“Sivas kanayan yaradır”

              ADD Darıca Şubesinin düzenlediği ‘21. Utanç Yılında Sivas Katliamı ve Bitmeyen Yobaz Pusu’ adlı panel, Şube Başkanı Ünal Karahasan moder...

BÜYÜT

 

 

 

 

 

 

 

ADD Darıca Şubesinin düzenlediği ‘21. Utanç Yılında Sivas Katliamı ve Bitmeyen Yobaz Pusu’ adlı panel, Şube Başkanı Ünal Karahasan moderatörlüğünde Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Doğan Demir ve Halk Müziği sanatçısı Yavuz Top’un katılımıyla yapıldı. Dernek binasında yapılan panele vatandaşların ilgi gösterdiği görüldü.

 

“ALEVİLER MAĞDUR”

 

Panelde ilk konuşmayı yapan Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Doğan Demir, “21 yıl üzerinden geçen 2 Temmuz Sivas katliamı,  asla bir alevi suni çatışması değildir. Sivas’ı anlamak için, Çorum ve Kahramanmaraş’ı anlamalıyız.  Maraş’ta 35 yıl önce katledilen 500-600 vatandaşın hala mezarı yok ortada. Sadece 5 kişinin mezarı var. Emperyalistler var işin içinde. Muammer Aksoy, Bahriye Üçok, Uğur Mumcu cinayetleri de aynı halkanın parçalarıdır. Alevi- Suni adı altında oynanan oyunlar, tarihsel süreçte Alevilerin uğradıkları haksızlıklar ve sıkıntıların üzerine oturtulmaktadır ”dedi.  

 

 

KORKU HAKİM

 

Demir, “Anmaları yapmak için Sivas’a giderken hala korku içinde gidiyorsunuz. Maraş’a giderken, 2-3 kilometre yürüyüş için 7-8 defa aranıyorsunuz. Bir yerde cemevi temel atma töreni yaptık. Hakkımızda dava açıldı, bizi süründürdüler. Sivas kanayan bir yara. Aleviler hala korku içinde yaşıyor. Alevilerin sorunları büyük. 2012 yılında Sivas katliamı zaman aşımından düştü. 345 canımızı yaktılar ama ortada fail yok. Faillerin avukatlığını yapan çok sayıda kişi hala milletvekili olarak görev yapıyor. Alevilere tarihsel süreçte yapılanlar ortada. Sivas’ta yaşananlar ortada. Sonuçları ortada. Peki Aleviler nasıl kendini güvende hissedecek, nasıl mutlu olacak ”dedi.

 

“EMEVİ BARBARLIĞI”

 

Ünlü sanatçı Yavuz Top ise, “ Biz bu günlere üç günde beş günde gelmedik. Tembelliğimizin, boş vermişliğimizin, dağınıklığımızın sonucudur bu. Örgütsüzlüğümüzün, bilinçsizliğimizin sonucudur. Anadolu Hacı Bektaşların, Mevlanaların, Yunusların yurdu. Derin kültür birikimi var. Buna karşı küresel güçler,  içerideki işbirlikçileri aracılığıyla bu kültürün, tasavvuf felsefesinin temellerini yıkıp yerine Emevi barbarlığını, Arap kültürünü dayatıyor. Örgütlenmek, uyanmak ve mücadele etmek gerekiyor. Bu vesileyle, mücadele adamı Ünal Karahasan dostumu kutlamak istiyorum ”dedi.

 

“MEZAPOTAMYAYI

KERBELA’YA ÇEVİRDİLER”

 

ADD Darıca Şube Başkanı Ünal Karahasan ise yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Türkiye büyük medeniyetler beşiğidir. Üç kıtanın kesiştiği bu kadim coğrafya binlerce yılın biriktiği bu eşsiz kültür havzası acılarla kol kola, kıvançların, çetin savaşların ardından ulu barışların derlendiği saha, inanç sistemlerinin, felsefenin, destanların ve nağmelerin, ağıtların harmanı. Acının da atası sevincinde. Zaman zaman hafızasına geri dönen bir muamma gizli bu topraklarda. 2 Temmuz 1993 kara hafızanın nükseden alçaklığı. Hallacı Mansur’un derisini yüzen, Bedrettin’i, Pir Sultan’ı darağacına çeken alçaklığın nüksetmesi. BOB bugün Mezapotamyayı boydan boya Kerbela’ya çevirdi. Dün ehli beyti katleden Emevi alçaklığı bugün hayatımızı karartmakta. Türkiye tıpkı 1999’da olduğu gibi yeniden iyi hafızayı diriltmek zorunda. Mustafa Kemal’in aydınlığı, yeniden “yurtta barış cihanda barış”, yeniden milli egemenlik demek gerek. Laiklik can simidir. Laiklik yıkılırsa, ülke yıkılır, toplum, yıkılır, dünya yıkılır. Şimdi laiklik karşıtlarına iyi bakın, insanları boğazlayan, yüreğini çıkarıp yiyen, Sivas’ı ateşe veren, dünyayı cehenneme çeviren bu zebanileri herkes iyi tanısın. Küçük hesapları bırakın. Parola vatan, işareti namus.”

01 Temmuz 2014 Kocaeli- GündemYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?


Kocaeli için kar uyarısı! mask
Kocaeli için kar uyarısı!

Erkek öğrencisine tecavüz ettiği iddia edilen öğretmen tutuklandı! mask
Erkek öğrencisine tecavüz ettiği iddia edilen öğretmen tutuklandı!
Durdurulan şahsın üzerinden çıktı! mask
Durdurulan şahsın üzerinden çıktı!
Karamürsel'de çocuk bıçaklandı! mask
Karamürsel'de çocuk bıçaklandı!
Plajyolu da tramvaya kavuşuyor mask
Plajyolu da tramvaya kavuşuyor
Ekmekte flaş fiyat açıklaması! mask
Ekmekte flaş fiyat açıklaması!

BEĞEN 21 B
TAKİP ET 2 B

YÜKLENİYOR