Canşi’den cemevi ziyareti

AKP milletvekili aday adayı olan Mehmet Zeki Canşi, çalışmalarını sahada sürdürüyor. Yaptığı teşkilat ziyaretlerinin yanı sıra sosyal yönü güçlü isim...

BÜYÜT

AKP milletvekili aday adayı olan Mehmet Zeki Canşi, çalışmalarını sahada sürdürüyor. Yaptığı teşkilat ziyaretlerinin yanı sıra sosyal yönü güçlü isimleri de ziyaret eden Canşi, önceki gün de Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Derince Cemevi’ni ziyaret etti. Burada Cemevi Derneği Başkanı ve aynı zamanda Kocaeli Cemevleri Platformu Sözcüsü Hüseyin Gülseven ile bir araya gelen Canşi gördüğü yakın alaka ile büyük moral buldu. Cemevi binasında gerçekleşen buluşmada Gülseven’in yanı sıra Muhasip Mürsel Akın, yönetici Köroğlu Akbal, Gençlik Komisyonu Başkanı Selçuk Gündoğdu ve Cemevi Dedesi Murat Baba hazır bulundu.

 

“SAYGIYI HAK EDİYORSUNUZ”

Sıcak bir şekilde karşılanan Zeki Canşi, Türkiye’de inanç hürriyeti ile ilgili olarak geçmişte yaptığı çalışmalardan söz etti. Herkesin ülkede inancını sağlıklı şekilde yaşayabilmesi gerektiğinin altını çizen Canşi, “Bu konuda bugüne kadar birçok çalışma yayınladım. İnsanlarımızın hür demokratik bir ortamda yaşamaları için gerekli imkan tesis edilmelidir. Alevi kardeşlerimiz de bu konuda saygı hak ediyorlar” dedi.

 

“İKİ KONU ÇOK ÖNEMLİ”

Türkiye’de Alevi’lere yönelik siyasal açıdan çalışma başlatan ilk iktidarın AKP iktidarı olduğunu belirten Canşi, “Alevi meselesi çözüm bulunması gereken, bunun rahatlıkla başarılabileceği bir konudur. Bu konudaki açılım çalışmaları başarılı şekilde sürmektedir. Ayrıca Kürt meselesi ve Roman konusu da toplumsal mecrada çözüme kavuşturulmalıdır. Bu ülkede birlikte yaşıyorsak, kimseyi itmede, ötekileştirmeden en doğru sonuca ulaşmalıyız. Bunu da demokratik teamüllerle yerine getirebiliriz” diye konuştu.

 

DESTEK MESAJI VERDİ

Kocaeli’de yaklaşık 200 bin Alevi’nin yaşadığını söyleyerek sözlerine başlayan Cemevi Derneği Başkanı Hüseyin Gülseven de, “Kocaeli 8 cemevi ile Türkiye’de en çok cemevinin bulunduğu kentlerden biri. Elbette sorunlarımız var. Bahsettiğiniz Kürt ve Alevi sorunu çözüm bekleyen bir mesele. Üstesinden gelmek için de demokratik yollardan başka bir çare yok. İnsanların yaşam ve inanç hürriyetine saygı duyulup garanti altına alınmalı. Cemevlerimizin ibadethane olarak kabul edilmesini istiyoruz. Bütün siyasi partiler bu konuya sıcak aslında” dedi.

01 Mart 2015 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR