Standart Depo’da işçi direnişi

Başiskele’de kurulu Standart Depo, Birleşik Metal-İş’in MESS Grup Toplu İş Sözleşmeleri’ndeki mücadeleci tavrını 4 işçiyi işten atarak cezalandırdı. S...

BÜYÜT

Başiskele’de kurulu Standart Depo, Birleşik Metal-İş’in MESS Grup Toplu İş Sözleşmeleri’ndeki mücadeleci tavrını 4 işçiyi işten atarak cezalandırdı. Sendika işten atmalara karşı fabrika önünde direniş başlattı.

Birleşik Metal-İş Sendikası, MESS Grup Toplu İş Sözleşmesi kapsamında dayatılan düşük zam ve esnek çalışma maddelerini reddederek örgütlü olduğu fabrikalarda grev ilan etmiş, bu kapsamda Başiskele’de kurulu Standart Depo ve Raf Sistemleri A.Ş.’de de greve çıkılmıştı. İşverenle yapılan pazarlıklar sonucu mücadeleyi kazanan Birleşik Metal-İş Sendikası Kocaeli Şubesi sözleşmeyi imzalayarak aynı gün grevi sona erdirmişti. Sözleşmenin imzalanmasından kısa bir süre sonra fabrikada örgütlülük açısından öne çıkan 4 işçi işten çıkarıldı. Birleşik Metal-İş Sendikası Kocaeli Şubesi, işverenin sendikal örgütlülüğe yönelen saldırılarını ve işten atmaları fabrika önünde yaptığı basın açıklamasıyla protesto etti.

HATADAN DÖNÜN!
Eyleme sendikaya üye diğer fabrikalardaki işçiler de destek verdi. Şube başkanı Hami Baltacı, burada yaptığı açıklamada, “İşçilerin işten çıkarılması hukuksuzluktur, fabrika yönetimi bir an önce bu hatadan dönmelidir” dedi. Birleşik Metal-İş Genel Sekreteri Selçuk Göktaş ise, “MESS Grup Toplu Sözleşmeleri’ni kabul etmedik, grev yaptık, kazandık. Ne istediniz bu 4 kişiden? Bu ülkenin neresine giderseniz gidin bu işçilerin emeği var. Ama bu ülkenin işçisi değilmiş gibi muamele görülüyor. İşçilerin lehine uygulanan yasalar bile kullanılamıyor. Bu ülkenin Anayasasını bile kullanamıyoruz. Bu yasa bizim yasamız değil denince de bize davalar açılıyor. Zaman zaman devletin polisini gazlı copla bize karşı kullanıyorlar” dedi.

FRANSA’DA YAPAMAZLAR
Göktaş sözlerine şöyle devam etti “Standart Depo, Fransız sermayesidir. Bu uygulamayı Fransa’da yapabilirler mi? Bu ülkeyi yönetenler Anayasayı namus olarak görmüyor mu? Görmediklerini biz Kocaeli’de ilk kez yapmıyoruz. Anayasa, örgütlenebilirsiniz diyor, örgütlenince de işten çıkartılıyoruz. İşçiler olmasa bu fabrikalar büyür mü? Fabrikaları bu işçiler büyütüyor. Bu ülkede devlet yok ise ki bizce yok, kendi yasamızı kendimiz yapacağız. Bize bırakılan tek bir alan var, mücadele alanıdır. Bunlara 4 kişi mi fazla geldi? Buna inanmıyoruz. Kazandığımız mücadeleye karşı bir tavırdır. Eğer bedel ödeteceğiz, uygulamalara devam edeceğiz diyorsanız, biz çok bedeller ödedik. Uygulamaları barışla noktalamalılar, noktalamazlarsa gereğini yapmaya devam edeceğiz.”

29 Nisan 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR