz yapması gerektiğine vurgu yapan Yrd. Doç. Dr. Sade, “Alınan bir kilo ekleme binen yükü 3-4 kat arttırabiliyor. Kireçlenme, kalıtımsal etkeni olduğu için dikkat edilmezse genç yaşlarda görülebilir. Ailelerin beslenme konusunda bilinçlenmesi ve çocuklarını spora yönlendirmeleri gerekiyor” dedi.

19 Nisan 2017 Kocaeli- Sağlık


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR