Prof.Dr. Sezer Komsuoğlu YÖK Başkan Danışmanı: Yükseköğrenimde kalite ve değerler

Türkiye’nin modernleşme tarihi, üniversiteler yapıların kurulma, geliştirilme ve dünya ile ilişkide olabilme çabasına sahne oldu. Üniversiteler tarih...

Türkiye’nin modernleşme tarihi, üniversiteler yapıların kurulma, geliştirilme ve dünya ile ilişkide olabilme çabasına sahne oldu. Üniversiteler tarihimizde yalnızca bilimsel faaliyeti, ile değil, ülkenin gelişme sürecine katkı veren kadrola- n yetiştiren kurumlar olarak da yer alır.

Ülkemizde 1946’ya kadar yalnızca İstan­bul ve Ankara’da üniversite vardı. 1955- 1975 arasında İzmir, Erzurum, Trabzon, Eskişehir, Diyarbakır ve Malatya’da açılan yeni üniversitelerle sayı 11’e ulaştı. 2003’te 53 olan devlet üniversitesi, 2015 itibarıyla 109’a çıktı. 1984’te Türkiye’nin ilk vakıf üniversitesi Bilkent İhsan Doğramacı Üniver­sitesi ile başlayan deneyim bugün 84 vakıf üniversitesi ile devam ediyor. 5 milyon 615 bin 293 u devlet üniversitelerinde, 447 bin 593’ü vakıfta olmak üzere toplam 6 milyon 62 bin 886 öğrenci eğitim görüyor. 20 bin 880 profesör, 14 bin 140 doçent ve 33 bin 500 yardımcı doçentimiz var. Dünyada olduğu gibi ülkemizde de yükseköğretime talep hızla artıyor. Bu süreçte önemli olan üniversite eğitiminin kaliteli verilebilmesi.

Yeni YÖK anlayışı eğitimde kaliteye ısrarla önem vermek üzerine şekilleniyor.

Eğitim alan her gencin dünyayı değiştirebi­leceğine dair umudun kırılmayacağı bir eğitim anlayışının politika olarak kabulünü istiyo­ruz. En önemli hedef eğitimin her yönünün öğrenci merkezli düşünülmesi. Öğrencilerin yaşam hikâyeleri, yetiştikleri farklı kültürler, gelenekler üniversiteler için inanılmaz değer­ler. Bu eğitim felsefesi bir çatı altında dostluk kurarak, birbirleri için kaygılanarak, ortak geleceği olan, birbirini dinleyen, hisseden ve insani değerlere sahip vatandaşların var oldu­ğu bir toplum idealine temel oluşturuyor. Eği­tim süreçleri günümüzde birkaç temel alanda biçimleniyor. Bunların kökeninde seçili veya genel bilgi, becerilerin edinilmesi süreci ve nasıl yaşadığımızın, düşündüğümüzün ve algıladığımızın altını çizdiğimiz bir toplumsal­laşma yer alıyor. Bunlar yetiştirilen bireyin dünyaya katkısını ve bakışını belirliyor.


HEDEF, DÜNYA VATANDAŞLIĞI

21’inci yüzyılın üniversiteleri çağın mey­dan okumasına cevap verebilmek için sürekli kendini yenilemeli. Çocuklar ve gençler artık ulus devletin sınırlarının çok ötesinde bir va­roluşun parçası. Bilgileri, becerileri ve özellik­le yetkinlikleri dünyadaki bilimsel gelişmelere katkıda bulunacak, toplumsallaşma süreçleri bir dünya vatandaşlığını hedefleyecek ve aldıkları eğitimle dünya için sorumluluk duyan birey yetiştirmek ana hedeflerimiz arasında.

Bugün gelişen teknolojik altyapı ve dijital dünya, bilgi aktarımını bir yöntem olarak benimseyen eğitim sistemini anlamsız kılıyor. Eğitim sistemi, bilgiye ulaşmanın bu kadar kolay olduğu bir çağda bilgiyi, yaşamı herkes için daha güzel kılmak için kullanmayı hedef­liyor. Ulaşılan bilginin kalitesini denetlemeyi öğrenmek ve öğrenmenin altyapılarını inşa edebilmek için kullanımı derecelendirebilme de bu noktada önemli. Üretmenin ve keşfet­menin yollarını inşa etmek, bugün eğitimin merkezinde yer alıyor. Ancak bu süreçte teknolojinin önemini üstte tutarak, yüz yüze anlatımın, ders verirken yetkin öğretim üyesi yüz ifadesinin, heyecanının, öğretebilmenin huzurunun derse yansıması da olağanüstü de­ğerli. Çünkü öğretim üyeleri, öğrencilerin, bu genç ve dinamik kitlenin mentorleri. Ülkenin geleceğini birlikte inşa ediyorlar.

 

BAŞARI TÜM İNSANLIĞIN GÜZEL GÜNLERİ İÇİN KULLANILMALI

21’inci yüzyılın en çok üzerinde durduğu yaratıcılık, girişimcilik, kritik düşünce, birlikte çalışma gibi kavramlar da üniversite eğiti­minde kazandırılmalı. Yetkinlik kapasitesi geliştirme çalışmalarına mutlaka eşlik etmesi gereken bir başlık da, uzmanlaşmanın hepi­miz için önemli olan değer ve sorumluluklarla ilişkili disiplinlerarası bir eğitiminden uzaklaş­maya yol açmaması. Yetiştirdiğimiz hekimle­rin bu ülkenin toplumsal sorunları konusunda bilgili; mühendislerin Türkiye’nin kalkınma tarihine aşina; mimarların medeniyetimizin eserlerinden haberdar olduklarını görmek isti­yoruz. İkinci olarak ne konuda eğitim alırlarsa alsınlar farklı sosyal sorumluluk projeleri öğ­rencinin hayatına değer katmalı. Bu noktada sorumluluğumuz yalnızca ülkemiz çocuklarına değil; eğitim, sağlık, savaş ve ekonomi gibi nedenlerle göç eden tüm eğitim çağındaki çocuk ve gençlere karşı. Bir arada yaşamı sürdürebilmek için bilginin ötesinde birlikte varoluşun değerlerine ve bilgisine yönelik bir sistemin güçlendirilmesi çalışmaları da yeni YÖK’ün değer kavramları arasında. Yeni ge­lenlerin tüm farklılık ve ortaklıkları ile ülkenin geleceğine katkı sunabileceği ve bunun için desteklenmeleri gerektiği eğitimin bir insan hakkı olduğu gerçeğiyle birlikte hatırlanmalı.

Türkiye yükseköğretimi bu toprakların biri­kimini evrensel değerler ve bilimle ele alarak küresel ve bölgesel düzeyde iddialı yüksek marka değeri olan üniversitelerimizin sayısını artırmayı hedefliyor. Bir yumuşak güç (soft power) olarak değerlendirilen eğitim, 21’inci yüzyılın en büyük gücü. Bu alanda kalite­yi arttırmaya yönelik yapılan her çaba ve yatırım, çocuklarımızın ve  gençlerimizin ülke ve dünya sevgisiyle dolu olarak sınırlarımızın ötesinde başarılı olmalarını ve başarıyı tüm insanlığın güzel günleri için kullanmalarını getirecek.

Hürriyet Gazetesi - ÜNİ TAG eki

07 Ocak 2016 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR