KOTO Başkanı Akın Doğan ile röportaj

Röportaj: Serkan BORLAK 15 Temmuz darbe girişimi sonrası başlatılan FETÖ/PDY operasyonlarından en fazla etkilenen odalar arasında KOTO da yer aldı....

Röportaj: Serkan BORLAK

15 Temmuz darbe girişimi sonrası başlatılan FETÖ/PDY operasyonlarından en fazla etkilenen odalar arasında KOTO da yer aldı. KOTO Başkanı Murat Özdağ’ın tutuklanması sonrasında yaşanan başkanlık krizi Semih Barış’ın göreve getirilmesiyle aşıldı. Meclis Başkanı Bülent Karagöz’ün görevinden ve meclis üyeliğinden istifa etmesi sonrasında gerçekleştirilen başkanlık seçimlerinde ise Akın Doğan yeni meclis başkanı seçildi. Meclis Başkanı Doğan ile KOTO’da yaşanan süreç ve bundan sonra neler yapılması gerektiği üzerine sohbet ettik.

 

15 Temmuz darbe girişimi hakkında neler söylemek istiyorsunuz?

15 Temmuz akşamı Didim’deydim. Orada kayınpederimin yazlığında kalıyorduk. Birkaç gün kalıp dönecektim. Ailem ve çocuklarım darbeyi yaşamadıkları için bilmiyorlar. Ben 12 Eylül 1980 darbesini yaşayan birisiyim. O zamanlar ilkokula gidiyordum. Evimiz de Cumhuriyet Parkı’nın olduğu yerdeydi. Her türlü olay o zaman orada olurdu. 12 Eylül 1980 darbesinin olduğu gecenin sabahında babam her zamanki gibi işe gitmek için evden çıktı. İş yerine giden babam geri geldi ve darbe olduğunu söyledi. Evimizin önünde tanklar vardı. Darbe olayının ne kadar kötü olduğunu o zaman anladık. Dışarı çıkamıyorsunuz ve hayat durmuş durumdaydı.

 

“BU MİLLETİN SIRTINI KİMSE YERE GETİREMEZ”

15 Temmuz ardından İzmit’e iki gün sonra döndüm. Evi kapattık. O akşam yaşananları şaşkınlıkla izledik. Böyle bir şey olacağı aklımın ucundan geçmedi. Abim aradı darbeyi söyledi. ‘Yok canım, saçmalama’ dedim. Köprüye tanklar çıkmış halen konduramıyorum. Bütün kanalları gezmeye başladım. TRT 1’de açıklamayı görünce iyice neler olduğunu anlamaya başladım. O zaman Türk olmakla gurur duydum. İnsanlar sokaklara çıktı. Bu milletin sırtını kimse yere getiremez. Sonrasında demokrasi nöbetlerine katıldım. Perşembe Pazarı alanında sabahlara kadar bekledik. Buradaki olay herkesin ayakta olduğunu göstermekti, bunu da gösterdik. Darbe girişimi gece olsaydı kimsenin haberi olmayacaktı. Kimse de yola çıkamazdı. Allah’ın sevdiği insanlarız ki bizi korudu.

 

15 Temmuz darbe girişimi başarılı olsa Türkiye’yi ne bekliyordu?

Türkiye’yi çok büyük sıkıntılar bekliyordu. Ekonomi biterdi. Dış ülkelerin ülkemize bakışı değişirdi. Uzun yıllardır ülkemizi ele geçirmek isteyen ülkelerin iştahları daha da artacaktı. İç savaş çıkardı. Binlerce insanımız ölürdü. Ülkemizi işgal etmek isteyen dış güçlerin aklı fikri yer altı kaynaklarımızdır. Hedefleri budur. Darbe girişimi gerçeklemiş olsaydı her şey darma dağın olurdu. İnsanlar sabahından emin olamazdı. Allah hepimizi bu durumdan korudu.

 

“HERKESİN AMACI HİZMET ETMEK”

15 Temmuz darbe girişimi KOTO’yu nasıl etkiledi?

Oda Başkanı Murat Özdağ tutuklandı. Meclis Başkanı Bülent Karagöz görevinden, meclis üyeliğinden istifa etti. Yönetim kurulundan istifalar oldu. Yedek üyelerimiz kalmadı. Kent kamuoyu da KOTO’ya neler oluyor diye sormaya başladı. Basında olanları, konuşulanları gördük, okuduk. Bundan sonrasına bakıyoruz. Bundan sonra neler yapabiliriz bunları düşünmemiz gerekiyor. Neler yaparız derken yönetim kurulunda bulunan arkadaşlarımız istifa ederek yeniden meclisten onay alsınlar. Aynı arkadaşlarımız yeniden seçilsin dedik. Daha rahat ortam sağlanır diye düşündük ancak olmadı. Semih Barış KOTO başkanı oldu. Bizden önceki hizmet eden herkese teşekkür ediyorum. Herkesin buraya gelme amacı hizmet etmektir.

 

Adaylık süreciniz nasıl oldu?

Bu konuda hiçbir tasarrufum olmadı. Destek verenlere teşekkür ediyorum. Demokratik bir ortamda adaylığım gerçekleşti. 35-40 arkadaşımız bir araya gelerek neler yaparızı konuşmaya başladık. İçimizden aday çıkarmaya karar verdik. Herkes düşüncesini dile getirdi. Aday olmak isteyenlere soruldu. Ben aday olmak istediğimi söyledim. Medeni cesaretten dolayı tebrik edenler oldu. Zor bir süreçte taşın altına elimizi uzattık. Kendi aramızda komisyon oluşturuldu. Bu komisyon, isimler üzerinden çalışmaya başladı. İsimler üzerindeki değerlendirmeler sonrasında sayı 4’e indi. Bu dört isim için telefonla herkesin düşüncesi soruldu. Son dakikaya kadar benim adım olduğunu dahi bilmiyordum. Hepimiz bir araya geldiğimiz zaman adım açıklandı.

 

“İNSAN İLİŞKİLERİ İYİ TUTULMALI”

KOTO gereğini yapıyor mu?

KOTO’nun yapacağı işlemler vardır. Onun haricinde KOTO yarı resmi bir kuruluştur. Burada önemli olan insan ilişkilerinin iyi tutulmasıdır. Bütün üyeleri gezerim diyen yalan söyler. Bunu ben dahi yapamam. Yaparım diyen yalan söyler. Sorunların çözümü noktasında yapılabilecekleri yapabilmek önemli. Bize göre dışarıdan normal gelen durumlara kanun izin vermiyor.

 

Oda kanunlarında değişiklik yapılmalı mıdır?

Bu durum olağanüstü bir durumdur. Bu durum daha önce hiç yaşanmadı. Bundan sonra bu durumlarla karşılaşmamak için çalışma yapılır. Bunlar göz önüne alınarak gereken yapılır.

 

Bu cuma yönetim kurulu üyelerinin belirleneceği seçim olacak. Seçim yeni bir krizin habercisi olur mu?

Bundan sonra amacımız birlik ve beraberliğin sağlanması olmalıdır. Bütünlüğü sağlamamız gerekiyor. Yönetim kurulunda veya mecliste olan herkese bu görev düşmektedir. Yönetim kurulunu seçerek yolumuza devam etmeliyiz. 15 Temmuz sonrasında KOTO şehirden koptu. Herkes odaya uzak durmaya başladı. Yeniden sıcaklığı sağlamamız gerekiyor. Kimse yapmaz ise ben yapacağım. Valiye de gideceğim, belediye başkanlarına da gideceğim. Ben bu şehrin evladıyım.

 

“KURUMLA KİŞİLER KARIŞTIRILMAMALI”

Ben bu şehrin evladıysam evladınıza sahip çıkın diyeceğim. Kurumla kişileri karıştırmamak gerekiyor. Kurumun kimliği ayrı, benim şahsi kimliğim ayrıdır. Ben bu şehrin evladıyım ve o yüzden herkesten destek bekliyorum. Bir arada olmaz isek bir araya gelemeyiz. Derleyip toparlayıcı olmak gerekiyor. Herkes aday olabilir. Ortak bir zeminde buluşmak gerekiyor. Meclis başkanı olduğum için tarafsız olmam gerekiyor. Herkes bir araya gelerek herkesin destek vereceği kişiler seçilecektir. KOTO bundan sonra daha hareketli olacaktır. Herkese ulaşacağız. Herkesin düşüncesi bizim için çok önemlidir.

 

8 ay sonra KOTO’nun olağan seçimleri yapılacak yeniden aday mısınız?

roportaj-001.jpg

Bu konuda herhangi bir şey düşünmedim. İşim ile meclis başkanlığı arasında program belirleyeceğim. Ona göre çalışma yapacağım. 

 

AKIN DOĞAN KİMDİR?

18 Eylül 1972 İzmit (Çukurbağ) doğumlu. İzmit Lisesi mezunu. Baba mesleği olan ticaretle uğraşıyor. Yıllardır İzmit’te Fethiye Caddesi’nde Bosch beyaz eşya dükkanını işletiyor. 1993 yılından bu yana KOTO üyesi. Çukurbağ Mahallesi’nde ikamet ediyor. Evli ve 2 çocuk babası.

20 Eylül 2016 Kocaeli-


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

çakılcı - İzmit'in bağrından çıkmış birisi olan sizin İzmit halkına ve Koto'ya faydalı olacağına inanıyorum.Yeni görevinizin hayırlı olmasını dilerim.

Yanıtla . 0Beğen 20 Eylül 10:53
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR