7. Seka Park Altın Kemer Yağlı Güreşleri başladı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin geleneksel hale gelen Seka Park Altın Kemer Yağlı Güreşleri’nin yedincisi bu sabah (Pazar)başladı. Seka Park Uçurtm...

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin geleneksel hale gelen Seka Park Altın Kemer Yağlı Güreşleri’nin yedincisi bu sabah (Pazar)başladı. Seka Park Uçurtma Tepesi önünde da gerçekleştirilen güreşler, sezonun ilk yağlı güreşi olması nedeniyle büyük önem taşıyor. Güreşlerde bu sene bir ilk yaşanıyor.  Türkiye’nin tüm önemli başpehlivanları ile birlikte 1000 pehlivan Seka Park Altın Kemer Yağlı Güreşleri’nde kol bağlıyor. 7. Altın Seka Park Altın Güreşleri, bu yıl Türk güreşinin efsane ismi olan ve Göçmen Recep olarak bilinen Recep Güreşen onuruna düzenleniyor.  Güreşleri izleyen Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, yağlı güreşin ata sporu olduğunu belirterek, “Biz de özellikle Kocaeli olarak bu spora büyük önem veriyoruz. Bu nedenle bu sporun alt yapısını da Büyükşehir Belediyesi olarak güçlendiriyoruz” dedi.

 

14 KATEGORİDE DÜZENLENİYOR

7. Seka Park Altın Kemer Güreşleri, bu yıl baş, başaltı, büyükorta, küçükorta büyük, küçükorta küçük, deste büyük, deste orta, destek küçük, ayak, tozkoparan, teşvik 2 teşvik 1, minik 2 ve minik 1 olmak üzere toplam 14 kategoride yapıldı. Güreşler, bu sabah (Pazar) 09.00 itibariyle minik 1 kategorisiyle başladı.

 

EFSANE İSİMLER GÜREŞÇİLERİ YALNIZ BIRAKMADI

Vatandaşların sabahın ilk saatlerinden itibaren ilgi gösterdiği güreşleri, Türkiye’nin güreşteki unutulmaz sporcuları, Reşit Karabacak, Mehmet Sarı, İbrahim Gümüş, Aydın Demir,  M. Ali Susuz, Sabri Göçer, Osman Şener ve Ahmet Taşçı gibi isimler de izledi. Bu yılki güreşlerin onuruna düzenlendiği Recep Güreşen de güreşlerin başladığı ilk andan itibaren er meydanına gelerek, güreşçileri yalnız bırakmadı. Güreşleri izleyenler arasında İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan ve Türkiye Güreş Federasyonu Yağlı Güreş Koordinatörü Metin Başdemir de yer aldı.

 

BAŞKAN’A ER MEYDANINA YAKIŞAN KARŞILAMA

Öte yandan 11.50 sularında Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu Seka Park Altın Kemer Yağlı Güreşleri’nin yapıldığı er meydanına giriş yaptı. Başkan girişte, er meydanına layık bir şekilde ve Kırkpınar davul zurna ekibinin çaldığı Kırkpınar havalarıyla karşıladı.

 

BAŞKAN VATANDAŞLARI SELAMLADI

Başkan beraberinde AK Parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, Kültür Sosyal İşler Daire Başkanı Ali Yeşildal ve Spor Müdürü Doğan Ergün ile birlikte halk tribününe geçerek buradaki vatandaşları selamladı ve “hoş geldiniz” dedi. Protokol tribününe ulaşan Başkan Karaosmanoğlu burada da bu yılki güreşlerin onuruna düzenlendiği Recep Güreşen ile tokalaştı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Başkan Karaosmanoğlu protokol tribününde yan yana oturduğu Recep Güreşen ile güreşleri izledi. Okunan Kuran tilavetinin ardından Başkan Karaosmanoğlu vatandaşlara seslenerek, güreşlere gösterdikleri ilgi nedeniyle teşekkür etti.

 

GÜREŞİN ALT YAPISINI GÜÇLENDİRİYORUZ

Güreşin ata sporu olduğunu kaydeden Başkan Karaosmanoğlu, “Özellikle Marmara Bölgesi ve Kocaeli olarak, Büyükşehir ve ilçe belediyeleri ile birlikte bu spora büyük önem veriyoruz. Bu nedenle yağlı güreşlerin alt yapısını da güçlendiriyoruz. Yağlı Güreş tesislerimizde güreşçilerimiz her türlü imkân çerçevesinde yılın her günü antrenman yapıyor. Seka Park Altın Kemer Güreşleri’nin de bu yıl yedincisini düzenliyoruz. Gelecek yıl bu alanın etrafını daha da genişletip, daha fazla tribün imkânı sağlayacağız” dedi. Başkan Karaosmanoğlu, Seka Park Altın Kemer Güreşleri’ne katılan tüm sporcuları da kutlayarak, güreşlerde başarılar diledi.

 

BAŞPEHLİVANLARIN KURA ÇEKİMİ YAPILDI

Konuşmanın ardından Başkan Karaosmanoğlu’nun da katılımıyla 59 başpehlivanın kura çekimi gerçekleştirildi.  7. Seka Park Altın Kemer Güreşleri başpehlivanlık kategorisinde Kırkpınar’ın tüm başpehlivanları kol bağlayacak. Bu başpehlivanlar arasında geçen yılın Kırkpınar Başpehlivanı Fatih Atlı da yer alıyor.  Ayrıca İsmail Balaban, Recep Kara, Abdullah Güngör, Osman Aynur, Mehmet Yeşil Yeşil, Mustafa Kemal Karaboğa ve Ahmet Kavakçı da Seka Park Er Meydanı’nda kol bağlayacak.

 

1 TON YAĞ KULLANILACAK

Öte yandan Seka Park Altın Kemer Yağlı Güreşleri’nde bu yıl 1 ton yağ kullanılacak.  Güreşleri, Türkiye Güreş Federasyonu’na bağlı 50 hakem yönetiyor. Kırkpınar davul zurna ekipleri ile çığırtkanları da gün boyu er meydanına renk katıyor.

 

OSMANLI ŞERBETİ İKRAM EDİLİYOR

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, güreşleri izlemeye gelen konuklara ayrıca Osmanlı Şerbeti ikramında bulunuyor. Şerbetçilerin, Osmanlı kıyafetleri ile seyyar güğümlerde Osmanlı Şerbeti ikramı yapmaları vatandaşların büyük ilgisini çekiyor.

 

ALTIN KEMER VERİLECEK

Güreşlerin 21.00’e kadar sürmesi bekleniyor. Güreşlerin sonunda galip gelen başpehlivana Kocaeli’ye özgü motiflerin yer aldığı ve 15 bin TL tutarındaki Altın Kemer verilecek. Başpehlivana verilen altın kemer kendisine ait olacak ve Kırkpınar’daki gibi 3 kez kazanma şartı olmayacak. Ayrıca derece sırlamasına göre; birinci, ikinci ve üçüncüye madalya verilecek.

10 Mayıs 2015 Kocaeli- Spor


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR