“Su sıkıntımız yok”

İSU Genel Müdürü İlhan Bayram, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürlüğü Binası’nda düzenlediği basın toplantısında “Su sıkıntımız yok” dediİS...

BÜYÜT


İSU Genel Müdürü İlhan Bayram, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürlüğü Binası’nda düzenlediği basın toplantısında “Su sıkıntımız yok” dedi
İSU Genel Müdürü İlhan Bayram, İSU Genel Müdürlüğü Binası’nda düzenlediği basın toplantısında Kocaeli’deki son su durumu ve yapılacak faaliyetlerle ilgili basına bilgi verdi.
ANA SU KAYNAĞIMIZ YUVACIK BARAJI
Yuvacık Barajı’nın Kocaeli için ana su kaynağı olduğunu ifade eden İlhan Bayram, şu an barajda 16 milyon 290 bin metreküp su olduğunu belirtti. Temmuz ayından itibaren Sapanca Gölü’nden su alındığını dile getiren Bayram, “Sapanca Gölü’nden günde 170 bin metreküp su alıyoruz. Şehre verdiğimiz suyun neredeyse yarısını Sapanca’dan sağlıyoruz” diye konuştu. Sapanca Gölü’ndeki sularda çekilme olduğu iddialarının doğru olduğunu söyleyen Bayram, olağanüstü bir durum olmadığını, Kocaelilerin rahat olması gerektiğini vurguladı.
“SAPANCA OLMASAYDI SUSUZ KALMIŞTIK”
Temmuz ayından beri Sapanca Gölü’nden 11 milyon metreküp su alındığını dile getiren İlhan Bayram, “Biz 15 milyon metreküp su kullanıyoruz. Şu an barajda 16 milyon metreküp su tutuyoruz. Sapanca hattı olmasaydı Kocaeli susuz kalacaktı” dedi. Kocaelilerin kaygılanmaması gerektiğini vurgulayan Bayram, “Sapanca Gölü ile Yuvacık Barajı’nı dikkatli bir şekilde kontrol edip, yağışlı mevsime kadar halkımıza su sıkıntısı çektirmeyeceğiz” şeklinde konuştu.
“45 SANTİMETRE AZALMA VAR”
Sapanca Gölü’nün su verimliliğinin 120-136 milyon metreküp olduğunu belirten İlhan Bayram şöyle devam etti: “Geçen seneki veriler ele alındığında bu sene 45 santimetre daha az su var ve bunda bir risk yok. Şu an göl konusunda bir problem yok. Gölde emniyetli olarak su alınabilecek seviye 28 metre olup 2013 için bir sıkıntı yok.”
“Sapanca Gölü olmasaydı Kocaeli bugün itibariyle su sıkıntısı çekecekti” diyen Bayram, Kocaelilerin rahat olmasını istedi. Şu an Sapanca Gölü’nden 3 pompa ile su alındığını ifade eden İlhan Bayram, 4. pompaya geçilmeyeceğini, ancak Ekim’in son haftası göldeki duruma göre son kararın verileceğini söyledi.
İKİ YENİ BARAJ
Meteoroloji Müdürlüğü’nden bütün su idarelerine kuraklık uyarısı yapıldığını söyleyen İlhan Bayram, “Gelecek sene böyle bir durumla karşılaşacağımızı düşünmüyoruz” dedi. 2014 yılının projelerine göre, Karamürsel’de Avcıdere ve İhsaniye Barajlarının yapımına başlanacağını ifade eden Bayram, “Şu durum bizim hesabımıza göre 2023-2025 yılına kadar Kocaeli su ihtiyacını karşılar” diye konuştu.

26 Eylül 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR