Zeytinoğlu: Döviz kuru iyileşmeyi geciktirdi

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), yurt içi üretici fiyat endeksinin (ÜFE) ile tüketici fiyatları...

BÜYÜT

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), yurt içi üretici fiyat endeksinin (ÜFE) ile tüketici fiyatlarının değerlendirmesini yaptı. Buna göre ÜFE ağustos ayında yıllık 6,21 artarken, tüketici fiyatlarında ise yıllık yüzde 7,14 yükseliş gözlemlendi.

 

İYİLEŞME GECİKTİ

Konu hakkında artış olmasını değerlendiren KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “Döviz kurunun üretici fiyatlarına yansımasının enflasyon görünümündeki iyileşmeyi geciktirdiğini görüyoruz. Ana sanayi grupları sınıflandırmasına göre en yüksek aylık artış yüzde 2,16 ile sermaye malı ve yüzde 1,76 ile ara mallarında gerçekleşti” dedi.

 

ARTIŞ DEVAM EDEBİLİR

Üretici piyasasındaki fiyat artışları tüketici piyasalarına yansımasının devam ettiğini de dile getiren Başkan Zeytinoğlu, şöyle konuştu: “Bir sonraki ayda enflasyondaki artış devam edebilir. Umarız, enflasyondaki iyileşme beklenenden daha erken olur ve üreticiye olumlu yansır” şeklinde konuştu.

03 Eylül 2015 Kocaeli- Ekonomi


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR