Mert Pekdemir: Başarı, ay sonunda para saymak değil

Pekdemir İnşaat Genel Müdürü Mert Pekdemir, “Zaten iyi bir şey beceriyorsanız parayı da kazanırsınız, az ya da çok. Ay sonunda para saymak için değil...

Pekdemir İnşaat Genel Müdürü Mert Pekdemir, “Zaten iyi bir şey beceriyorsanız parayı da kazanırsınız, az ya da çok. Ay sonunda para saymak için değil, güzel bir eser bırakmak için çalışmalıyız. Biz bazı şeyleri iyi yapmak için yapıyoruz, vicdanımızın rahatlığı için” dedi.

 

Tek seferde 936 konutlu Evimiz Kocaeli Projesi’ni tamamlayıp gününde teslim etmeyi başaran Pekdemir İnşaat Genel Müdürü Mert Pekdemir, büyük jürinin kararıyla DORUKTAKİLER 2015’te YILIN İŞ ADAMI seçildi. Pekdemir’e yaptığı çalışmaları ve hedeflerini sorduk. Pekdemir başarının ay sonunda sayılan para miktarıyla ölçülemeyeceğini söyledi.


YAZILIM KILAVUZU

Mert Pekdemir’in bu ödüle layık görülmesindeki tek neden Kocaeli’nin tek seferde en büyük projesini hayata geçirmesi değil. Pekdemir, cazip satış koşulları ve cezp edici promosyonlarla 936 konutun yüzde 90’ını satmış olması. Satıştan sonra memnuniyeti de unutmayan Pekdemir İnşaat, hazırlattığı yazılım sistemiyle kusur, hata ve istekleri bir merkezde toplayarak ilgililerine ileten ve çözümünü yapan bir sistem geliştirdi. Bu sistem işlem sonrası tüketici anketiyle de memnuniyet yüzdesini çıkartıyor.

 

İZMİT’TE DÜNYAYA GELDİ

Sizlere önce Mert Bey’den bahsetmek istiyorum. 41 yaşında, 41 yıl önce bugün iş yaptığı topraklarda yani İzmit’te dünyaya geldi. Ortaokul ve liseyi yatılı olarak İstanbul’da okudu. Trakya Üniversitesi Mimarlık Fakültesini bitirdi. 1998 yılında mezun oldu. Şuan 17 yıllık bir mimar. Dedesinin kurduğu ve babasının büyüttüğü bu işte kendini iyi yetiştirdi. İstediği mesleği yapıyor. O mimarlık ve inşaat işleriyle çocukluktan beri ilgiliydi.


PEKDEMİR İNŞAAT’IN DOĞUŞU…  

1944 yılında doğan Pekdemir İnşaat’ı Mert Pekdemir’in dedesi İsmail Pekdemir kurdu. Bu işe inşaat işçisi olarak başlıyor. Aslen demir ustası ve iyi bir marangozdur. 1944 yılında ilk işini aldı. Daha sonra 1970’lere kadar Kocaeli, İstanbul, Bursa, Eskişehir, Bilecik, Konya gibi illerde kamu işleri yaptı. 1946 yılında Gölcük Tersanesi’nde iş yaptı. O dönemin bilinen büyük projeleri, Mert Pekdemir’in dedesi, Sami Pekdemir’in babası İsmail Pekdemir tarafından yapıldı. Hatta Otel Asya yapıldığında Türkiye’nin 7 otelinden biriydi ve bu oteli de dede Pekdemir yapmıştı.


YÜZDE 90’I SATILDI

Evimiz Kocaeli projesinden önce butik ve daha küçük projeler yapan Pekdemir İnşaat, herkesin yatırımdan kaçtığı bir dönemde elini taşın altına koydu ve 936 konut yapacağını açıkladı. Geçmişte yaptığı projeler Pekdemir İnşaat’ı teminatı niteliğindeydi ve öyle de oldu. Firma 936 konutu tamamladı ve yüzde 90’ını sattı. Kalan konutların satışları ise halen devam ediyor. Şuan Evimiz Kocaeli projesinde 2 bin nüfusu olan koca bir bölge oluştu. 


SATIŞ VE PLANLAMA  

Mert Pekdemir, satış ve planlamayla ilgili şunları söyledi: ‘Satış bizde santim santim planlanır ve danışmanlarımızın fikirleri de alınarak kendi fikirlerimiz harmanlanır ve sonuçta bu işin uzmanları satış rakamlarını önerir. Fiyatlarımız bizim yönlendirmelerimizle profesyoneller tarafından tespit edilir. Tanıtımımızı layıkıyla yaptık. Kocaeli ve çevre illerde verdiğimiz ilanlar, İstanbul medyasıyla yaptığımız çalışmalar, açık hava ilanlarıyla yaptığımız tanıtımlar sonra ülkenin her köşesinden hatta yurt dışından müşterilerimiz oldu”


PROMOSYONLARIN FAYDASI OLDU

“Adedimiz çok olduğu için birçok promosyon denedik. Her tür kampanyayı yaptık, birçoğunu ilk kez biz denedik. Sıfır faiz kampanyaları, evini al aidatı bizden, yüzde 1 peşinle al, iPhone 6 hediyesi, iPad hediyesi verdik.  Araba olayını düşündük, daha sonra vazgeçtik. Ancak yaptığımız satış teknikleri başarıya ulaştı”

 

ÖNEMLİ OLAN MEMNUNİYET

“Kar marjları satış baskısından dolayı düşüyor. Sürekli daire satmamız gerekiyor. Şöyle düşünün biz 40 tane daire sattığımızda projemizin yüzde 5’i bile olmuyordu. O performansı 20 ay gösterseniz de satış bitmiyor. Karınız belki çok olamıyor ama şöyle bir şey var, bu proje bizim ismimizi daha ileri götürdü. Tam gününde bitirerek önemli bir başarı sağladık. Mahcup olmamak çok önemliydi. Evimiz Kocaeli projesi firmamızın tecrübesine tecrübe kattı”


HAFTANIN 7 GÜNÜ MESAİ YAPTIM

“Bizim işte rutin bir seyir yok. Bir projeye başlarken ağır bir tempo oluyor, başladıktan sonra farklı bir tempo, satış sırasında bambaşka bir tempo oluyor. Uzun bir süre hiç dinlenmeden haftanın 7 günü çalıştım. Yorucu ve keyifli bir tempoydu. Bizim sektör piyasadan çok çabuk etkileniyor, biranda iş durabiliyor, biranda yoğunlaşa biliyor. Riski yüksek bir iş”


İŞE DÖRT ELLE SARILMAK

Başarılı olmak neye bağlı diye sorduğum soruya Mert Pekdemir, “ İşe dört elle sarılıp ilgi duymak, her şeyi hakkıyla yapmak, para için çalışmamakla alakalıdır. Yani işi iyi yapmak aşkla yapmak önemli bir başarı basamağıdır. Zaten iyi bir şey beceriyorsanız parayı da kazanırsınız, az ya da çok. Ay sonunda para saymak için değil, güzel bir eser bırakmak için çalışmalıyız. Biz bazı şeyleri iyi yapmak için yapıyoruz, vicdanımızın rahatlığı için” yanıtını verdi.

 

“İSTEK VE ŞİKAYET DATASI OLUŞTURDUK”

“Biz bin civarında bir site yapacağız o kadar insan oturacak ve bu kişilerin sorunları olacak, bu sorunları telefonla alsak yönetemeyiz ve unutulan konular yaşana bilir diye düşündük. Bununla ilgili bir sistem geliştirmeye karar verdik. Villam projesinin bitmesine az bir süre kala bir yazılım hazırlattırdık. Bu sisteme insanlar şikayetlerini giriyor, sistem otomatik olarak şikayet kodu oluşturuyor ve bize, şikayeti olan kişiye otomatik mail atıyor. 5 kişilik bir komite görüyor bu mesajları. Aynı zamanda fotoğrafta iliştirile biliyor. Hatta bu işi profesyonelleştirdik. Müşteri İstek ve Şikayetleri Yönetim Belgesi İSO 10002’yi aldık. Ve sistemimizi yeniledik. 7/24 bize şikayet bildirebiliyorlar. Şikayetlerin giderilmesinin ardından memnuniyet derecesini anlamak için anket yapıyoruz. Şikayetlerle ilgili kurduğumuz birime gittikleri yerde, girdikleri evde nasıl davranacaklarına dair özel eğitim verdik, Ve bu sistem artık oturdu. Çok olumlu eleştiriler aldık”

 

YENİ PROJE

“Önümüzdeki dönemde projeler var ancak bu kadar büyük olarak değil. Kartepe, Başiskele ve İzmit bölgelerinde düşünüyoruz. Yakın bir zamanda yeni bir şeylerle gündeme gelebiliriz.”

 

SIFIR FAİZ KAMPANYASINA BAŞLADIK

Pekdemir İnşaat Genel Müdürü Mert Pekdemir, projeden tamamen çıkmak için son kalan konutlar için yeni bir promosyon başlattıklarını söyledi. Pekdemir, “İşi neredeyse zarar çizgisine götürdük. Konut bedelinin yarasını verebilenlere kalan yarısına sıfır faiz yapıyoruz. Ya da yüzde 30’unu verenlere 6 yıla kadar sıfır faiz uygulamasına başlıyoruz” dedi. Röportaj: Bülent EKİNCİ

mert-003.jpg

mert2.jpg

24 Ocak 2016 Kocaeli-


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR