Kasımda en çok BIST kazandırdı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), bu yılın kasım ayına ilişkin "Finansal Yatırım Araçlarının Reel Getiri Oranları"nı açıkladı. Buna göre, aylık bazda...

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), bu yılın kasım ayına ilişkin "Finansal Yatırım Araçlarının Reel Getiri Oranları"nı açıkladı. Buna göre, aylık bazda en yüksek reel getiriyi sağlayan yatırım aracı, Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 4,12, TÜFE ile indirgendiğinde de yüzde 1,96 ile BIST 100 Endeksi oldu.

 

DÖVİZ VE ALTIN KAYBETTİRDİ

Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde; yatırım araçlarından Devlet İç Borçlanma Senetleri (DİBS) yüzde 3,30, mevduat faizi yüzde 1,86 reel getiri sağladı, buna karşılık külçe altın yüzde 6,25, avro yüzde 5,05 ve dolar yüzde 0,46 oranında yatırımcısına kaybettirdi. TÜFE ile indirgendiğinde ise DİBS yüzde 1,15 oranında reel getiri sağlarken, külçe altın yüzde 8,20, avro yüzde 7,02, dolar yüzde 2,52 ve mevduat faizi yüzde 0,26 oranında yatırımcısını zarara uğrattı.

 

BIST ÇOK KAZANDIRDI

BIST 100 Endeksi, üç aylık değerlendirmede Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 5,83, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 2,48 oranı ile yatırımcısına en yüksek reel getiri sağlayan yatırım aracı olurken, avro Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 2,85, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 5,92 ile en çok kaybettiren yatırım aracı oldu. Altı aylık değerlendirmeye göre, dolar Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 7,63, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 5,21 ile yatırımcısına en yüksek kazancı sağladı. Aynı dönemde BIST 100 Endeksi, Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 5,97, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 8,09 ile yatırımcısına zarar ettirdi.

09 Aralık 2015 Kocaeli- Ekonomi


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR