15 bin kişi iş sahibi olacak

        Doğu Marmara İnsan Kaynakları ve İstihdam Fuarı (DOMİF) 2014’ün açılışı dün düzenlenen törenle yapıldı. Türkiye genelinde 14., ilimizde ise 4’...

 

 

 

 

Doğu Marmara İnsan Kaynakları ve İstihdam Fuarı (DOMİF) 2014’ün açılışı dün düzenlenen törenle yapıldı. Türkiye genelinde 14., ilimizde ise 4’üncüsü düzenlenen geleneksel iş fuarı DOMİF’in açılışına protokol akın etti. İŞKUR ve MARKA öncülüğünde düzenlenen DOMİF’e Kocaeli Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Kocaeli Üniversitesi Kocaeli Ticaret Odası (KOTO), Kocaeli Sanayi Odası (KSO) ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü de destek veriyor.

 

GENİŞ KATILIM

Fuar açılışına Kocaeli Valisi Ercan Topaca, Sakarya Valisi Mustafa Büyük, KOÜ Rektörü Prof. Dr. Sezer Komsuoğlu, İzmit Kaymakamı Osman Kaymak, Başiskele Kaymakamı Ali Partal, Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zekeriya Özak, İl Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik, KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, KOTO Başkanı Murat Özdağ, İŞKUR İl Müdürü Öztekin Kaşukci, otel işletmecileri, sanayiciler, iş adamları, öğrenciler katıldı.

 

260 FİRMA KATILDI

Firmaların kalifiye eleman ihtiyacını karşılamak amacıyla 4 yıldır düzenlenen ve büyük ilgi gören fuara, 260 firma katılırken 310 adet stant kuruldu. 100 bin kişinin ziyaret etmesinin beklendiği fuarı geçen yıl ise topla 86 bin 107 kişinin gezdiği belirtildi. Bu yılki fuara gelenleri 3 bin açık iş bekliyor.

 

15 BİN KİŞİ İŞ BULACAK

Öte yandan aynı anda 2 bin 500 kişi, hazırlanan sistemle işe alınabilecek. İşletmelerden 500 kişilik stajyer alımı gerçekleştirilecek. Ayrıca toplam 13 bin iş arama beceri semineri yapılacak. Bu eğitimlere ise 5 bin kişinin katılması hedefleniyor. 50 bin firmanın iş talebi olduğu belirtilirken, geçen yıl ise iş talebinin 47 bin kişi olduğu belirtildi. İş yerleri haziran ayına kadar iş taleplerini değerlendirecek. Böylece fuar sonunda 15 bin kişinin işe yerleştirilmesi bekleniyor.

 

HİZMET ZAMANI

Büyükşehir Belediyesi’nin bando takımının ezgileriyle başlayan programda, saygı duruşu İstiklal Marşı okundu. Açılış konuşmasını yapan İŞKUR İl Müdürü Öztekin Kaşukçi, “Zaman hizmet zamanı, bugüne kadar yaptığımız çalışmaları tamamlıyoruz. Günlerdir yoğun bir çalışma içindeydik. Bütün kuruluşlara teşekkür ediyoruz” dedi.

 

DOMİF’İN BÜYÜK KATKISI VAR

Kaşukçi’nin ardından konuşan KOTO Başkanı Murat Özdağ ise, “Üreten, çalışan, eğitimli insan kaynağından geçiyor. Bir ülkeyi geliştirmek nitelikli insan ve öğrencilerimize yol göstermek amacıyla düzenlenen bu fuara hepimiz sahip çıkmalıyız. KOTO olarak buraya katkı sağlamak istedik. KOTO Akademi ve diğer uygulamalarla şimdi buradayız” dedi.

 

FUARIN KATKISI BÜYÜK

KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu da, fuarların en önemli özelliğinın katılım sağlanması olduğunu belirterek, “Toplamda 307 stant fuara katılıyor. Hepsine teker teker teşekkür ediyorum. İşsizliğin çözümüne DOMİF’in büyük katkısı olduğuna inanıyorum” dedi.

 

HİÇ İSTEMEDİĞİM BİR ŞEY

Büyükşehir belediye Başkan Vekili Zekeriya Özak da, fuarın ilimize ve çevre kentlere fayda sağlamasını beklediklerini belirtirken, Vali Ercan Topaca da, “DOMİF’in öğrenciler ve işçiler için yeni bir ufuk getirmesini, yeni imkanlarla buluşmasını diliyorum. Gelişmiş toplumlarda en zor çözülen sorunların başında istihdam sorunu geliyor. Hiç istemediğim talep iş talepleridir. Üniversite ve işverenlerimizi bu platformda buluşturacağız” diyerek konuşmasını tamamladı. Program, kurulan stantları gezildi.

08 Mayıs 2014 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR